Nevşehir Gezisinde Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Nevşehir Gezinizde Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler


  1. Kapadokya Kaya Evleri

Kapadokya’nın bugün sahip olduğu eşsiz görünümü milyonlarca sene süren jeolojik süreçler neticesinde oluşmuştur. Hatta bu jeolojik süreçler hala devam etmektedir. Kapadokya Kaya Evleri de bu uzun süreç boyunca insanların güvenli bir şekilde barınabilmeleri adına kayaları oyarak oluşturdukları evlerdir.

  1. Kapadokya Ihlara Vadisi

Burası Kapadokya’nın en benzersiz yürüyüş alanlarından birisidir. Melendiz Çayı’nın muhteşem görüntüsüyle birleşerek izleyenleri büyüleyen bir doğal güzelliğe dönüşür. Vadinin içerisinde yüzden fazla tarihi kilise var. Fakat bunların hepsini gezmeniz mümkün değil. Bu yüzden sadece birkaç tanesini gezebilme imkanına sahipsiniz. Vadinin çok uzun bir yürüyüş alanı olduğunu belirtmekte de fayda var.

  1. Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi

Bu vadi Kapadokya Peri Bacalarını en net şekilde görebilme imkanına sahip olduğunuz vadilerden birisidir. Rahipler Vadisinde yer alan peri bacaları sahip oldukları eşsiz görünümlerini yüzlerce sene boyunca koruyabilmiş. Vadi, Kapadokya’nın karakteristik özelliklerini en fazla yansıtan vadilerden birisi olma özelliğine sahip. Bu yüzden yılın her mevsiminde milyonlarca turisti kendisine çekmeyi başarıyor.

  1. Derinkuyu Yeraltı Şehri

Bu eşsiz tarihi mekan Nevşehir’in en büyük ve en derin yerleşim yerlerinden birisidir. Derinkuyu Yeraltı Şehri tam tamına 8 kata sahip inanılmaz bir yerleşim yeridir. Kasabada mutfaklar, yemekhaneler ve ahırlar vardır. Şu an varlığını sürdürememiş olsa da 85 metre derinlikte yer alan bir misyoner okulu bile varmış.

  1. Ürgüp Temenni Anıt Mezarı

Bu tarihi mekan Nevşehir’e 22 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Temenni Tepesinde yer alan bu tarihi mekan, tepenin yüksekliği sebebiyle senenin neredeyse her günü yoğun rüzgarlı havalara sahip. Buna karşın tepenin sahip olduğu manzara ise eşsizdir.

  1. Fırkatan Kilisesi

Ortahisar Kasabasına tam bir kilometrelik bir uzaklıkta yer alan bu tarihi kilise Aynalı Kilisesi olarak da bilinir. Kilisenin mimarisi diğer kiliselerin mimarisinden oldukça farklıdır. Kilisenin içerisinde birçok gizli geçit bulunmaktadır. Kilisede çok fazla resim bulunmasa da kırmızı renge sahip birçok geometrik şekillere sahiptir. Bu kilise de farklı mimarisi sayesinde yılın her mevsiminde yerli yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

  1. Kapadokya Peri Bacaları

Sadece ülkemizin değil, dünyanın da en eşsiz doğal jeolojik oluşumlarından olan Peri Bacaları her mevsimde dünyanın her yerinden turistleri kendisine çekmektedir. Peri Bacalarının oluşumu milyonlarca sene sürmüştür. Çok eskiden bir iç deniz konumumda olan Kapadokya, etrafında bulunan aktif yanardağların volkanik faaliyetleri sonucunda kurumuştur. Bu sürecin sonucunda da günümüzde Peri Bacaları olarak adlandırdığımız bu doğal jeolojik oluşumlar meydana gelmiştir.

  1. Göreme Açık Hava Müzesi

Müze, adından da anlaşılacağı gibi Göreme’ye sadece 2 kilometrelik bir mesafededir. Göreme Açık Hava Müzesi’ni Kayseri Başpiskoposu Aziz Basil yaptırmıştır. Müzede bin sene boyunca eğitim verilmiştir. Bunun yanı sıra müze birçok dini yapı ile cok sayıda yaşam alanı da içermektedir.

  1. Uçhisar Kalesi

Burası tüm Kapadokya genelinde en muhteşem manzaraya sahip olan mekan olarak bilinir. Bu kalenin seyir terasından balonlarla yolculuk yapan turistleri keyifle izleyebilirsiniz. Burası tarihi açıdan Kapadokya bölgesinin en stratejik noktası olma özelliğine sahiptir. Kale hem Kral Yolu hem de İpek Yolu olarak bilinen en ünlü ticaret yollarının üzerinde yer almaktadır.

10.  Kapadokya Zelve Vadisi

Burası Hristiyanlık tarihi için oldukça önemli vadiler arasında yer almaktadır. Vadinin içerisinde Zelve Açık Hava Müzesi de yer almaktadır. Vadi yakın bir zamana kadar yerleşim yeri olarak da kullanılmıştır.
WhatsApp Viber call