Motorda Üfleme Nedir?

Hemen hemen her araç sahibi motorda üfleme arızası ile karşılaşmıştır. Her ne kadar bu durum oldukça can sıkıcı olsa da çözümü basit bir arızadır. Bununla birlikte alınacak önlemler sayesinde aracınızda tekrar motorda üfleme arızasının meydana gelmesinin de önüne geçebilirsiniz. Peki araç sahiplerinin yaygın olarak karşılaştıkları motor üflemesi tam olarak nedir?

Motor üflemesi aslında araç motorunda meydana gelen basınç kaybından ötürü oluşan arızayı ifade etmektedir. Araç motorunda meydana gelen bu basınç kaybına teknik olarak kompresyon adı verilmektedir. Bu arıza genellikle uzun süreli kullanımlar neticesinde araç motorunda bulunan aksamlarda yıpranmaların meydana gelmesiyle ortaya çıkmaktadır. Motordaki piston ve segman gibi aksamların işlevlerini tam olarak yerine getirememeleri neticesinde çekiş kaybı meydana gelir. İşte bu durum aynı zamanda motorda basınç kaybına, yani motor üflemesine sebep olmaktadır.

Motor Üflemesini Anlamanın Yolları Nelerdir?

Motor üflemesi aslında daha çok ikinci el araç satın alacak kişiler için oldukça önemli bir konudur. Bu sebeple ikinci el bir araç satın alacak kişiler araçta motor üflemesi olup olmadığını mutlaka kontrol etmelidirler. Bir araçta motor üflemesi arızasının olup olmadığını anlayabilmek aslında çok kolaydır. Bunun için öncelikle aracı ideal çalışma ısısına gelene dek çalıştırmalısınız. Bunun sebebi motor üflemesini anlamak için yapacağınız testlerden motorun zarar görmesinin önüne geçmektir.

Araçta motor üflemesi olup olmadığını anlayabilmenin ilk yolu motordaki yağ çubuğunu çıkartarak kontrol etmektir. Bunun yerine yağ doldurma kapağını açmak suretiyle de kontrol işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu kontrolün yapılmasının nedeni ise motor üflemesinin neden olabileceği sıkıştırılmış veya yanmış yakıt karışımının bulunup bulunmadığını tespit edebilmektir. Bu konuda en net sonucu yağ çubuğunu kontrol etmek sağlayacaktır.

Motorda üfleme arızasının uzman kontrolünde tespiti ise silindir kompresyon testi neticesinde gerçekleştirilmektedir. Eğer ikinci el bir araç satın almayı planlıyorsanız mutlaka uzman kontrolünde bir silindir kompresyon testi gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu test neticesinde araç motorunda herhangi bir düzenleme gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğini net bir şekilde ortaya çıkartabilirsiniz.

Motor Üflemesi Tamiri Nasıl Yapılır?

Motor üflemesi genellikle iki şekilde tamir edilebilmektedir. İlk olarak uygun ölçüdeki kompresyon segmanı temin edilir ve silindire takılır. Fakat bu çözüm sadece kısa vadeli olarak motor üflemesi sorununuzu ortadan kaldıracaktır. Uzun vadede ise araç motoruna ciddi ölçülerde zarar verebilecek bir uygulamadır.

Motor üflemesi arızasını ortadan kaldıracak doğru çözüm ise motor rektifiyedir. Bu yöntemde öncelikle motor araçtan tamamen ayrılır ve tüm parçaları birbirinden sökülür. Bu yolla motorda sorun yaratabilecek her bir aksamın tespiti net bir şekilde gerçekleştirilebilir. Arızalı aksamların bakımlarının yapılması veya değiştirilmeleri neticesinde motor tekrar birleştirilerek araca geri yerleştirilir. Motor rektifiyenin gerçekleştirilmesiyle aracınızın motorunda uzun yıllar boyunca tekrar motor üflemesi arızası meydana gelmeyecektir. Motor rektifiye tam anlamıyla motorun sıfırlanması ve performans olarak ilk günkü haline geri dönmesini sağlamaktadır. Maliyet bakımından biraz yüksek olsa da sadece motor üflemesinin değil motorda meydana gelebilecek birçok arızanın giderilmesini veya ortaya çıkmadan önlenmesini sağlamaktadır.


WhatsApp Viber call