Otomotivde Operasyonel Kiralamanın Avantajları

Ülkemizde motorlu taşıtlar ulaşım ihtiyacını gidermenin yanı sıra önemli birer yatırım araçları olarak da görülmektedir. Ancak enflasyonun yüksek seviyelerde seyrettiği ülkelerde motorlu taşıtlara yatırım yapmanın bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Öncelikle bu ülkelerde motorlu taşıtlara birer yatırım aracı gözüyle bakan insanlar enflasyon arttıkça araçlarının değerinin de yükseldiği yanılgısına kapılır. Ancak gerçekte ise durum bunun tam tersidir. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak enflasyonun yüksek seyrettiği ülkelerde operasyonel araç kiralamanın satın almaya kıyasla daha avantajlı bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Peki operasyonel kiralamanın avantajları nelerdir? Bu yazımızda Emr Car Rental olarak siz değerli okuyucularımıza operasyonel kiralamanın bazı önemli avantajlarından bahsedeceğiz.

Bilanço Etkisi

Şirketler motorlu taşıt satın alırken genellikle bankalardan kredi kullanarak büyük bir borç yükü altına girmiş olur. Bu kredi tutarları şirket bilançolarının pasif tarafında yer alır. Bu sebeple de şirketin borçluluk rasyolarını etki eder. Buna karşın borçluluk rasyoları etkilememek adına nakit parayla araç satın almayı tercih etmek de ayrı bir seçenektir. Ancak bu şekilde bir karar almak şirketin işlerine yatırım yapmak gerekli olan sermayeyi harcamak anlamına gelir. Ayrıca bu tür büyük satın alımları nakit para ile yapmak şirketin likidite rasyosunu da olumsuz etkiler. Peki operasyon kiralamanın şirket bilançosuna ne gibi olumlu etkileri vardır?

Öncelikle ulaşım ihtiyaçlarını operasyon kiralama metodu ile karşılayan şirketlerin sermaye niteliğindeki nakit paralarını harcamalarına gerek kalmaz. Bununla birlikte şirketinizin Rent a Car firmasına ödemeyi taahhüt ettiği kiralama bedeli şirket bilançosunda borç olarak da gözükmez. Kurumunuz operasyonel kiralama ücretini her ay ödedikçe bu ödemeler şirket gelir tablosu içerisinde gider olarak yazılmaktadır.

Operasyonel Kiralama Finansmanı Banka Kredi Limitlerini Etkilemez

Operasyonel kiralama için ayırmış olduğunuz finansmanın şirketinizin banka kredi limitleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Buna karşın motorlu taşıt satın almak için bankadan kredi kullanmayı tercih ederseniz işiniz için kullanmanız gereken kredi limitlerinden harcamış olursunuz. Bu da firmanızı muhtemel bir nakit sıkışıklığı riskine karşı savunmasız bırakmak anlamına gelir.

Zaman Maliyeti

İster kredi ile olsun ister nakitle araç satın almak zamanınızı harcayacak bir eylem olacaktır. Firmalar araç satın alarak vergi, sigorta, bakım, muayene, lastik ve hasar gibi gider kalemlerini de bizzat üstlenmiş olur. Söz konusu bir araç olduğunda bu gibi durumlarla ilgilenmenin pek zaman almayacağını düşünebilirsiniz. Ancak orta ve büyük ölçekli şirketler farklı operasyonlar için farklı motorlu taşıtlara ihtiyaç duyar. Dolayısıyla bu şirketlerin birkaç araçtan oluşan bir filoya ihtiyaçları vardır. Şimdi birkaç araçtan oluşan bir filo ile yukarıda sıralamış olduğumuz konular bakımından ilgilenmek zorunda olduğunuzu bir düşünün. İşte tam olarak bu sebepten dolayı bir araç filosu bulunan firmalar filodaki araçlarla ilgilenecek bir veya birden fazla personeli de istihdam etmek zorunda kalır. Bu zorunluluk elbette filodaki araçların kendi masraflarına bir gider kaleminin daha eklenmesi anlamına gelir.

Ancak operasyonel kiralama seçeneğinde kiralanan araçların tüm sorumluluğu Rent a Car firmalarının üzerindedir. Araç kiralama sözleşmesini ihlal eden istisnai durumlar dışında araçların tüm masraflarından da yine Rent a Car firmaları sorumludur.

WhatsApp Viber call