Samsun Kabaceviz Şelaleleri Gezi Rehberi

Samsun şehri tabiat harikalarına ev sahipliği yapan güzide şehirlerimizden birisi. Kabaceviz Şelaleleri de bu şehrin en dikkat çeken ve mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikleri arasında yer alıyor. Samsun şehir merkezine yaklaşık olarak 32 kilometrelik bir mesafede bulunan Kabaceviz Şelaleleri Çarşamba ilçesinin en önemli tabiat güzelliği olarak nitelendirilmektedir. Kabaceviz Şelaleleri ismini yeşilin her tonuna ev sahipliği yapan Kabaceviz Köyü’nden almış. Bu köyden şelalelere ulaşım ise son derece kolay. Yollar tamamen asfaltlanmış ve mesafe olarak da sadece 3 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor.

Kabaceviz Şelaleleri yaz kış fark etmeksizin senenin her gününde Türkiye’nin dört bir yanından gezginleri kendisine çekmeyi başarıyor. Çünkü şelaleler gerek yapısı gerekse de içerisinde bulunduğu doğası sebebiyle her mevsimde ziyaretçilerine farklı bir güzellik vaat ediyor.

En küçük şelale yaklaşık 15 metrelik bir yükseklikten suya dökülmekte. Diğer şelale ise 35 metre yükseklikten dökülüyor. En büyük şelale de 65 metrelik bir yükseklikten gölete dökülerek ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunuyor. Gerek şelalelerin ziyaretçilerine sunmuş olduğu görsel şölen gerekse de yeşilin her tonuna ev sahipliği yapan doğası Kabaceviz Şelalelerini gezginler için günübirlik doğa gezilerinin şaşmaz bir rotası haline getiriyor. Peki Kabaceviz Şelalelerinde ne tür aktiviteler sizleri bekliyor olacak?

Kabaceviz Şelalelerinde Düzenlenen Aktiviteler

Kabaceviz Şelalelerinin sahip olduğu doğa birçok etkinliğe de ev sahipliği yapmaya son derece elverişli bir ortam sunuyor. Bu bölgede piknik turlarından trekking faaliyetlerine dağ bisikleti turlarından rafting aktivitelerine kadar birçok etkinliğe katılabilirsiniz. Rafting parkuru tam olarak şelalelerin Abdal deresine ulaştığı noktada başlıyor. Bunun yanı sıra gerek piknik amacıyla gelenler gerekse de sportif aktivitelere katılmak için gelenler için hem şelale civarında hem de Kabaceviz Köyü’nde yeme ve içme gibi imkanlar sunan tesisler bulunmakta. Son olarak Kabaceviz Şelalelerinin kampçıların da gözdesi konumunda olduğunu belirtelim. Çadırlarını alan kampçılar istedikleri zaman burada kamp yapabilme olanağına sahipler. Kamp faaliyetleri için en elverişli mevsimler de doğal olarak bahar ve yaz ayları. Haydi şimdi doğa tutkunu gezginler için Kabaceviz Şelalelerine nasıl ulaşım sağlanacağını da açıklayarak yazımıza devam edelim.

Kabaceviz Şelalelerine Nasıl Gidilir?

Samsun şehir merkezine yaklaşık olarak 32 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Kabaceviz Şelaleleri Çarşamba ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Bu sebeple özel araçlarınızla daha kolay ulaşım sağlayabileceğinizi söylemek yerinde olacaktır. Eğer Kabaceviz Şelaleleri geziniz için bir özel aracınız bulunmuyorsa sizleri Emr Car Rental Samsun şubesinde ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı yeri gelmişken hatırlatalım.

Kabaceviz Şelalelerine iki farklı yönden gidiş bulunuyor. Bu yollardan birisi Samsun şehir merkezinden ilk olarak Tekkeköy ilçesine geçiş yapmak. Buradan da Çinik üzerinden Kabaceviz Şelalelerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Şelalelere gidiş için kullanabileceğiniz diğer rota ise Çarşamba ilçe merkezi üzerinden geçiyor. Samsun şehir merkezinden Çarşamba ilçe merkezine vardıktan sonra ise yaklaşık olarak bir saatlik bir seyahatin ardından soluğu Kabaceviz Şelalelerinde alabilirsiniz. Çarşamba ilçesinden itibaren yolun çok büyük bir kısmı asfaltlanmış durumda. Fakat yol son 6 kilometre için stabilize olarak hizmet vermektedir. Emr Car Rental güvenli ve keyifli seyahatler diler.


WhatsApp Viber call