Rölanti Dalgalanması Nedir?

Rölanti dengesizliği olarak da bilinen rölanti dalgalanması araç motorunun çalışması sırasında devirde farklılıkların meydana gelmesi sebebiyle oluşan bir sorundur. Bu dengesizliğin yüksek düzeylerde seyretmesi çoğu zaman motorun durması ile sonuçlanmaktadır. Bu arıza kimi zaman ise araçta sallanmalar da meydana getirebilir. Bu duruma ise rölantide motor titremesi adı verilmektedir.

Haydi şimdi rölanti dalgalanmasını daha net bir şekilde açıklayalım.  Aracın motoru rölanti sırasında stabil bir şekilde çalışmayı sürdürmelidir. Bunun yerine araç rölantideyken devir sayısında yükselip alçalmaların meydana gelmesi motorda rölanti dengesizliği olduğunu göstermektedir.

Rölanti Dalgalanması Neden Olur?

Rölanti dalgalanması araç motorunun stabil bir şekilde çalışmasını engelleyen birtakım sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Bu sebepler motorun ayarlanan rölanti devrine erişebilmesini önlemektedir. Bu durumda da araç motoru genellikle stop eder veya çekişte düşüş ve vuruntu gibi diğer sorunlara da sebebiyet verebilir. Peki bu durumun meydana gelmesine sebep olabilecek arızalar nelerdir?

Rölanti dalgalanmasına sebep olabilecek durumların başında emme manifoldu arızaları yer almaktadır. Bu hatta veya bağlantı contalarında meydana gelebilecek hava kaçakları doğrudan rölanti dengesizliğine neden olabilmektedir. Bu durumun temel sebebi ise manifold kaçağından motora sızan havanın temizlik işleminden geçmemesi nedeniyle daha yüksek kütleye sahip olmasıdır.

Rölanti dengesizliğine sebep olan bir diğer durum ise EGR valf kaçağıdır. EGR valf kaçağı da emme manifoldunda olduğu gibi motora hava sızmasına neden olarak rölanti dalgalanmasının meydana gelmesine sebep olmaktadır.

Rölanti dengesizliğine sebep olabilecek bir diğer durum ise benzinle çalışan otomobillerde hava akışını kontrol eden sistem olan gaz kelebeğinde meydana gelebilecek arızalardır. Gaz kelebeğinde meydana gelebilecek arızalanmalar mevcut hava debisinin yanlış ölçülmesine ve bunun neticesinde de araç motoruna düzensiz hava girişine sebep olmaktadır. Bu sorunun dizel araçlardaki karşılığı ise MAF sensörü arızasıdır. Dizel motorlu araçlarda hava akışını kontrol eden sistem MAF sensörüdür. MAF sensöründe meydana gelebilecek arızalanmalar da benzer sonuçlara sebebiyet vererek motorda rölanti dengesizliğinin oluşmasına neden olacaktır.

Araçlarda rölanti dalgalanmasına sebep olan yaygın durumlardan birisi de ateşleme sistemi arızalarıdır. Enjektör, buji, bobin, buji kabloları ve distribütör gibi aksamlarda meydana gelebilecek herhangi bir arıza ateşleme sisteminin bozulmasına ve düzensiz ateşleme arızasına sebep olacaktır.

Buji tırnaklarının ayarsız veya aralıklarının doğru bir şekilde yağlanmaması da motorda rölanti dengesizliğine sebebiyet veren arızalardandır. Buji kabloları ve ateşleme bobini arızaları da benzer sonuçlara sebep olabilmektedir. Son olarak motorda rölanti dengesizliği yaratabilecek yaygın sebeplerden birisi de avans ayarında bozulma veya trigerin yanlış takılması neticesinde ateşleme zamanlamasında meydana gelebilecek sorunlardır.

Rölanti Dalgalanmasının Çözümü Nedir?

Araçlarında rölanti dalgalanması gibi bir sorun ile karşılaşan sürücüler ilk olarak araçlarını arıza tespit cihazına bağlamalıdırlar. Bu sayede aracın ne tür bir arızası olduğu daha net bir şekilde anlaşılabilir. Arıza tespit cihazındaki hata kodunu doğru bir şekilde değerlendirerek araç motorunuzda rölanti dengesizliğine sebep olan arızayı çözüme kavuşturabilirsiniz.

WhatsApp Viber call