Volant Dişlisi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Volant dişlisi araçlardaki marş sisteminin en önemli parçalarından birisidir. Bir kasnak şeklinde olan volant dişlisi marş sistemi içerisinde krank miline bağlı bir şekilde fonksiyonunu yerine getirmektedir. Temel işlevi ise krank milinden sağlanan hareketi debriyaj yolu ile şanzımana iletmektir. Krank milinin fonksiyonu ise motordaki pistonları harekete geçirmektir. Yani herhangi bir motorlu taşıtta marşa basılması ile birlikte araç motorunun ateşleme ve yakıt sistemini devreye sokan sistem marş motoru dişlisi, volant dişlisi ve krank mili üçlüsüdür.

Manuel şanzımana sahip taşıtlarda debriyaj pedalına basıldığı anda volant dişlisinin debriyaj balatasına bakan tarafı ayrılmaktadır. Debriyaj pedalının bırakılması ile birlikte ise şanzıman balatası ile birleşmektedir.

Volant Dişlisinin Arızalandığını Anlamanıza Yardımcı Olacak Başlıca Belirtiler

Volant dişlisinin arızalanması sebebiyle görünen en yaygın belirtilerin başında marş basmanıza rağmen motorun çalışmaması yer alır. Bununla birlikte motorun birkaç defa marşa basmanızla birlikte çalışması da volant dişlisinin aşındığını gösteren önemli bir belirtidir. Volant dişlisi arızalandığında çoğu zaman volant muhafazasından sesler gelir. Genellikle bu sese bir yanık kokusu da eşlik eder. Volant dişlisinde sorun olduğunu anlamanıza yardımcı olacak bir diğer önemli belirti ise kontağı kapattığınız anda aracınızın motorunun bir gıcırtı sesi eşliğinde sallanarak durmasıdır.

Debriyaj pedalında meydana gelen yoğun titremeler de volant dişlisi arızasına delalet eden önemli belirtilerdendir. Volant dişlisindeki arızaların debriyaj pedalına yansıması ile kendini gösteren bir diğer belirti ise debriyaj pedalının yumuşamasıdır. Bu gibi durumlarda araç sürücüsünün debriyaj pedalını bıraktığı anda meydana gelecek tepki önemli ölçüde yavaşlamaktadır.

Volant Dişlisinin Arızalanma Sebepleri

Volant dişlisinin arızalanmasına neden olan en temel sebep marş motoru dişlisi ile sahip olduğu bağlantının zaman içerisinde gittikçe aşınmasıdır. Bu aşınma hareket aktarımında zayıflamanın meydana gelmesine sebep olur. Bunun yanı sıra dişlilerin eskimeden dolayı kırılması da en yaygın gözüken arızalanma sebeplerindendir. Volant dişlisinin arızalanmasında sürücü hatasının büyük paya sahip olduğu durumlar da vardır. Bu durumların başında taşıtın vurdurma yöntemi ile çalıştırılması ve araç çalışırken marşa basılması yer alır. Son olarak marş dinamosunda meydana gelen her türlü arızalanma otomatik olarak volant dişlisinin de bozulmasına sebep olabilmektedir.

Volant Dişlisinin Arızalandığını Anlayınca Ne yapmak Gerekir?

Arızalanan volant dişlisini tamir edebilmek ne yazık ki pek mümkün değildir. Bu sebeple volant dişlisinin arızalanması genellikle dişlinin değiştirilmesi zorunluluğunu ortaya çıkarır. Peki volant dişlisi nasıl değiştirilir? Bu işlem için sırasıyla şu adımları takip etmeniz gerekir:

  1. Öncelikle şanzımanı yerinden çıkartın.
  2. Şanzıman üzerinde yer alan volant dişlisini uygun aletleri kullanarak bağlantı noktalarından sökün.
  3. Yeni volant dişlisini aynı ekipmanlar yardımıyla bağlantı noktalarından şanzımana bağlayın.
  4. Son olarak şanzımanı yerine geri monte edin.

WhatsApp Viber call