Güneydoğu Anadolu Turunda Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Arabanızla Güneydoğu Anadolu Turu Yaparken Gezebileceğiniz Yerler

Doğu Akdeniz sahillerinden başlayarak gerçekleştireceğiniz uzun bir yolculukla ülkemizin topraklarında yer alan tarihi öneme sahip birçok yeri keşfedebilirsiniz. Güneydoğu Anadolu toprakları tarihi öneminin yanı sıra tüm dinler için ortak öneme sahip çok sayıda kültürel miras öğesine ve mekanlarına sahip. Öyleyse hep birlikte Güneydoğu Anadolu turumuza başlayalım.

  • Adana

Güneydoğu Anadolu turumuza Doğu Akdeniz sahillerinden başlayacağımızı söylemiştik. İşte bu noktada Adana şehri ilk durağımız. Doğu Anadolu turunuz için bu şehirden araç kiralayabileceğinizden de bahsedelim. Adana şehrindeki gezinizde Taşköprü’yü ve Sabancı Camii’ni ziyaret etmeniz gereken ilk duraklar. Ulu Cami Medresesi ile Eski Çarşı da Adana’da görülmesi gereken en önemli mekanlardan. Yolculuğunuzda ucu bucağı olmayan Çukurova toprakları ile Adana şehrini çevreleyen Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin haşmeti karşısında büyülenmek elde değil.

  • Hatay

Adana’yı gezmeyi bitirdiyseniz Güneydoğu Anadolu turunuzun ikinci durağı tüm dünya için eşsiz ortak tarihi değerler içeren Hatay şehri. Şehir çok sayıda farklı inanca sahip insanların bir arada yaşayabildiği bir kültürel zenginlik ile yoğrulmuş. Şehirdeki gezinizin ilk durağı Antakya Arkeoloji Müzesi olmalı. Bu müze Türkiye’nin en büyük mozaik müzesi olma unvanına sahip. Bu durağınızın ardından Hristiyanlık dininin en köklü tarihi geçmişine sahip Saint Pierre Kilisesi’ne muhakkak uğramalısınız. Hatay ziyaretinizde şehrin zengin kültürünün ürünü enfes tatları da deneyimlemeyi unutmayın.

  • Gaziantep

Şehrin en etkileyici mekanlarından birisi Zeugma Mozaik Müzesi. Bu müzeyi gezdikten sonra tarihi öneme sahip Gaziantep Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Gaziantep gezinizin yorgunluğunu atmak için de Tahmis Kahvesi’ne uğrayıp enfes bir Menengiç Kahvesi içmeyi de unutmayın.

  • Adıyaman

Adıyaman şehrinde Yenikale ve Arsemia Tapınağı gezmeniz gereken ilk yerler arasında yer alıyor. Bu mekanları ziyaret ettikten sonra görkemli Nemrut Dağı’nda gün batımını seyretmenin büyüsüne kapılabilirsiniz. Nemrut Dağı’nın Doğu Terası’nda bulunan heykelleri görmeden buradaki ziyaretinizi sonlandırmayın. Perre Antik Kenti de Adıyaman durağının ziyaret edilmesi gereken önemli tarihi mekanlarından birisi.

  • Diyarbakır

Tüm şehri içine alan Diyarbakır Surları’nı mutlaka duymuşsunuzdur. Peki Diyarbakır Surları’nın Çin Seddi’nin ardından dünyanın en büyük ikinci suru olma unvanına sahip olduğunu biliyor muydunuz? Dünyanın en uzun ikinci suru olan Diyarbakır Surları’nı gezmeyi tamamlamak oldukça yorucu bir iş olmalı. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız Hasanpaşa Hanı’na uğramalısınız. Burada Diyarbakır şehrinin eşsiz yöresel lezzetlerinden hazırlanan bir kahvaltı ile şehri gezmek için ihtiyacınız olan enerjiyi tekrar toplayabilirsiniz.

  • Hasankeyf

Diyarbakır gezinizin ardından Hasankeyf’e Batman üzerinden ulaşabilirsiniz. Hasankeyf’e varmadan önce Batman’da Malabadi Köprüsü, Zeynel Bey Türbesi ve Malabadi Tabiat Parkı’nı ziyaret etmeyi unutmayın.

  • Midyat

Midyat Konuk Evi birçok dizinin de çekildiği tarihi bir mekan. Burası tarihi Midyat Evleri’nin arasında yer alıyor. Midyat’ta ziyaret etmeniz gereken bir diğer doğal öneme sahip mekan ise Midyat Mağaraları’dır. Midyat gezinizde tarihi Hristiyan kültürüne ait çok sayıda esere de rastlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu eserler arasında Mor Gabriyel Manastırı, Mor Yakup Manastırı ve Mor Şarper Kilise de yer alıyor.

  • Mardin

Bu şehirde ilk rastlayacağınız şeylerden birisi Abbaralar olacak. Ardından Mardin Ulu Camii’nin Ermeni bir mühendis tarafından yapılan enteresan minare mimarisi ile karşılaşacaksınız.

  • Şanlıurfa

Şanlıurfa denildiği zaman herkesin aklına ilk olarak gelen şey Peygamberler Şehri oluyor. Bu şehirde hem tarihi hem de dini açıdan tüm dünya kültürüne ait ortak çok sayıda değer yer alıyor. Bunlardan birisi de Hz İbrahim’in doğduğu mağara olarak bilinen yer. Bunun yanı sıra yine adını Hz İbrahim ile olan ilişkisinden alan Makam Camii de bu şehirde yer alıyor. Şanlıurfa şehrinde Balıklı Göl ve Harran’ı görmeden gezinizi kesinlikle bitirmeyin.WhatsApp Viber call