Araçlar İçin Yaz Bakımında Yapılması Gerekenler

ARAÇLAR İÇİN YAZ BAKIMI

Kış mevsiminin zorlu koşullarından çıkan araçların hem performans hem de sürüş güvenliği bakımından detaylı bir yaz bakımına girmesi oldukça önemlidir. Zorlu mevsim şartlarında yıpranan araçların güvenli bir sürüş için lastik ve fren sistemi kontrolü, yakıt ve hava filtrelerinin değişimi, rot-balans ayarı, akü kontrolü, klima ve yağ değişimi gibi detaylı bir yaz bakımından geçmesi gerekir


Peki araçlar için yaz bakımı nasıl olmalı ;

Lastik Kontrolü ve Değişimi

Kış aylarında yağmur ve kar yağışı sebebiyle aracınızın lastiklerinde deformeler meydana gelebilir. Yaz mevsiminde bazı lastikler sıcağa dayanıklı olmadığı için çatlayabilmekte  ya da asfalt yollarda sürtünmenin etkisiyle fazlaca aşınabilir. Yüksek sıcaklıklarda kış lastiklerini kullanırsanız, yaz lastikleri gibi performans alamazsınız ve aşınması hızlı olacağı için lastiklerinizin kullanım ömrü de azalır. Bu sebeple araçların yedek lastikler dâhil bütün lastikleri yaz aylarında kontrolden geçirilmeli; yaz lastikleri ile değişim yapılmadan uzun yola çıkılmamalı.


Rot Balans Ayarı


Araç direksiyonu herhangi bir yöne çevrildiğinde tekerleklerin de aynı yöne bakıyor olmasını sağlayan rot ayarıdır. Balans ayarı ise araç tekerleklerinin aralarındaki açı ve doğrultuların birbirine eşit seviyede olmasını  sağlayan ayardır. Uzun yolda direksiyon hâkimiyetini sürdürmek için aracın rot balans ayarının yaptırılması gerekir. Eğer aracınızı yüksek hızda kullanırken sağa veya sola çekme  ya da  direksiyonda titreme gibi bir durumla karşılaşırsanız, aracınızın rot balans ayarlarını muhakkak yaptırmalısınız.

Fren Sistemi Bakımı

Bir aracın en önemli emniyet mekanizması fren sistemidir. Aracın her bakımında olduğu gibi yaz bakımında da frenleri ve balataları kontrol edilmelidir. Fren ayarının bozuk olması, balatalara daha fazla baskı yapmasına sebep olur ve bu durum lastiklerin hızlı aşınmasına yol açarak aracınızın durmasına engel olabilir. Fren hidroliğinin seviyesinin asgari ile azami arasında olması gerekmektedir. Ayrıca, fren balataları incelmişse yenilenmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki fren sistemleri en az emniyet kemeri kadar güvenlik sağlar ve sizi olabilecek kazalardan korur.

Motor Yağı Değişimi

Aracın motor yağını muhakkak kontrol edilmeli. 10.000 km’de bir  değiştirilmeli. Değişim km’si gelmemiş olsa dahi yağ düzeyinde azalma olup olmadığını  kontrol edin. Yağ düzeyinde azalma mevcut ise muhakkak profesyonel bir servise götürerek yağ düzeyindeki azalmanın sebebini araştırın. Araç motor yağının azalması durumuna karşı aracınızda daima motor yağı bulundurun.


Akü Bakımı ve Kontrolü

Uzun yaz seyahatlerine çıkılmadan önce seyahat esnasında sorun yaşamamak için muhakkak bakımı yapılması gerekli olan araç aksamlarından biri de akü kontrolüdür. Akü bakımını aracınıza yaz bakımı yaptırırken de yaptırabilirsiniz. Aracınızın aküsünü siz değiştirecekseniz, akü sıvısı asitli ve cildinize zarar verebileceği için özel eldiven ve gözlük kullanmalısınız. Tel bir fırça ile kutupları ve kablo başlarını fırçalayabilir, tüm yüzeyi temizleyebilir ve akü kapakları açılabiliyorsa, içerisindeki sıvı seviyesini kontrol edebilir eğer seviyesinde eksiklik mevcut ise saf su ekleyebilirsiniz.

Filtre Değişimi

Filtreleri yalnızca yaz veya kış mevsiminde değil araç performansını etkilemesi sebebi ile daima bakılmalı ve gerekli durumda filtreler yenilenmelidir. Yaz aylarında artan hava sıcaklığı sebebi ile  motor soğumaya daha fazla ihtiyaç duyar. Özellikle hava filtresi temizliği çok önemlidir çünkü kirli ve tıkanmış filtre sebebiyle motora temiz hava gitmediği için motorda arızalar görülebilir. Ayrıca kirli ve tıkanmış filtre yakıt tüketimini de % 15 civarında arttıracaktır. Bu sebeple hem kış mevsimine hem de yaz mevsimine geçerken hava filtresinin değişmesi önemlidir.


Klima Bakımı

Yaz aylarında özellikle sıcakların bunaltması ve araçların daha çok ısınması sebebiyle, araç klimaları daha çok kullanılır. Bu yüzden yaz aylarına girerken en önemli kontrollerin başında klimaların kontrol edilmesi gelmektedir. Klimanın sorun çıkarmaması için bakımı düzenli yapılmalı ve düzgün  biçimde çalışması sağlanmalıdır. Kış aylarında daha az kullanılan olan araç kliması egzoz dumanından ve hava kirliliği neticesinde kirlenen polen filtresi sebebi ile  verimli çalışmayabilir. Bu sebeple yaz ayına girerken polen fitresi mutlaka kontrol edilmeli, gerekiyorsa değiştirilmelidir.

Radyatör Bakımı

Aracın en önemli parçalardan biri olan radyatör her ne kadar iki senede bir suyunun değiştirilmesi gerekiyorsa da, her yaz başlangıcında muhakkak bakımdan geçmesi gerekir.


Yaz aylarında seyahatlerin artması sebebiyle araç yaz bakımınızı erkenden yaptırmanız önemlidir. .

Bu teknik bakımlar sonrasında hem yaz ayları süresince konforlu ve güvenli bir araç kullanımı yaşarsınız hem de aracınızın ikinci el piyasasını yükseltmiş olursunuz.WhatsApp Viber call