Tesla Elektirikli Araç Piyasası Ve Bitcoin

Tesla, EV üretiminin beraberinde bu araçlarda kullanılacak olan lityum iyon bataryalar üzerine de çalışıyor. Aynı zamanda SolarCity bireysel şarj istasyonu alanında da çözümler sunmakta. Dolayısı ile sektörde kuvvetli bir söz sahi haline gelen şirketin attığı her adım dikkat çekmekte.

Yakın zamanda markadan gelen yine bu tarz bir açıklama, tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı:

Elon Musk, Twitter paylaşımında Tesla otomobillerinin artık Bitcoin ile satın alınabileceğini duyurdu. Bunun için dâhili ve açık kaynaklı bir yazılım kullanılacağını belirtti. Peki, bu haber neden gündem oldu? Soruyu yanıtlamadan önce konuya hakim olmayanlar için Bitcoin konusuna kısa bir açıklama getirmek gerekmektedir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin; diğer para birimlerinden farklı olarak herhangi bir ülkeye, merkez bankalarına veya otoriteye bağlı olmayan ve çözülmesi olanaksız algoritmalarla güvenliği sağlanan kısa anonim bir kripto para birimi olarak tanımlanmaktadır. Bitcoin’ler,  ülke para birimleriyle ödeme yapılarak satın alınabildiği gibi;  Bitcoin madenciliği” adı verilen bir yöntemle kişinin kendisi tarafından da kazıma işlemi ile üretilebilir.
Sahip olunan bu kripto paralar, kullanım gayesine yönelik olarak bir Bitcoin borsasında veya  cüzdanlarda depolanabilmektedir. Ayrıca kripto parayla gerçekleştirilmiş olan bütün işlemler, blockchain adı verilen bir sistemde geri alınmaksızın kaydedilmektedir.

Elon Musk’ın Açıklaması Neden İlgileri Üzerine Çekti?

Bitcoinin  diğer kıymetli emtialar gibi kendi değeri yoktur. Dolayısıyla 2009 tarihinde ilk defa kamuya açık bir ağ haline geldiğinde sıfır noktasındaydı. Bugün ise durum farklıdır. Sürekli dalgalanma adı verilen anlık değişimler olsa da bir Bitcoin’in gerçek para birimindeki değeri, şu an tüm kurlara kıyasla fazlası ile artmış durumda.
Bitcoin’in değer kazanma veya kaybetme kriterini, üstündeki arz-talep döngüsü oluşturmaktadır. Piyasada belirli miktarda bulunan Bitcoin’e talep arttığında arz değeri yükselirken, azaldığında düşüyor. Bu arz talep sistemi ise belirli bir alanda otorite sahibi kişilerin halk diliyle büyük balık ya da balina diye adlandırdığı kişi veya kurumların Bitcoin ile alakalı attığı adımlar döndürmektedir. Tesla’nın bu adımı, Bitcoin piyasası için tam olarak bu nedenle çok büyük bir önem taşımakta.

 Fakat  bir önemi daha var!Bitcoin ve Elektrikli Araçlar Arasında Dikkate Değer Bir Bağ Bulunmakta


Bitcoin, ilk kripto para birimi olsa da tek seçenek değil..devam eden süreçte alternatifi olarak görülen altcoin adı verilen başka kripto para türleri de ortaya çıkarıldı ve bunlar halen kişiler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Henüz benimsenmemiş olsalar da kripto paraların, geleceğin para birimleri olacağı öngörülüyor. Elbette ki bu paralar şu anda anonim olarak işlem görüyor. Fakat önümüzdeki yıllar da, devletlerin madeni ve kıymetli paraları bütünüyle bırakıp merkez bankalarının kendi coinlerini oluşturması öngörülmekte. Elektrikli otomobiller ile kripto paranın yolu, tam olarak bu noktada kesişmekte.

Dijital Para Elektrikli Araçların Şarj Sorununu Çözebilir!

Bilindiği üzere bir elektrikli araca sahip olmak adına en büyük kaygı şarj istasyonlarının yetersizliğidir. Son dönemlerde bu soruna yönelik çözümler arasında, blockchain tabanlı şarj istasyonları yer almakta. Ve daha sonrasında hâlihazırda deneysel çalışmalar gerçekleştirilmektedir.
Elektrikli otomobil sahipleri, dilediğinde özel muhitlerine kendi şarj istasyonlarının kurulmasını sağlayabiliyor. Blockhain şarj istasyonu fikri; şahsi istasyonların ücretini ödemek şartı ile başka kişilerin de kullanımına açılıyor. Bu sayede menzil kaygısının azalması da amaçlanıyor. Ödemelerin ise blockchain aracılığı ile kripto para kullanılarak yapılmasının kolay ve güvenilir olacağı düşünülüyor.
Tüm bulardan yola çıkarak, kripto paralar ve elektrikli araçlar geleceğe birlikte yürüyor.Tesla ise bu adımıyla bu birlikteliğin en büyük destekçileri arasında yer alıyor.


WhatsApp Viber call