Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir ?


ARAÇ KİRALAMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Kısa veya uzun vadeli araç ihtiyacımızı karşılayabilmek için tercih ettiğimiz bir yöntem olan rent a car, geniş bir açıdan bakıldığında, araç satın alma işlemine göre müşterilere önemli bir takım avantajlar sağlar. Her ne kadar uzun süreli banka kredileri, araç almak isteyenleri finansman olarak rahatlatsa da, son dönemde bir hayli yaygın olarak kullanılmaya başlanan uzun dönem  araç kiralama, araç ihtiyacını karşılama konusunda ciddi bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Detaylara girmeden önce, araç kiralamanın önemli avantajlarına değinmek gerek. Araç almak istenildiğinde  peşinat ve taksit ödemelerin beraberinde aracın  sigortasını yaptırmak için ekstra bir bütçe ayırmak zorundasınız.Bununla beraber  tüm tamir ve bakım masrafları da bütçenize yük olarak dönecektir. Ayrıca  kaza durumlarına karşı yeni aldığınız aracınızı korumak istediğinizde araç kasko maliyetleri yine bütçenizi gözden geçirmenize sebep olacaktır. Üstelik aracın nasıl bir arıza çıkartacağını yani uzun vadede bütçenize ne kadar bir yük bindireceğini bilemezsiniz. Ek olarak muayene masrafları ile motorlu taşıtlar vergisinin yaratacağı masraflar da unutulmamalıdır.


Araç kiralama seçeneğinde ise, ödemeleriniz düzenli ve sabit  olacağı için aylık giderinizi belirleyebilir ve kendinize en uygun fiyatta olan aracı kiralayabilirsiniz. Kısaca aracı aldıktan sonra sürprizlerle karşılaşmazsınız.


Araç yenilemek açısından  avantajları

Araç kiralama yöntemini seçtiğinizde , istediğiniz zaman aracınızı değiştirme hakkına sahip olursunuz. Yani alım ve  satım işlemleri için zaman kaybetmezsiniz. Değer kaybı riskini de bu şekilde engellemiş olursunuz.


Bakım açısından avantajları

Kiraladığınız aracın tüm bakım ve tamir maliyetlerini  firma üstlenir. Yani kiraladığınız araç ne sorun çıkartırsa çıkartsın bakım masrafları  firma tarafından karşılanır. Yine bu süreç içinde aynı özellikteki bir  araç firma tarafından verilir.

Sigorta açısından avantajları

Zorunlu trafik sigortası dahil olmak üzere tüm sigorta fiyatları kiralama yapan firmaya aittir. Üstelik kiralık araç ile kaza yapmanız durumunda, aracınız tamir edilene kadar aynı özellikteki bir araç ile aracınız değiştirilir. Yani herhangi bir i kayba uğramazsınız.


Vergi bakımından  avantajları

Araç satın alma, amortisman ayırabilme açısından avantaj sağlasa da, KDV bir maliyet olarak karşınıza çıkar. Araç alımı sırasında ödenen KDV indirim olarak değerlendirilmez, maliyet ve ya  gider olarak gösterilebilir. Araçlar için ödenen Motorlu Taşıt Vergisi de gider olarak kaydedilmez.Kiralama yöntemi tercih edildiğinde ise, kiralama yapan şirket adına kesilen aylık kira faturasındaki KDV tutarı, takip eden ilk ay ödenecek KDV’den mahsup edilebilir. Aylık kira bedeli faturalarının tamamı, 3 aylık bilanço döneminde gider olarak gösterilebilir.


Finansman açısından  avantajları

Araç satın alma için banka kredisi tercih edildiğinde, araç bedelinin %25 peşin ödenme mecburiyeti bulunmaktadır. Kiralama seçeneğinde ise ise bir peşinat bulunmamaktadır. Mali açıdan bakıldığında araç satın almak ve ya peşinat için ayırdığınız bütçeyi daha farklı ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında araç kiralamanın finansman avantajı sağladığını söyleyebiliriz.

                                                                                              
Kredibilite açısından  avantajları

Araç kiralama için yaptığınız ödemeler banka limitlerinizi etkilemez, ancak araç satın alma yöntemini seçtiğinizde, araç bedeli için kredi çektiğiniz durumlarda bankalar tarafınca kredi limitinin azalmasına sebep  olabilir. Oysa  kiralama yönteminde, ileri tarihli kira bedelleri, bilançonuzda mali borçlar altında yer almaz, bu yüzden borçlanma kapasiteniz olumsuz etkilenmez.


Lastikleriniz değiştirilir

Bugün araç kiralama hizmeti veren birçok firma, yazlık kışlık lastik değişimini dahi organize etmektedir. Yani lastik değişimi için zaman kaybetmez, işlerinizi aksatmamış olursunuz.

Özetle hem finansal hem de vergi  avantajlarının üzerine bir de zaman tasarrufunu göz önünde bulundurduğunuzda araç kiralamak , araç satın almaya göre çok daha avantajlı görünmektedir.WhatsApp Viber call