Yabancı Uyruklu Müşteriler İçin Araç Kiralama Rehberi

Ülkemizin dört bir yanı dünya çapında tanınan turistik güzelliklerle dolu. Bu sebeple her sene milyonlarca turist ülkemizi ziyaret ediyor. Bu durum iş dünyası için de geçerli. Türkiye ile ticari bağları bulunan birçok yabancı şirket var. Bu şirketlerin yetkilileri de yılın herhangi bir zaman diliminde ülkemizi iş amaçlı olarak ziyaret edebiliyor. Gerek gezme amaçlı olsun gerekse de iş amaçlı, yabancı uyruklu insanların ülkemizi her ziyaret edişlerinde ihtiyaç duydukları en önemli şeyler arasında özel araçlar başı çekmekte. Ülkemize uzaklardan gelen bu ziyaretçilerin kendi özel araçlarını da beraberinde getirebilmeleri de doğal olarak pek mümkün olmamaktadır. Bu durumda yabancı uyruklu ziyaretçiler için araç kiralamak en uygun seçenek haline geliyor. Peki, yabancı uyruklu ziyaretçiler Türkiye’de nasıl araç kiralayabilirler? Yabancı uyruklu kişilerin ülkemizde araç kiralayabilmek için ihtiyaç duydukları belgeler nelerdir? Haydi şimdi hep beraber bu soruların cevaplarını açıklayalım.

Öncelikle şunu belirterek rehberimize başlayalım. Eğer siz de ülkemizin turistik güzelliklerine bizzat şahit olmak için çok uzaklardan gelmiş bir turistseniz Emr Car Rental’dan ihtiyacınız olan aracı kolayca kiralayabilirsiniz. Aynı şekilde yabancı şirketlere mensup çalışanlar da iş gezileri için ihtiyaç duyacakları araçları şirketleri adına Emr Car Rental şubelerinden kolayca kiralayabilirler. Haydi öyleyse şimdi rehberimize devam edelim.

Yabancı Uyruklu Müşteriler Türkiye’de Nasıl Araç Kiralayabilir?


  • Yabancı uyruklu ziyaretçilerin Türkiye’deki araç kiralama işlemlerinde imzalayacakları sözleşme İngilizce olarak hazırlanmaktadır.
  • Araç kiralamak isteyen yabancı uyruklu ziyaretçinin de 21 yaşını doldurmuş olması yasal olarak zorunludur.
  • Araç kiralayacak olan ziyaretçinin A, B ve F grubu araçları kiralayabilmeleri için en az bir senelik bir ehliyete sahip olmaları gerekmektedir.
  • Araç kiralayacak olan yabancı uyruklu ziyaretçinin pasaportunda Türkiye Cumhuriyeti girişini gerçekleştirdiğine dair kaşe bulunması gerekmektedir.
  • Son olarak da araç kiralama işlemlerinde gerçekleştirilecek ödeme için Türkiye’de geçerli olan bir kredi kartına sahip olmaları gerekmektedir.

Yukarıda yer alan tüm bu kriterleri karşılayabilen her yabancı uyruklu ziyaretçi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kolayca araç kiralayabilir. Bu ziyaretçiler diledikleri takdirde aylık, uzun dönem veya filo araç kiralama seçeneklerinden de faydalanabilmektedirler. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz araç kiralama için gerekli olan bu kriterler her uyruktan ziyaretçi için geçerli ve zorunludur. Yazımızda bahsetmiş olduğumuz bu kriterleri karşılayan her yabancı uyruklu ziyaretçi havalimanında karaya ayak basar basmaz bile bir araç kiralayabilir. Haydi öyleyse şimdi de yabancı uyruklu ziyaretçilerin Türkiye’de araç kiralarken dikkat etmeleri gereken hususlardan bahsedelim.

Yabancı Uyruklu Müşterilerin Araç Kiralarken Dikkat Etmesi Gerekenler


  • Aracın kiralandığı andan kiralama sözleşmesinin sona ereceği ana kadar gerçekleşebilecek muhtemel trafik cezaları ile tüm OGS ve KGS geçişlerinin ödemesi kiracı tarafından gerçekleştirilir.
  • Araç kiralayacak olan yabancı uyruklu ziyaretçilerin bebek koltukları, kar lastikleri ve zincirleri gibi her türlü özel ekipman ile ilgili taleplerini önceden bildirmeleri gerekmektedir.
  • Araç kiralama işlemlerinin iptalinin aracın kiralanacağı andan en az 24 saat önce bildirilmesi gerekmektedir. Araç kiralama işlemini iptal etmek isteyen ziyaretçilerin bu süre zarfından sonra iptal bildirimlerini gerçekleştirmeleri halinde birtakım ödeme kesintileri gerçekleştirilebilmektedir.

Emr Car Rental araçları ile Türkiye ziyaretinizi daha keyifli ve konforlu bir deneyime dönüştürebilirsiniz. Tüm yabancı uyruklu ziyaretçilerimizi Emr Car Rental şubelerine bekliyoruz. Emr Car Rental keyifli sürüşler diler.

WhatsApp Viber call