Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir


Araç kiralama hizmetleri, hem şehir içinde hem de şehirlerarası yolculuklarda bilinenden çok daha fazla konfor sunmaktadır. Kullanıcılar gün geçtikçe araç kiralama hizmetinin uzun dönem için ve ya günlük araç kiralamadaki avantajlarını keşfediyor. Özellikle pandemi sonrası sosyal mesafe kuralının önem kazanmasıyla kişiler özel araçlara yönlenmiştir. Bu kapsamda da araç kiralama sektörü bir adım öne çıkmıştır. Çünkü sıfır ya da ikinci el araç alırken fiyatın üzerine binen vergiler, kasko ve trafik sigortası masrafları, parça değişim masrafları ve stresi düşünüldüğünde özellikle her gün kullanılmayacak bir otomobili satın almak yerine kiralamak çok daha avantajlı gözükmektedir. Araç kiralama, bir kaç günlük seyahatleri konforlu kılan en pratik çözüm. Ayrıca yeni, ve kilometre göstergesi çok daha düşük bir araç kullanırken vergi,sigorta, araç hasarı gibi masraflardan muaf olmak daha avntajlı .

Peki, araç kiralarken nelere dikkat edilmeli?

  • Araç Kiralama Şirketini Mutlaka Araştırın

Araç kiralarken şirketler arasında fiyat karşılaştırması yapılmalı ve indirim fırsatları değerlendirilmelidir. Böylece  özel teklifler i yada indirimleri bularak aracı daha uygun bir fiyata kiralayabilirsiniz. Seçtiğiniz şirketle görüşmeye gittiğinizde çekinmeden aklınızdaki  tüm soruları muhakkak sorun ve kampanyalar hakkında bilgilendirme yapmalarını isteyin. Araba kiralama şirketi araştırırken referanslı şirketlerle iletişime geçin. Eğer bilmediğiniz bir şehirde araç kiralamak istiyorsanız bir kasko acentasına gidip kasko şirketlerinin devamlı çalışmakta olduğu , dürüst iş yapan kurumsallaşmış araba kiralama şirketlerinin isimlerini alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

  • Kişi Sayınıza  Göre  Araç Kiralayın

Seyahat ederken kullanılacak araç için kişi sayısını kaldırabilecek büyüklükte ve genişlikte olmasına dikkat edin.Bu hem yol konforunuz açısından önemlidir. Hemde çoğu ülkede araçta bulunan koltuk sayısından fazla yolcu bindirmek yasaktır. Araca binen kişilerin tam listesi de firma ile yapılan anlaşmada belirtilmelidir.


  • Küçük Araç Kiralayarak Tasarruf Edin

Araç kiralama sektöründe küçük araçlar fiyat olarak daha ucuzdur. Özellikle online yapılan rezervasyonlarda küçük araç seçimi yapıldığında, şirketlerin küçük araca sahip olmadıkları durumda ücretsiz araç yükseltme seçeneğinden de faydalanma şansınız var. Hem kullanımı kolay hem de park sorunuyla daha az uğraşırsınız. Yakıt tüketimi daha az olacağı için küçük araçlar oldukça ekonomik bir seçenektir.

  • Aracın Yakıt Seviyesine Kontrol Edin

Araç kiralama sektöründe verilen araçlar genellikle tam dolu olarak verilir.Yine aynı şekilde teslim edilirken de tam dolu olması istenir .Ancak Türkiye’de genellikle araçlar çeyrek depo veya altında teslim edilmektedir. Aracı alırken gösterge çizgisine dikkat edin ve teslim ederken aynı seviyede benzin doldurarak aracı teslim edin.

  • Sigortaya Dikkat Edin
	Araç kiralama sigortası bireysel kaskodan farklıdır. Ticari amaçla kullanılan araçlara bireysel kasko yapılması aracı
 kiralayan kişiyi korumamaktadır. Rent a car sigortaları ise kiralayan kişileri de koruyan sigortalardır. Bu sebeple 
daha küçük işletmelerden araç kiralarken aracın hem kaskosunun rent a car sigortası olup olmadığını hem bedellerini 
aracın plakasından sigortacınıza kontrol ettirin Bu sebeple işletmelerden araç kiralarken aracın kaskosunun 
rent a car sigortası olup olmadığını araştırın. 
  • Kaza Anında Yapılması Gerekenler

Araç ile kaza yaptığınızda mutlaka trafik polislerine kaza raporu tutturun. Rapor tuttuğunuzda şirket  ile iletişime geçtiğiniz taktirde araç alınmakta ve size yeni araç verilir. Bu uygulama genel olarak büyük kurumsal şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir. Kaza ya da olağanüstü bir  durum oluştuğunda araç kiralama şirketi görevlilerine ulaşabilmek için çalışanlardan bazılarının cep telefonunu alın ve kaza meydana gelmesi durumunda firmayla iletişime geçin. WhatsApp Viber call