Nemrut Dağına Nasıl Çıkılır?

Nemrut Dağına çıkmak Türkiye’de yaşayan her gezgin için ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde kesinlikle ilk 10’a girecek bir aktivitedir. Nemrut Dağı aslında Adıyaman ilinde bulunmaktadır. Hatta net olarak Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Karadut köyü yakınlarında yer almaktadır. Ancak biz bu yazımızda Emr Car Rental araçları ile Nemrut Dağına Malatya’dan çıkacağız. Haydi öyleyse hiç vakit kaybetmeden başlayalım.

Nemrut Dağı resmi olarak Adıyaman’a bağlı olsa da Malatya’dan ulaşımı nispeten daha kolay bir yerdir. Hatta bu konu yüzünden iki şehir arasında tatlı bir rekabet de yaşanmaktadır. Malatyalılar bu dağa Malatya’dan daha kolay çıkılabildiği için Nemrut Dağını Malatya’ya bağlı bir yer olarak görmektedirler. Fakat burasının halihazırda Adıyaman sınırları içinde yer alması da Adıyaman sakinlerinin bu duruma tepki göstermelerine sebep olmaktadır. Biz de bu yazımızda Nemrut Dağına Emr Car Rental Malatya şubesinden kiraladığımız aracımızla çıkacağız. Ancak ilk olarak Nemrut Dağının tarihi hakkında kısa bir bilgi de verelim. Şimdiden keyifli yolculuklar dileriz.

Nemrut Dağının Tarihi


Nemrut Dağı, tepesinde bulunan 1. Antiochus’a ait anıt mezar ile bilinmektedir. 1. Antiochus, Büyük İskender’in Pers Krallığını yıkmasının ardından bağımsızlığını ilan etmiş olan Kommagene Krallığına en parlak dönemini yaşatan hükümdar olarak bilinir. 1. Antiochus’a ait bu anıt mezarı bu kadar popüler yapan şey ise henüz kimsenin bu anıt mezara girerek içerisinde 1. Antiochus’a ait mezarın yer aldığını doğrulayamamasıdır. 1. Antiochus’un mezarının bu anıt içerisinde olduğu kesin olarak bilinmektedir. Fakat anıt mezar içerisine girilmesi halinde tamamen yerle bir olacak bir şekilde inşa edilmiştir. Bu sebeple henüz hiç kimse bu anıt mezarın içerisine girerek 1. Antiochus’un burada yattığını ispat edememiştir. Günümüzün teknolojik imkanları da bu konuda tamamen çaresiz kalmaktadır.

Nemrut Dağında Görülmesi Gereken Yerler


Nemrut Dağı turistlerin ziyaret edebilecekleri 3 farklı terasa sahiptir. Bu terasların hepsini neredeyse yarım saat içerisinde tamamen dolaşabilirsiniz. Fakat gördüğünüz her etkileyici kareyi fotoğrafa almak istiyorsanız bu süre biraz daha uzayabilir. Nemrut Dağında yer alan Tanrı heykelleri günümüzde tam anlamıyla dağın sembolleri haline gelmiştir. Bu heykeller dağın batısında ve doğusunda bulunan teraslarda yer almaktadır. Bu iki terası da bir tümülüs birbirinden ayırmaktadır. Doğu terasında yer alan tapınaklardan her ne kadar geriye pek bir şey kalmamış olsa da günümüze kadar en iyi korunmuş olarak ulaşmayı başaran bölüm burasıdır. Doğu terasında bulunan bu tarihi heykellerin başları 2002 tarihinde gerçekleştirilen bir operasyon ile başarıyla gövdelerinin üzerine yerleştirilmiştir. Kolosal olarak bilinen bu heykeller zamanında 10 metreye varan bir uzunluğa sahiplermiş.

Nemrut Dağına Çıkış Rehberi


Eğer Emr Car Rental’dan aracımızı da kiraladıysak Nemrut Dağına çıkmak için tamamen hazırız demektir. Aracınızı kiraladıktan sonra Malatya merkezden Nemrut Dağına varmanız tam olarak iki saatinizi alacaktır. Nemrut Dağına vardıktan sonra aracınızı gişeler bölümünde park ederek dağa çıkmaya yaya olarak devam etmenizi tavsiye ederiz. Aslında Nemrut Dağına çıkmak için yaya olmanız gerekmiyor. Fakat dağa çıkan yol bozuk olduğu için sürücülere zorluk çıkartabilecek olması oldukça muhtemeldir. Her halükarda gişe bölümünden Nemrut Dağına çıkmanız en fazla 10 dakikanızı alacaktır. Bu sebeple yaya olarak yola devam etmeniz hem geziden alacağınız keyfi artıracak hem de aracınızı olası kazalardan uzak tutmuş olacaksınız. Emr Car Rental keyifli seyahatler diler.

WhatsApp Viber call