Saklı Kalmış 5 Koy|Harika Akdeniz ve Ege Koyları

Bu yazımızda sizlere sadece deniz yoluyla ulaşabileceğiniz en harika Akdeniz ve Ege koylarından 5 tanesini tanıtacağız. Bu koylar sırasıyla Akvaryum Koyu, Gökgemile Koyu, Kızılkum Koyu, Kaleköy ve Dişlice Adası olacak. Keyifli okumalar ve şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz.

1) Akvaryum KoyuAkvaryum Koyu, Çanakkale’ye bağlı Bozcaada’da bulunuyor. Koy, Bozcaada’nın merkezine yaklaşık olarak 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Akvaryum Koyu, adını tertemiz ve cam gibi suyundan alıyor. Bu koyda yüzerken adeta bir akvaryumda yüzüyormuşsunuz hissine kapılacaksınız. Koyun etrafını çeviren özel mülklerden dolayı buraya araçla ulaşmak mümkün değil. Dolayısıyla koya sadece tekne ile ulaşabilirsiniz. Koy, adanın en bakir koyudur. Aynı zamanda bu özelliğinden ötürü koyda hiçbir tesis ve duş, şezlong, şemsiye gibi olanaklar da bulunmuyor. Koy, yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor. Bu yüzden bu dönemlerde koyda yüzer bir market bile bulunuyor. Fakat, bahsetmiş olduğumuz gibi koyda yemek yeme imkanı sunan herhangi bir tesis hiçbir dönemde bulunmuyor.

2) Gökgemile KoyuGökgemile Koyu, Kapıdağ yarımadasında yer almaktadır. Kapıdağ yarımadası, Muğla ilinin Dalaman ilçesinde bulunuyor. Eğer siz de tatil dendiğinde deniz, doğa ve tarih üçlüsünü bir arada deneyimlemek isteyenlerdenseniz, aradığınız tatil beldesi Muğla’nın Dalaman ilçesi. İşte tam da bu muhteşem tatil beldesinde yer alan Gökgemile koyu, size adeta Akdeniz’in saklı kalmış bir cennetini vaat ediyor. Gökgemile koyuna kara yoluyla ulaşmak pek mümkün değil. Bu yüzden koya, günübirlik olarak Fethiye’den düzenlenen turlarla çok sayıda yerli ve yabancı turist akın ediyor. İyi bir trekking sahası ve doğa severler için güzel bir kamp ortamı sunuyor. Koyda yapacağınız sabah yürüyüşleri ömrünüze ömür katacak.

3) Kızılkum Koyu

Kızılkum Koyu, Marmaris’e bağlı Adaköy sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu koy ziyaretçiler tarafından adeta bir yeryüzü cenneti olarak adlandırılmaktadır. Koya karayolu ile hiçbir şekilde ulaşmak mümkün değil. Belki de koyun, cenneti andıran doğasının bugüne kadar korunabilmesinin en büyük sebebi de budur. Bu sebeple Kızılkum Koyu’na yalnızca deniz yoluyla ulaşabilme imkanına sahipsiniz. Bunu da Orhaniye üzerinden düzenlenen tekne turlarıyla sağlayabilmeniz mümkündür.

4) KaleköyKaleköy’ün geçmişi milattan önce 4. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Kaleköy, Likya Krallığı’na bağlı Simena Antik Kenti’nde yer alan küçük bir kasaba idi. Demre’ye bağlı bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Bu sebeple kara ile ulaşımı bulunmamaktadır. Kaleköy’e düzenlenen tekne turları ise Üçağız’dan veya Kaş merkezden hareket ediyor. Kaleköy’de sadece 70 kadar hane bulunmakta. Bunun sebebi ise Kaleköy’ün birinci dereceden sit alanı ilan edilerek yapılaşmanın kontrol altına alınmış olması. Kaleköy’ün yerli halkı sadece turizm yoluyla geçiniyor. Bu yüzden burada birkaç tesis ve konaklama imkanı bulmanız olası. Kaleköy trafiğe tamamen kapalı olduğu için yalnızca yürüyerek gezme imkanına sahipsiniz. Kaleköy’ün en tepesinde de tarihi Simena Kalesi bulunmakta. Kaleye tırmandığınızda karşılaşacağınız manzara sizi tam anlamıyla büyüleyecek.

5) Dişlice AdasıDişlice Adası’nın bir diğer adı da Aşk Adası’dır. Ada, Hisarönü yakınlarda bulunuyor. Dişlice Adası’nı ziyaret edebilmenizin tek yolu ise Marmaris üzerinden kalkan tekne turlarına katılmak. Dişlice Adası, ziyaretçilerine her adımda eşsiz doğal güzellikler ve muhteşem manzaralar sunuyor. Dişlice Adası’nın denizi ise son derece dingin. Adada yalnızca birkaç ufak plaj bulunuyor. Dişlice Adası’ndan muhteşem fotoğraf kareleri elde edebilmek için biraz daha yükseklere tırmanmanız gerekiyor. Fakat, adanın kayalık yapısı sebebiyle, bu tırmanışı yaparken oldukça dikkatli olmakta fayda var. Üstelik, adanın eşsiz denizi ve doğasının büyüsünden midir bilinmez, ziyaretçilerin hiçbirisi en ufak bir çöp tanesi bile atmaya kıyamıyor. Bu sebeple Dişlice Adası, her seferinde tertemiz bir şekilde yeni ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

WhatsApp Viber call