Sivas Şifaiye Medresesi Hakkında

Keykavus Darüşşifası olarak da bilinen Sivas Şifaiye Medresesi Anadolu Selçukluları tarafından Sivas şehir merkezinde inşa edilmiş tarihi yapılardan birisidir. Keykavus Darüşşifası Sivas’ın merkezinde bulunan 4 medreseden birisidir. Şehir merkezinde bulunan diğer medreseler ise Burciye Medresesi, Çifte Minareli Medrese ve Gök Medresedir. Ancak Şifaiye Medresesinin tarihi bu üç medreseden de daha eskidir. Bu üç yapı 1271 senesinde inşa edilmiş olmasına karşın Şifaiye Medresesi 1217-1218 tarihlerinde inşa edilmiştir.

Her ne kadar Anadolu Selçuklularına ait en eski yapılardan birisi olsa da bu yapı günümüzde layık olduğu şekilde korunamamaktadır. Bunun en büyük nedeni ise yapının ticari amaçla kafeterya olarak işletiliyor olmasıdır. Yapının dört bir yanındaki duvarlara asılan panolarda hediyelik eşyalar sergilenmekte. Ayrıca yapının birçok köşesine cephe bezemelerini kapatan modern eklemeler de yapılmış.

Şifaiye Medresesi’nin Tarihi

Şifaiye Medresesi Anadolu Selçuklu Sultanı 1. İzzeddin Keykavus tarafından 1217-1218 tarihlerinde yaptırılmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin Sivas’ta çok sayıda yapısının bulunmasında rol oynayan en önemli etkenlerden birisi şehrin o dönemlerde devletin başkenti olmasıdır. Şifaiye Medresesi’nin yaptırılmasında rol oynayan en büyük etken ise Anadolu Selçuklu Sultanı 1. İzzeddin Keykavus’un genç yaşta hastalanması.

Şifahane olarak hizmet veren bu yapıda hem hastalar tedavi edilmiş hem de tıp bilimini ilerletmek amacıyla tıp tahsili verilmiştir. Yapının görkemli bir taç kapısı bulunmaktadır. Bu kapıdan 4 eyvanlı revaklı avluya giriş yapılmaktadır. Taç kapının üzerinde güneş ve ay sembolleri, ana eyvanda ise erkek ve kadın başı biçimlerinde rölyefler bulunmaktadır. Yapının ölçüleri bilindiği kadarıyla 48x68 metre, yani 2890 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Toplam 30 odası bulunan yapının avlusu ise 31x23 metre büyüklüğündedir. Yapının güney eyvanı 1220 senesinde vefat eden Sultan 1. İzzeddin Keykavus’un buraya gömülmesi nedeniyle türbeye dönüştürülmüştür.

Medrese Anadolu Selçuklu Devleti’nin hakimiyeti son bulduktan sonra 18. yüzyıla kadar kullanılmamıştır. 1768 senesinde ise Osmanlı Padişahı 3. Mustafa’nın fermanı ile yapı medrese olarak faaliyet göstermeye tekrardan başlamıştır. Şifaiye Medresesi ilk olarak 1937 tarihinde Türk Tarih Kurumu tarafından onarılmıştır. Bu tarihten sonra 1939, 1962, 2008 ve 2011 senelerinde de onarım yapılmıştır.

Sivas Şifaiye Medresesi’ne Nasıl Gidilir?

Şifaiye Medresesi şehrin merkezinde, Eskikale Mahallesi’nde bulunan Kent Meydanı’nda yer almaktadır. Merkezi konumda yer alması dolayısıyla tarihi medreseye toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilmek oldukça kolaydır. Bununla birlikte özel araca ihtiyacınız olması halinde Emr Car Rental olarak sizleri Sivas’ın merkezindeki şubemizde ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz. Emr Car Rental Keyifli seyahatler diler.


WhatsApp Viber call