Muafiyetli Kasko Nedir?

Enflasyonun yükselmesiyle birlikte kasko maliyetleri de her geçen gün artıyor. Bunun üzerine trafik sigortasının eklendiğini de düşünürsek araç sahipleri için bütçelerini zorlamayacak daha uygun maliyetli kasko poliçeleri bulmanın ne kadar önemli bir konu olduğunu anlayabiliriz. İşte tam olarak bu noktada muafiyetli kasko devreye giriyor. Muafiyetli kasko, meydana gelebilecek kazalardan kaynaklı hasar bedelinin sadece belirli bir kısmının sigorta tarafından karşılanması anlamına geliyor. Kalan tutarı ise sürücüler kendi ceplerinden ödüyor.

Muafiyetli Kasko Nasıl Yapılır?

100 bin Türk Lirası sigorta bedeline sahip aracınızı 5 bin TL muafiyetle sigortalattığınızı varsayalım. Bu durumda aracınızı %5 muafiyetle sigortalatmış olursunuz. Herhangi bir kaza durumunda meydana gelen hasarın 5 bin Lirasını siz, kalan tutarı ise kasko şirketi ödeyecektir. Bununla birlikte muafiyet tutarını doğrudan yüzdelik olarak da belirleyebilme olanağına sahipsiniz. Bu durumda da hasar tutarının belirlemiş olduğunuz yüzdelik kısmını ödemekle yükümlü olursunuz. Yani 100 bin TL sigorta bedeli bulunan aracınızı %7 muafiyetle sigortalatırsanız bu durumda da hasar bedelinin %7’lik kısmını kendiniz ödemeniz gerekecektir.

Muafiyetli Kaskonun Avantajları Nelerdir?

Muafiyetli kasko yaptırmak daha çok aracını dikkatli kullanan ve ufak tefek de olsa sık sık kazalar yapmayan araç sahipleri için uygundur. Bununla birlikte muafiyetli bir kasko poliçesinin yanında mini hasar teminatına sahip bir kasko poliçesi de satın almanız halinde maliyet olarak önemli bir avantaj sağlayabilirsiniz. Muafiyetli kasko poliçesi ile birlikte mini hasar teminatına sahip bir kasko poliçesi de satın alırken kasko şirketinin poliçe tekliflerini en baştan inceleyerek kapsamlarına göre karar vermeniz gerektiğini yeri gelmişken hatırlatalım.

Muafiyetli kasko poliçesi satın alırken belirleyeceğiniz muafiyet miktarını kişisel kaza geçmişinizi göz önünde bulundurarak seçmelisiniz. Çünkü muafiyet tutarı yükseldikçe indirim tutarı da bir o kadar artacaktır. Her ne kadar niyetiniz muafiyetli kasko yaptırmak olsa da kasko şirketinin sınırsız kasko poliçesi tekliflerini de kapsam ve fiyat bakımından kıyaslamayı ihmal etmeyin. Böylece muafiyetli kasko poliçesi satın almanın size ne ölçüde bir avantaj sağlayacağını hesap edebilirsiniz.

Muafiyetli Kasko Poliçesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko tercih istatistiklerine göre muafiyetli kasko poliçeleri genellikle yıllık ödemelerinde tasarruf sağlamayı amaçlayan araç sahipleri için en uygun tercih gibi gözüküyor. Bir muafiyetli kasko poliçesi satın almadan önce dikkat edilmesi gereken konuların en başında poliçenin hafif hasar garantisi sağlayıp sağlamadığı yer alır. Buna bağlı olarak aracınızı şehir içi trafikte ne sıklıkla kullanmakta olduğunuz da söz konusu muafiyetli kasko poliçesini satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bir başka durumdur. Aksi halde şehir içi trafikte sık sık ufak tefek kazalara karışan araç sahipleri için hafif hasar garantisi bulunmayan bir muafiyetli kasko poliçesi satın almak hiç de avantajlı olmayabilir.


WhatsApp Viber call