Trekking Nedir? | Trekking Yapılacak Şehirler

Mega kentlerin gürültüsünde ve kalabalığında giderek artan bina sayıları, doğa ile bağımızı giderek kopartmakta. Şehrin tekdüzeliği ve karmaşasından uzaklaşarak kendini doğa ananın kollarına bırakmak, yeşilin her tonunu ve farklı türden çiçeklerin kokusunu deneyimlemek arzusunda olan sağlıklı her bireyin rahatlıkla yapabileceği trekking yani doğa yürüyüşü ülkemizde de son dönemlerde sıklıkla tercih edilen bir trend haline geldi. Gerek topografik yapısıyla gerek iklim elverişliliğiyle doğa harikası ülkemizin keşfedilmemiş patikaları, saklı ormanları ve köyleri doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için uygun rotalardır.

Trekking Nedir?


Sağlıklı her bireye hitap eden ve en hafif doğa sporları arasında yer alan doğa yürüyüşü, herhangi bir ulaşım aracına ihtiyaç gerektirmeyen doğa ile iç içe uzun yürüyüşler yapmak anlamına geliyor. Belirlenen rota boyunca bitiş noktasına ulaşmak için hareket ediliyor.

İstanbul’da Trekking Yapabileceğiniz Yerler


İstanbul gibi mega kentlerde yeşil ormanların, toprağın kokusunu hissetmek zor olsa da Anadolu ve Avrupa yakasında bulunan Belgrad Ormanı, Emirgan Korusu Validebağ, Aydos Ormanı gibi birçok orman ve tabiat parkında şehrin gürültüsünden kaçarak doğayla bütünleşeceğiniz alanlar bulunuyor.

İstanbul’un trafiğinden, kalabalığından ve gürültüsünden uzakta yemyeşil doğanın kollarına kendinizi bırakabileceğiniz çam ağaçlarıyla çevrili olan Aydos Ormanı’nı, günün yorgunluğunu kuş sesleri ile üzerinden atmak isteyenler için Polonezköy Tabiat Parkı uygun bir seçenek olmaktadır.

Polonezköy Tabiat Parkı


İstanbul trekking parkurlarına ev sahipliği yapan Belgrad Ormanı’nda bol oksijenli bir gün geçirmeniz mümkün. İstanbul’da trekking yapılacak yerler oldukça kısıtlı görünse de tek başına İstanbul sahilleri bile şehrin stresinden uzaklaşarak keyifli bir zaman geçirmenize imkan sağlıyor.

Muhteşem deniz manzarasıyla Emirgan Korusu doğa yürüyüşleri için sıklıkla tercih edilen yerlerden. Zorlu doğa parkurlarında yürüyüş yapmak isterseniz, İstanbul’a yakın doğa yürüyüşü alanlarının mevcut olduğu Gebze, Bolu, Yalova, Tekirdağ ve Kırklareli şehirlerinde bulunan parkurları tercih edebilirsiniz.

Türkiye’de Bulunan Trekking Alanları


Ülkemizin her köşesi saklı güzellikleri sahip . Ormanlar, insan ruhunu ve enerjisini tazeliyor. Sakarya’da trekking için tercih edebileceğiniz rotalardan biri olan Sapanca’da, gölün eşsiz manzarası ile beraber ruhunuzu yenileyebilirsiniz.

Yol hattı boyunca gürgen ,kayın ve çam ağaçlarıyla kaplı ormanları ile sizi hayran bırakıcak güzellikleri barındıran Kocaeli’nin en güzel trekking alanlarından biri olan Aytepe’yi, sonbahar ve kış aylarında bitkilerin mevsime hazırlanışını keşfedebilirsiniz.

Doğa Yürüyüşüne Giderken Alınması Gerekenler


Saatler süren trekking etkinliğinde yorulacak olan vücudunuz için yürüyüşe çıkmadan önce hazırlık yapmalı ve bazı gerekli olan malzemeleri yanınızda bulundurmalısınız.

Peki trekking etkinliğine katılmadan önce yanımıza alınması gerekenler nelerdir?

 • Yürüyüş mevsimine ve parkura göre tercih edilen, ayak burkulmalarına sebep olmayacak boğazlı, kış şartları için su geçirmez ayakkabı
 • Olası durumlar için yedek ayakkabı ve kıyafet
 • Su şişesi veya matara
 • Yürüyüşlerde tüm ekipmanlarınızı sığdırabileceğiniz sırt çantası
 • Yağmurluk tarzı su geçirmez kapşon
 • Güneşten ya da soğuktan koruyan şapka
 • Yiyecek
 • Çakı
 • Temel ilk yardım malzemeleri ve ilaçlar
 • Pil, düdük, kibrit, çakmak
 • Pusula ya da GPS cihazı
 • Her mevsime uygun kıyafet tercihleri değişmelidir. Kış aylarında kalın, polar ve yünlü içlik, bere, eldiven, mont, yaz aylarında ise keten-terletmeye kumaşlardan üretilmiş hafif elbiseler

Doğa Yürüyüş Alanlarına Emr Car Rental İle Ulaşın


Her zorluk seviyesine uygun olarak belirlenmiş rotalara ulaşmanıza yardımcı olacak araçlar için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Emr Car Rental’dan kiralayacağınız araçlar ile Türkiye’nin doğal güzelliklerini keşfedebilir ve trekking alanlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Viber call