Tarihin Derinliklerine Yolculuk: Anemurium Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Anamur ilçesine adını veren Anemurium kelimesi rüzgarlı burun anlamına gelmektedir. Mersin’de bulunan Anemurium Antik Kenti sadece ülkemiz için değil tüm dünya için oldukça büyük öneme sahip bir tarihi eserdir. Çünkü burası dünya üzerinde günümüze kadar korunarak gelebilmeyi başaran antik kentler arasında en iyi durumda olanlarından birisidir. Anemurium Antik Kenti coğrafi açıdan da Anadolu topraklarının en güneydeki burunlarından birisinde bulunur. Bu konumu Anemurium Antik Kentini tarih boyunca Kıbrıs Adası ile ideal bir bağlantı noktası haline getirmiştir. Antik kentin ismi tarihi kayıtlarda ilk olarak Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’daki limanlarının listesinde karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla Anemurium Antik Kenti’nin tarih boyunca çok önemli bir liman şehri olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Anemurium Antik Kenti’nin surlarının büyük bölümünün çok iyi korunmuş olduğunu ve bu durumdan dolayı da hala sağlam olduklarını söyleyebiliriz. Bununla birlikte kentin içerisinde bulunan yaklaşık bin kişilik kapasiteye sahip amfitiyatro da oldukça sağlam durumdadır. Bu amfitiyatronun arkasındaki deniz manzarasının son derece hoş olduğunu da itiraf etmek gerekir.

Antik kent içerisinde günümüze kadar korunmuş bir şekilde ulaşabilmeyi başaran bir diğer yapı da iki katlı bir halk hamamıdır. Bu halk hamamının içerisinde üç adet ısınma holü ile birlikte iki adet de yüzme havuzu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra antik kent içerisinde yer alan Nekropol Hamamı’nın tabanındaki mozaiklerin de çok iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar gelebilmeyi başardığını söyleyebiliriz.

Anemurium Antik Kenti’nin aynı zamanda Anadolu coğrafyasında bulunan en iyi korunmuş Nekropol’e de ev sahipliği yapmakta olduğunu belirtelim. Bu Nekropol civarında yaklaşık olarak 350 kadar mezar bulunuyor. Antik kentin su kemerleri ise iki sıra halindedir ve doğu-batı yönünde uzanır. Son olarak bir liman kenti olan Anemurium’da bulunan deniz fenerinin de muhteşem bir manzarasının olduğunu yeri gelmişken ifade edelim.

Anemurium Antik Kentine Nasıl Gidilir?


Öncelikle antik kentin kış aylarında sabah saat 8:00 ile akşam saat 17:00 arasında, yaz aylarında ise yine sabah saat 8:00 ile akşam saat 19:00 arasında ziyaretçilere açık olduğunu belirtelim. Antik kente giriş ücretleri ise 12 TL olmakla birlikte müze kart sahipleri için tamamen ücretsizdir.

Anemurium Antik Kenti, adını vermiş olduğu Anamur ilçe sınırlarının içerisinde yer alır. Mersin şehir merkezine yaklaşık olarak 240 kilometre uzaklıkta olan antik kent Anamur ilçe merkezine ise sadece 8 kilometrelik bir mesafede yer alır. Antik kente özel araçlarıyla gidecek olan ziyaretçiler Anamur’dan Gazipaşa güzergahında ilerlerken dördüncü kilometrede deniz tarafına, yani sola sapıp ardından da tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirler. Bununla birlikte şehir dışından gelecekler ise uçakla Gazipaşa hava alanında indikten sonra hava alanına ait servislerle Anamur ilçe merkezine kadar ulaşım sağlayabilirler.

Yazımızı sonlandırmadan önce antik kentin hemen yanı başında harika bir plaj olduğunu da hatırlatalım. Yani antik kenti yaz aylarında ziyaret edecekseniz özel aracınızla hazırlıklı bir şekilde gitmenizi tavsiye ederiz. Eğer bir özel aracınız bulunmuyorsa Emr Car Rental Mersin şubesinde tam da bu tür geziler için çok uygun araçlardan birisini anında kiralayabilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar dileriz.


WhatsApp Viber call