Şehirlerarası Uzun Yolculuklardan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Şehirlerarası Uzun Yolculuklardan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Şehirlerarası seyahat yasakları kalktı. Bu yüzden herkes tatil planları yapmaya başladı. Gerek kendi aracınızla bölgesel turlar olsun gerekse de tatil lokasyonunuza kendi aracınızla gitme planları yapıyor olabilirsiniz. Her halükarda uzun şehirlerarası yolculuklara çıkmadan önce kontrol etmeniz gereken şeyler olacaktır. Sizin için hazırladığımız bu liste hem aracınız için hem de yolculuğunuz esnasında dikkat etmeniz gereken konularda size rehberlik edecektir. Öyleyse başlayalım.

 1. Aracınızla ilgili tüm kontrolleri yapın.

Uzun şehirlerarası yolculuk esnasında aracınız aralıksız olarak uzun süreler boyunca yüksek performans göstermek zorunda kalacaktır. Bu yüzden aracınızda şehir içi trafiğinden farklı olarak çok daha farklı ve beklenmedik konularda arızalar gerçekleşebilir. Ayrıca uzun süreli yolculuklarda aracınız normalde olduğundan daha fazla yağa tüketebilir. Şehirlerarası yolculuğa çıkmadan önce aracınızın yağını kontrol ettirmekte de fayda var. Şehirlerarası yolculuğa çıkmadan önce aracanızla ilgili kontrol ettirmeniz gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Motor yağı kontrolü
 • Cam suyu kontrolü
 • Rot ve balans ayarlarının kontrolü
 • Yağ sızıntısı olup olmadığının kontrolü
 • Soğutma suyu kontrolü
 • Fren ve fren sistemlerinizin kontrolü
 • Lastik ve hava basıncı kontrolü2. Aracınızın yasal yükümlülüklerini tamamladığınızdan emin olun.


Şehirlerarası yolculuklarda aracınız teknik konularda arıza yapabilir. Bu yüzden yolculuğunuzun ortasında arızalı bir araçla baş başa kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra aracınızla ilgili yerine getirmediğiniz bir yasal yükümlülük varsa bu da şehirlerarası yolculuğunuzu yarıda kesmenize sebep olabilir. Aracınızın periyodik muayenesini yaptırdığınızdan emin olun. Bunun yanında aracınızın zorunlu trafik sigortasının geçerlilik süresinin dolmadığından da emin olun.

Aracınızda yukarıda sıralamış olduğumuz konularla ilgili herhangi bir sorun yoksa artık şehirlerarası seyahat etmek için hazırsınız demektir. Bu aşamadan sonra uzun sürecek olan şehirlerarası yolculuğunuzu en rahat ve en keyifli şekilde gerçekleştirmeniz için yapabileceğiniz hazırlıklardan bahsedebiliriz.

 • Şehirlerarası yolculuğa çıkarken rahat kıyafetler giymeye özen gösterin.
 • Uzun süreli yolculuklardan önce yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olun.
 • Aileniz veya arkadaş grubunuzla seyahat edecekseniz her bireyin sıkılmamak için yanına bir şey aldığından emin olun.
 • Molaları kesinlikle atlamayın. Birkaç saatte bir mutlaka mola verin. Uzun süreli yolculuklarda yorgunluktan dolayı bir süre sonra dikkatiniz dağılabilir. Bu yüzden mola vermeniz dikkatinizi toplamanız konusunda sizin için çok faydalı olacaktır.
 • Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin. Şehirlerarası yolculuklarda uzun süreler boyunca ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz tesisler bulamayabilirsiniz. Bu yüzden seyahat güzergahınız üzerinde yer alan şehirlerarası tesisler listesine göz atmayı da unutmayın.
 • Şehirlerarası yolculuklara çıkmadan önce istenmeyen durumlarla karşılaşabilme ihtimalini asla aklınızdan çıkarmayın. Her ihtimale karşı bunun için gerekli ilaçları ve ilk yardım ekipmanlarını yanınıza aldığınıza emin olun.
 • Sürüş güvenliği ve hız limitleri konularından kesinlikle taviz vermeyin. Emniyet kemeri, hız limitleri ve takip mesafesi gibi kurallara uyduğunuzdan emin olun. Ayrıca sürücünün dikkatini dağıtacak eylemlerden uzak durun.
 • Gündüz seyahatleri için güneşin durumunu göz önünde bulundurarak yanınızda kaliteli bir güneş gözlüğü bulundurduğunuzdan emin olun. Böylece sürücünün göz yorulması gibi durumlardan olumsuz etkilenmesini en alt seviyelere çekebilirsiniz.
 • Şehirlerarası yolculuklarda uzun süreler boyunca oturur pozisyonda kalmanız gerektiğini unutmayın. Bu yüzden boyun ve bel tutulmaları gibi rahatsızlıklara karşı aracınızda özel geliştirilmiş yastıklar bulundurmanız size yardımcı olacaktır.

Gördüğünüz gibi şehirlerarası seyahatlerinizi güvenle, daha konforlu ve daha keyifli geçirebilmeniz mümkün. Listemizde yer alan tüm adımları gerçekleştirmek size hem güvenli hem de keyifli bir şehirlerarası seyahat sağlayacaktır. Ancak şehirlerarası seyahatlerinizde sizin için geliştirdiğimiz şu formülü uyguladığınızdan emin olun. Önce güvenlik, ondan sonra konfor, ondan sonra keyif.


WhatsApp Viber call