Sıcak Havalarda Kiralık Arabanızı Korumanın İpuçları

Ülkedeki dört mevsimden bahseden bir Orta Doğu deyimi var: sıcak, daha sıcak ve cehennem. Sıcaklıktaki artış sadece sizin için değil, lüks kiralık arabanız için de sorun yaratabilir. Bununla birlikte, kiralık arabanız için de bir dakikanızı ayırmalısınız. Klima odanızda rahat etme özgürlüğüne sahipken, dışarıdaki zavallı arabanız yoğun ışınların altında kavrulur. Öyleyse, bu sıcak mevsimde kiralık arabanızı korumanın çeşitli yollarını anlamaya başlayalım.

Kokuyu Önleyin

Dayanılmaz sıcaklık, koltukların belirli kokular salmasına neden oluyor. Arabanızın kokusunu gidererek bunu önleyebilirsiniz. Hayır, terlemeyi önleyici bir spreyden bahsetmiyoruz. Klimanıza bantlamanız gereken, yüksekte tutulduğunda taze bir koku yayan kurutucu tabakalardan bahsediyoruz.

Lastik Basıncının İzlenmesi

Düz olmayan yüzeylerdeki tüm darbeler ve zorlu yol koşullarında sürüş ile, aracınız kesinlikle iyi bir ara lastik kontrolünü hak ediyor. Dışarıdaki sıcaklık da içlerindeki basıncı etkiler. Uzun yolculuğunuz için yollara çıkmadan önce, yedek lastik dâhil her lastiğin basıncını kontrol etmeniz önemlidir.

Arabanızı Temizleyin

Mutlu pembe-mavi gökyüzüne karşı batan güneşin manzarası ve sesi kulağa çekici gelse de, özellikle kirli olduğunda ön camınız için bir tehdit olabilir. Sis ayrıca ışığı içeriden dağıtabilir ve görmeyi zorlaştırabilir. Sürüş sırasında daha keskin bir görünüm için arabanızı iyi bir şekilde yıkayın. Ayrıca boyayı güneş ışınlarından ve kuşların vereceği zararlardan korur.

İç Mekânları Serin Tutun

Yaz aylarında arabanıza girerken, çıplak bir fırının içine girmiş gibi hissettiğiniz zaman, hepimizde bu duygu yankılanır. Bu hissi kesinlikle anlıyoruz ve bu yüzden onu çözmek için kolay bir tüyo bulduk. Arabanıza girmeden önce bir camı hafifçe indirin ve hemen kapıyı diğer tarafa yerleştirin. Sadece havanın dışarı çıkmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sıcaklığı çevre ile uyumlu hale getirir. İşte bu yüzden okulda bilim okumalıydın!

Koltukları Örtün

Siz de arabalarınızın cayır cayır yanan sıcak koltuklarında oturma hissini hissediyor musunuz? Cevabınız olumluysa buna da bir çözümümüz var. Çıkmadan önce üzerlerine bir battaniye koyun, bu yanmalarını önleyecektir. Daha iyi sürüş için dirseğinizin altına da yerleştirilebilir.

Soğutucunuzu Kontrol Edin

Kış aylarında “antifriz” dediğimiz şey, yaz aylarında “soğutma sıvısı” olarak ikiye katlanır. Düşük soğutma sıvısı seviyeleri motorunuzu kelimenin tam anlamıyla öldürebilir. Aşınmış hortumlar veya hasarlı bir radyatör, soğutma sıvısının sızmasına ve motor sıcaklıklarının yükselmesine neden olabilir. Aşırı ısınmayı önlemek için yaz aylarında aracınızın hararet göstergesine özellikle dikkat edin.

Kiralık Arabanızı Yaz Ayına Hazırlamak için 7 Adım

1) Güneşin arabanızın döşemesini, gösterge panelini ve direksiyon simidini ısıtmasını önlemek için bir ön cam güneşliği kullanın.

2) Vinil veya deri yüzeylerde daha fazla koruma sağlamak için ekstra bir yardım sağlamak üzere sıvı koruyucu bir ürün kullanabilirsiniz.

3) Sık sık güneş ışığına park ediyorsanız camlarınızı renklendirmeyi düşünün. Bu, aracınızın içini korumak için biraz bariyer oluşturabilir. Renklendirmeyle ilgili yerel düzenlemelerinizi kontrol ettiğinizden emin olun.

4) Mümkün olduğunda daima gölgeye park edin. Bu, aracınızın serin kalmasına yardımcı olur ve solmasını önlemeye yardımcı olur.

5) Aracınızın soğutma sıvısına dikkat edin ve gerektiğinde tamamlayın. Otomobil arızalarının yaygın bir nedeni, soğutma suyu sistemi arızalarıdır.

6) Düzgün çalıştığından emin olmak için klimanızı kontrol edin. Zayıfsa veya sıcak hava üflüyorsa, soğutucu şarjı düşük olabilir, sistemde kaçak olabilir veya başka bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bunu servis uzmanlarına kontrol ettirdiğinizden emin olun.

7) Sileceklerinizi daha sık değiştirin. Aşırı ısı ve güneş lastiği yaşlandırabilir ve silecekleri sertleştirerek düzgün çalışmasını engelleyebilir.

WhatsApp Viber call