Volkwagen’in Tarihi ve Otomotiv Sektörüne Getirdiği Yenilikler

Volkswagen Alman Otomotiv Birliği tarafından 1937 senesinde kurulan bir firmadır. Markanın adı Almancada “halkın arabası” anlamına gelir. Her ne kadar bugün dünya çapında nam salmış bir marka olsa da 1940 senesinde Almanya’nın 2. Dünya Savaşı’ndaki savaş gücünü artırması adına ordunun emrine teslim edilmiştir. Kuruluşunda Almanya İşçi Cephesi’nin büyük katkıları bulunan Volkwagen’in kuruluş fikri bizzat Adolf Hitler’den çıkmıştır. Autobahn adında bir süper yol inşa etmeyi amaçlayan Hitler’in aklında herkesin satın alabileceği bir araba üreterek bu süper yolun inşasına katkı yapılmasını sağlamak vardı. Bu fikir İşçi Partisi lideri Hitler’in aklına 1933 senesinde ziyaret ettiği Berlin Otomobil fuarında geldi. Adolf Hitler’in emriyle yapılan çalışmalar neticesinde üretilmesi planlanan otomobilin yaklaşık 140 dolara mal olması bekleniyordu.

Volkswagen Alman Lideri Hitler’in Emriyle Kuruluyor


Adolf Hitler Almanya’nın başına geçer geçmez ilk iş olarak Alman işçileri için bütçe dostu bir araç üretilmesine yönelik çalışmaları başlattı. Bu doğrultuda Volkswagen’ı (halkın arabasını) üretmesi için Ferdinand Porsche’yi otomobil mühendisi olarak makamına davet etti. Böylece uzun bir süre boyunca efsanevi Volkswagen aracı olacak, ülkemizde de “kaplumbağa” adıyla bilinen ilk Volkswagen aracının üretilmesi çalışmaları başlamış oldu. Aracın kaplumbağaya benzer bu görüntüsü ise Bela Barenyi’nin bir Fransız otomobil dergisinde yayınlamış olduğu otomobil eskizinden esinlenerek oluşturulmuştu. Firmanın o zamanlardaki logosu günümüzdeki logosunun merkezinde yer aldığı gamalı haç benzeri bir sembolden oluşuyordu. Firmanın adı ise 1938’de “Volkswagen GmbH” olarak tescil edildi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan Sonra Halkın Arabasına Ne Oldu?


Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’nda mağlup olmasıyla birlikte ülkeye giren Müttefik orduları Volkswagen fabrikaları da dahil ülkedeki birçok fabrikayı yıkıp tahrip etti. Tahrip edilmiş Volkswagen fabrikası İngiliz askerleri tarafından ele geçirildi ve fabrikanın başına Binbaşı Ivan Hirst geçti. Ivan Hirst Volkswagen fabrikasını yeniden inşa ederek makineleri tamir ettirdi. Yeraltında gömülü kalmış makineler de yine bu dönemde gün yüzüne çıkarıldı. Ivan Hirst’in çabalarıyla yeniden kurulan Volkswagen fabrikasında 1945 senesinde 2 binden fazla otomobil üretildi. Bu rakam ertesi yıl ise 10 bin araca yükseldi ve firmanın ismi de bu yıl İngilizler tarafından “Volkswagen” olarak tescil edildi. Logunun çevresindeki gamalı haç benzeri şekiller de kaldırıldı ve bugünkü sade logo görünümü ortaya çıktı.

Üretimin yeniden tesis edilmesinin ardından İngilizler Volkswagen’i Fiat ve Ford’a bedavaya vermeyi teklif ettiler. Ancak ne Fiat ne de Ford şimdinin otomotiv devi olan Volkswagen’i o zamanlar bedavaya almaya yanaşmadı. Bunun üzerine İngilizler 1949 senesinde Volkswagen’i dönemin Alman Hükümetine devretti.

Volkswagen’in Otomotiv Dünyasına Katkıları


Volkswagen dünyanın ilk hava soğutma sistemli motorunu icat eden markadır. Bunun sebebi ise motorlardaki su soğutma sisteminin Rusya’nın soğuk hava koşullarında donarak işlevsiz hale gelmesi idi. Volkswagen 1948 senesinde Heinz Nordhoff tarafından yeniden teşkilatlandırıldı. Nordhoff’un çabaları sayesinde firma 1953 senesinde tüm Almanya’nın en büyük otomotiv üreticisi olmayı başarmıştır. Volkswagen 1985 senesinde de bir yenilik daha yaparak GTI motoruna 16 supaplı bir motor ilave etti. Bu motora sahip modellerin uluslararası otomobil sporlarında büyük başarılar elde etmesi ise tüm dünyanın dikkatini çekti.

WhatsApp Viber call