Sasalı Kent Ormanı Gezi Rehberi

Güneşli günlerde İzmir halkının uğrak noktalarının başında gelen Sasalı Kent Ormanı’na nasıl gidilir? Özellikle bahar ve yaz aylarında hafta sonlarında adım atacak yer bile bulamayacağınız Sasalı Kent Ormanı İzmir’in adeta oksijen deposu konumunda.

Öncelikle Sasalı Kent Ormanı’nın tam 1800 dönümlük bir arazi üzerinde yer aldığını belirtelim. Halihazırda Kent Ormanı’nda yer alan piknik alanı da Ege Bölgesi’nin en büyük piknik alanı unvanına sahip bulunuyor. Ormanda ve piknik alanında yaygın olarak bulunan ağaçlar ise okaliptüs, çam ve söğüt ağaçları. Sasalı Kent Ormanı yalnızca Ege Bölgesi’nin en büyük piknik alanını barındırmakla kalmıyor. Ormanda voleybol ve basketbol sahalarının yanı sıra uzun yürüyüş ve bisiklet parkurları da bulunuyor. Bununla birlikte çocuklu aileler için çocuk oyun alanlarının bulunduğunu da belirtelim.

Sasalı Kent Ormanı’nda Sizleri Neler Bekliyor?

Sasalı Kent Ormanı’nda ziyaretçilerin mangal yapabilmeleri adına özel alanlar bulunuyor. Bununla birlikte temel ihtiyaçlara yönelik tesisler de oldukça kullanılabilir durumda. Tesislerin son derece temiz ve bakımlı olduklarını belirtmekte de fayda var. Sasalı Kent Ormanı’nda yer alan bu geniş piknik alanında güvenliğe de son derece önem verilmiş. Alanın giriş kısmında güvenlik görevlileri bulunuyor. Bu güvenlik görevlileri hem piknik alanının hem de girişin güvenliğini sağlamakla yükümlü.

Sasalı Kent Ormanı piknik alanında ziyaretçilerin çeşitli gereksinimlerini karşılamaya yönelik kiralama hizmetleri sağlayan tesisler de bulunuyor. Bu tesisler çoğunlukla yeme ve içme gibi hizmetleri de sağlayan kafeteryalar halinde hizmet veriyor. Bu kafeteryalardan Sasalı Kent Ormanı’nı keşfe çıkabilmek amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait bisikletleri kiralayabilirsiniz. Bununla birlikte bu kafeteryalar hemen hemen her türlü piknik ve mangal ekipmanını da kiralama usulü ile ziyaretçilerin hizmetine sunuyor.

Eğer mangal keyfinizi tamamladıysanız ve artık sıra çay keyfine geldiyse bu tesislerden bir semaver kiralayabileceğinizin de altını çizelim. Doğa ile iç içe geçirilen bir hafta sonunu semaverde demlenen çaydan daha iyi ne süsleyebilirdi ki? Üstelik bir semaveri tüm gün boyunca kiralamak için ödeyeceğiniz miktar da oldukça cüzi. Benzer şekilde mangal ekipmanlarının da gün boyu kiralama ücretleri cüzi denilebilecek seviyelerde. Yani ne mangal ne de çay için onca ekipmanı toplayıp taşıma zahmetine girmenize hiç gerek yok. Bisikletleri kiralama ücretlerinin ise biraz daha yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Fakat bisiklet kiralama fiyatlarının da gün boyu kiralama olarak belirlendiğini göz önünde bulundurursak vereceğiniz parayı gözden çıkarmaya değeceğine emin olabilirsiniz.

Sasalı Kent Ormanı’na Nasıl Gidilir?

Öncelikle Sasalı Kent Ormanı’nın yaz aylarında saat sabah 9:00 ile akşam 19:30’a kadar, kış aylarında ise yine sabah saat 9:00’dan akşam 16:30’a kadar açık olduğunu belirtelim. Bununla birlikte ne zaman gelirseniz gelin Sasalı Kent Ormanı’na girişler ve tesislerden faydalanmak tamamen ücretsiz. Sasalı Kent Ormanı İzmir şehir merkezine sadece 28 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu bağlamda Sasalı Kent Ormanı’na özel aracınızla gitmek için çevre yolu Çiğli istikametinde devam ederek Sasalı yol ayrımından sapmanız gerekmektedir. Sasalı Kent Ormanı’na toplu taşıma ile gitmek isteyen gezginler ise 751 ya da 777 numaralı halk otobüslerini kullanarak ulaşımlarını sağlayabilirler. Emr Car Rental Sasalı Kent Ormanı’nda geçireceğiniz hafta sonlarının keyifle ve huzurla dolu olmasını diler.


WhatsApp Viber call