Nevşehir Derinkuyu Yeraltı Şehri Gezi Rehberi

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nevşehir’in en gözde turistik mekanlarından birisi. Derinkuyu aslında çok eski bir yerleşim yeridir. Derinkuyu’nun yerleşim yeri olarak tarihinin milattan önce 3000’li yıllara kadar dayandığı söylenmektedir. O zamanlarda Malakopi adıyla bilinen yerleşim yerinin bu tarihlerdeki sakinlerinin ise Asurlular olduğu düşünülmekte. Bu yerleşim yeri günümüzdeki adını ise şehrin su ihtiyacının onlarca metrelik derinliğe ulaşan kuyulardan karşılanıyor olmasından almış.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Kapadokya bölgesinin en büyük yeraltı şehri olma özelliğine sahip. Bu sebeple gerek bölge gerekse de yerli halk için son derece önemli turistik mekanlardan birisidir. Kapadokya şehrinde tam 36 yeraltı şehri bulunmakta. Bu yeraltı şehirlerinden en büyüğü olan Derinkuyu Yeraltı Şehri tam sekiz katlı. Mekan 1967 senesinden bu yana kadar da turistik faaliyetlere açık. Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni dünya genelinde özel hale getiren bir diğer özelliği ise en eski akıl hastanesinin bu yeraltı şehrinde bulunuyor olmasıdır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin Katları

Derinkuyu Yeraltı Şehri’nde gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde şehrin birinci ve ikinci katlarında mutfaklar, kiler, şarap depoları ve ağılın bulunduğu açığa çıkmış durumda. Ayrıca şehrin üçüncü ve dördüncü katlarında ise büyük bir kilisenin etrafında konumlandırılmış yaşam alanları ile bir misyoner okulu ve günah çıkarma alanları da yer alıyor. Bununla birlikte bir konferans salonu ve şehri başka yerlere bağlayan birçok tünel de bu katlarda bulunuyor. Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin üçüncü katında yer alan 9 kilometrelik uzunluğa sahip tünelin bölgedeki diğer bir yeraltı şehri olan Kaymaklı’ya bağlandığı düşünülmektedir. Bu tünel tam iki metrelik yüksekliğe ve iki metrelik de genişliğe sahiptir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin 4. katından daha aşağıdaki katları ise genellikle sığınak olarak kullanılmış. Yine bu katlarda yer alan bazı bölmelerin de zindan olarak kullanıldığı yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkarılmıştır. Bu katlarda tam tamına 52 havalandırma bacası bulunuyor. Bununla birlikte mezarlar, su kuyuları ve sarnıçlar da yine bu katlarda yer almakta.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne Nasıl Gidilir?

Öncelikle Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne girişlerin 20 TL gibi bir ücretle gerçekleştirildiğini belirtelim. Eğer bir müzekartınız varsa bir sene içerisinde Derinkuyu Yeraltı Şehrini senede iki defa ziyaret edebilme hakkınız bulunuyor. Müzekart+ sahibi olanlar için ise ziyaretler sınırlandırılmamış. Derinkuyu Yeraltı Şehri Nisan-Ekim döneminde sabah saat 8:00’dan akşam 19:00’a kadar ziyaretçilerini ağırlamakta. Bununla birlikte Kasım-Mart döneminde ise sabah saat 8:00’den akşam 17:00’a kadar hizmet vermektedir. Haydi şimdi de Derinkuyu Yeraltı Şehrine nasıl gidebileceğinizi açıklayalım.

Nevşehir merkez ile Derinkuyu Yeraltı Şehri arasında tam 30 kilometrelik bir mesafe bulunmaktadır. Buraya özel aracınızla gidecekseniz Nevşehir-Kaymaklı-Derinkuyu istikametini takip etmeniz gerekmektedir. Eğer Nevşehir gezinize kendi özel aracınız ile çıkmadıysanız sizleri Emr Car Rental Nevşehir şubesinde ağırlamaktan mutluluk duyarız.

Son olarak Derinkuyu Yeraltı Şehrine giderken civardaki peribacalarını ve açık hava müzesini de gezmek isteyenlerin Göreme-Uçhisar-Çardak-Kaymaklı-Derinkuyu istikametini izlemeleri gerektiğini de hatırlatarak yazımızı sonlandıralım. Emr Car Rental güvenli ve keyifli seyahatler diler.


WhatsApp Viber call