Yerli ve Milli Bizden Bir Parça TOGG

TOGG Nedir?


Otomotiv sektörü ekonomiye yön veren önemli bir sektördür. Yerli ve milli üretimiyle gurur kaynağımız olan TOGG yakın bir zamanda satışa çıkacak olan hybrid model bir araçtır.

Türkiye’nin yerli otomobil girişimi

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. yani kısa adıyla TOGG‘un hikâyesinde sıra.

Türkiye’de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar Kasım 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.Bu sebeple Anadolu GrubuTurkcell , BMC Kök Grubu ,Zorlu Holding ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  tarafından 25 Haziran 2018 tarihinde Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu.

Oransal olarak bakılacak olursa ;

Anadolu Grubu (%19)
BMC (%19)
KÖK Grubu (%19)
TURKCELL (%19)
ZORLU HOLDİNG (%19)
TOBB (%5)

TOGG Açılımı Nedir?


TOGG: Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu

TOGG ne zaman satışa sunulacak ve fiyatı ne kadar olacak?


Geçtiğimiz sene tanıtımı yapılan ilk yerli ve milli otomobilin ne zaman satışa sunulacağı merak ediliyor. Yetkililer bu konuda bazı açıklamalar yapmış durumda. Bu açıklamalara göre ilk yerli otomobil fabrikası bu yıl içerisinde kurulacak. Üretime ise, hemen başlanılması planlanıyor. Planların yolunda gitmesi halinde, ilk TOGG satışları 2022’de başlayacak. Yerli

otomobilin fiyatının ne kadar olacağı da merak edilenler bir diğer konu arasında yer alıyor. Yetkili kişiler bu konuda henüz bir açıklama yapmak için erken olduğu kanaatindeler. Ancak otomobil yerli üretim olduğundan, vergi avantajı hesaba katılırsa diğer araç fiyatlarından daha ucuza mal olacağı düşünülüyor.

Otomotiv sektörü köklü bir değişim sürecinden geçmekte. Bugün bağlantılı ve elektrikli araçlar toplam araç sayış gelirlerinin sadece yüzde 1’ine sahip iken, 15 yıl sonra bu oranın yüzde 40’lara çıkacağı aşikârdır. Bu araçlar ve mobilite ekosisteminin içereceği bütün kritik teknolojilerini özgün olarak geliştirme imkânımız mevcut. Ek olarak bugünlerde teknolojik ve ekonomik bağımsızlığı güçlendirme ve kalkındırma yolunda ülkemizin en büyük teknoparkı olan bilişim vadisi resmi olarak açıldı. Bilişim Vadisi’nin pay sahipleri olan kamu, sanayi, üniversite ve STK’lar güçlü bir birliktelik oluşturdular. Burada bulunan somut projeler ile kendi küresel markalarımızın üretilmesini ve Türk girişimlerinin ortaya çıkmasını sağlayacaklar.

TOGG  Nerede Kimler Tarafından Yapıldı?


TOGG finansörleri Türkiye’nin önde gelen markalarının bir araya gelmesiyle yapıldı. Yukarıda bahsettiğimiz şirketler bir araya gelerek gerekli fonu oluşturdu. TOGG üretiminin yapılabilmesi için Bursa’nın Gemlik ilçesi tercih edildi çünkü diğer araç markalarına yakın ve aynı zamanda ihracat ve ithalat için burada bulunan limanının gelişmiş olması sebepler arasında. TOGG 121 adet Türk mühendisin ortak çalışmasıyla ortaya çıkardıkları yerli ve milli bir ürün.

TOGG Öne Çıkan Özellikleri Neler?


Günümüzde teknolojinin en çok ilerleme gösterdiği alan elektrik ve elektronik ürünlerinin gelişiminde olmuştur. Bu gelişimlerin getirdiği teknolojik konfor insanoğlu için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir. TOGG ise bu ihtiyaçları göz önünde bulundurarak kullanıcılarına yenilikçi tasarımlar sunmaktadır.

Yerli ve Milli otomobilin diğer araçlardan farkından bahsedelim;

 • Otomobil gücünü lityum iyon pillerden almaktadır.
 • Tek şarj ile batarya kapasitesine göre 300 km ve 500 km menzile sahip iki farklı güç paketi sunulacaktır.
 • Yerli otomobil TURKCELL altyapı gücünü kullanarak internetten bağlantısı hiç kopmayacak şekilde tasarlanmaktadır.
 • İleri seviyede otonom sürüş imkânı ve konforu sağlamaktadır.
 • 30 dakikadan az bir sürede bataryanın %80 şarj edebilmesi diğer elektrikli araçlardan da farklı olmasını sağlayacaktır.
 • Sıfır egzoz dumanıyla gelecek nesiller için daha temiz bir hava sahası bırakacak.
 • İleri teknoloji özellikleri sayesinde yerel ve küresel pazarlara hitap edecek.
 • Otomobilin  arkadan itişli 200 HP ve 4 tekerden çekişli 400 HP olmak üzere 2 tane farklı motor gücünde üretilmesi planlar arasında.
 • Otomobilin son hızı 180 km/sa olacak ve yine otomobilin 400 HP versiyonunda 0–100 km/sa hızlanması 4.8 saniye, 200 HP versiyonunda ise hızlanması 7.6 saniye olacak.
 • Otomobilin  5G internet bağlantısı özelliği ile  fabrikadan güncellemeleri otomatik olarak alabilmesi, arıza durumunda yine otomobile uzaktan müdahale edilebilmesi planlanmaktadır.
 • Otomobilin  3. seviye otonom sürüş özelliklerine sahip olacağı açıklanmıştır.


                    WhatsApp Viber call