Muğla’da Gezebileceğiniz En Güzel Koylar

1)İztuzu Plajı

Dalyan İztuzu Plajı, Muğla’nın Dalaman ilçesinde bulunuyor. Tertemiz ve dingin bir denize sahip olan İztuzu Plajı, aynı zamanda da muhteşem bir doğaya sahip. İztuzu Plajı’nın doğasının eşsiz havası içinizi huzurla dolduracak. İztuzu Plajı’na eğer tekneniz ile Dalyan üzerinden gelmek isterseniz, Köyceğiz Gölü üzerinden geçerek Kounos Kaya Manzarasını da görebilirsiniz. Göl üzerinden İztuzu Plajı’na ulaşmak için gölün sonunda teknenizi bırakıp plaja kadar bir miktar yürümeniz gerekecek.

2)Karaada

Karaada, Muğla’nın ünlü tatil beldesi Bodrum’a bağlı Akyarlar’da bulunan bir doğal güzellik. Karaada’da bulunan Meteor Koyu ise adanın en fazla rağbet gören yerlerinden birisi. Meteor Koyu, harika vakit geçirebileceğiniz temiz bir denize sahip. Buradan da Poyraz limanına gidip, Karaada’nın güzel denizinin tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz. Karaada’ya gidip de görmeniz gereken bir diğer doğal turistik mekan ise adanın sıcak su kaynağı olan Kleopatra Sıcak Su Mağarası’dır. Bu mağaranın termal suyu, günün yorgunluğunu atmanız için adadaki en iyi seçenek. Hatta burada doğal cilt bakımı sağlayan bir çamur banyosu yapmayı bile düşünebilirsiniz.

3)Ekincik Koyu

Ekincik Koyu, bölgedeki tekneler için doğal bir liman işlevi görüyor. Yemyeşil bir tepenin dibinde yer alan bu koy, ziyaretçilerini adeta büyüleyen bir doğa harikası. Koyun plajı ve denizi ziyaretçilere sakin ve huzurlu bir gün vaat ediyor. Koyda yemek yiyebileceğiniz tesisler ve günübirlik kalacak olanlar için bir çadır alanı da bulunuyor.

4)Hayıtbükü Koyu

Hayıtbükü Koyu, plajında bulunan tesisler sebebiyle Datça’nın en popüler koylarından birisi. Tekne gezilerinizde acıktığınız zaman, Hayıtbükü koyunun kafe ve restoranlarında karnınızı doyurabilirsiniz. Koy, hava koşullarının sakin olduğu günlerde son derece dingin bir denize sahiptir. Hayıtbükü Koyu aynı zamanda geceyi koyda geçirmek isteyen ziyaretçiler için konaklama tesislerine de sahip.

5)Palamutbükü Koyu

Palamutbükü Koyu, Datça’nın Akdeniz kıyılarında yer alan güzel koylardan birisidir. Koyun sahip olduğu doğa ziyaretçilerine adeta Akdeniz ikliminin bir minyatür gösterimini sunuyor. Palamutbükü Koyu’na adımınızı atar atmaz zeytin ve badem ağaçları sizi karşılıyor. Palamutbükü Koyu son derece uzun bir plaja sahip. Dilerseniz bu plajda yürüyüş yaparak günün stresini atabilir, dilerseniz de plajda yer alan tesislerde karnınızı doyurabilirsiniz.

6)Kelebek Vadisi

Kelebek Vadisi’nin ismini nereden aldığını mutlaka duymuşsunuzdur. Vadi, seksenden fazla kelebek türüne yaşam alanı sunması sebebiyle bu ismi almış. Bu kelebek türleri arasında Kaplan Kelebeği de yer alıyor. Fethiye’yi ziyaret eden herkesin görmeden tatilini sonlandırmadığı bu vadi, tekne molalarınızı en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz yerlerden birisi. Şunu hatırlatmakta fayda var ki, Kelebek Vadisi’nin sahili çakıl taşlarıyla kaplı olduğundan dolayı yürüyüş için pek elverişli değil.

7)Kleopatra Hamamı

Burası, Likya Krallığı’na ait önemli tarihi kalıntılara sahip bir koy. Teknenizle koya yanaşıp, tarihi Kleopatra Hamamı’nı ziyaret ederek bu tarihe tanıklık edebilirsiniz. Aynı zamanda bu tarihi kalıntıların yanı başındaki koyun temiz denizinin de keyfini çıkartabilirsiniz.

8)Turunç Koyu

Turunç Koyu, Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan tertemiz denize sahip muhteşem bir koy. Koy, Marmaris’te tekne gezilerinin en popüler durak noktası. Bunun sebebi ise koyun sahip olduğu eşsiz su altı güzellikleri. Yani, eğer tekne geziniz sırasında yolunuz Turunç Koyu’na düşerse, su altı dalış ekipmanlarınızı yanınıza almamış olmanız çok şey kaçırmanıza sebep olacaktır.WhatsApp Viber call