Metaverse Nedir? Metaverse Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Metaverse kelimesini son dönemlerde çok sık duyar olduk. Metaverse kelimesi sanal evren anlamına geliyor. Herkesin dilindeki bu evren gerçekliğimizi nasıl etkileyecek dersiniz? Metaverse sadece sosyal medya fenomenleri ve takipçileri için önemli bir gelişme değil. Aynı zamanda ekonomistlerden bilim insanlarına politikacılardan eğitimcilere kadar birçok insanın geleceğini şekillendirebilecek bir gelişme. Metaverse isminden de anlaşıldığı üzere insanlara var olan dünyamızın yerine sanal bir evren vaat ediyor. Metaverse’in geleceğine dalmadan önce geçmişine kısaca bir göz atalım.

Metaverse’in Fikrinin Tarihi

Metaverse son yarım asırdır hem bilim kurgu yazarları hem de sinema yapımcıları tarafından sık sık işlenen bir fikirdir. Bu fikir insanları çok ileri teknolojik cihazlar vasıtasıyla birbirleri ve çevresindekilerle etkileşim kurabilecekleri tamamen sanal bir dünyaya bağlama üzerine inşa edilmiştir. Bu örneklerin en popüleri geçtiğimiz milenyumun son senesine damga vuran Matrix adlı baş yapıttır. Matrix filmi çok gelişmiş bir teknolojinin elinden çıkabilecek bir metaverse evreninin neye benzeyebileceğini hem bilimsel hem de felsefi açıdan iyi bir şekilde açıklamaktadır. Bu açıdan bu alanda meydana getirilen diğer yapımlar arasında en dikkat çeken ve konuyu en iyi işleyen yapım olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Metaverse konusunu işleyen yapımların sayısı son birkaç senede daha da artış gösterdi. Bu artışın sebebi elbette insanları bilgilendirmek değil konuya ilgi duyan insanların bu ilgilerini bir kazanca dönüştürebilmek. Buna karşın metaverse kavramını canlı canlı deneyimleyebilmenize yardımcı olabilecek ekipmanlar da mevcut. Her ne kadar bu ekipmanlarla sadece belirli hareketleri yapabileceğiniz sınırlı bir alana bağlanabiliyor olsanız da şimdilik metaverse kavramını deneyimleyerek anlayabilmenize yardımcı olabilecek en iyi seçenek bunlar.

Metaverse’in Geleceği

Metaverse insanlara birbirleriyle etkileşime geçebilecekleri, mülk alıp satabilecekleri, gerçek dünyada yapabildikleri pek çok şeyi yapabildikleri yepyeni bir dünya vaat ediyor. Peki sizce bu dünya bir hayal olmaktan daha ileriye gidebilecek mi?

Her ne kadar bu soruyu net bir şekilde cevaplayabilmek mümkün olmasa da metaverse duyulan ilginin her geçen gün daha da artacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Metaverse’in eldeki teknolojik imkanlarla bildiğimiz gerçekliğin yerini alabilmesi elbette mümkün değil. Fakat günümüzde bile metaverse evreninin hitap ettiği hatta gerçekliğini değiştirebileceği büyük bir kitle bulunuyor. Örnek olarak eğitim sektörünü ele alalım. Pandemi koşullarında hepimiz çevrimiçi eğitimin nimetlerinden faydalandık. Derslerimizi almak için okula gitmek zorunda kalmamak hepimiz için büyük bir lükstü. Metaverse ile birlikte bu durum bir lüks olmaktan çıkacak. Birçoğumuz artık öğrenci olmayacak fakat o zamanlarda öğrencilerin tek yapmaları gereken metaverse ekipmanlarını giyerek avatarları ile derse katılmak olacak. Aynı şey iş dünyası için de geçerli. Her ne kadar birçok sektörde fiziki olarak iş yerinde bulunmak zorunlu olmaya devam edecek olsa da insanlar önemli toplantıları metaverse evreninde düzenleyebilecek.

Görüldüğü üzere Metaverse’in geleceği ve gerçekliğimizi ne ölçüde değiştirebileceği son derece meçhul. Fakat gerçekliğimizin yerini tamamen alması mümkün olmasa bile en azından bazı alanlarda alternatif bir gerçeklik yaratabileceğini söylemek de yanlış olmayacaktır.

WhatsApp Viber call