Mersin Cennet Cehennem Obrukları Gezi Rehberi

Antik çağlardan günümüze kadar ulaşabilmeyi başaran bir doğa harikası olan Cennet ve Cehennem Mağaraları Mersin’in Silifke ilçesinde yer almaktadır. Bu doğal oluşum oldukça derin ve büyük çukurlardan oluşmaktadır. Cennet Cehennem Mağaraları antik çağlardan beri birçok dini ve mitolojik hikayeye de konu olagelmiş kültürel açıdan oldukça önemli doğa harikalarından birisidir. Bu sebeple burası her sene binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bu doğal oluşum Mersin sakinleri arasında Cennet Cehennem Çökükleri adıyla da bilinmektedir. Peki Cennet Cehennem Çökükleri nasıl oluşmuş ve günümüze kadar bu doğal yapısını nasıl koruyabilmiştir?

Cennet Cehennem Obrukları Nasıl Oluşmuştur?

Cennet Cehennem obrukları yeraltı sularının binlerce senelere yayılan geniş bir zaman dilimi içerisinde kireç tabakalarını eritmesi neticesinde meydana gelmiş doğal bir oluşumdur. Cennet Cehennem obruklarını ziyaret eden gezginlerin en çok ilgisini çeken nokta ise mağaraları gezerken antik çağları yaşıyormuşçasına bir hisse kapılmalarıdır.

Cennet Mağarası

Cennet Obruğu uzun bir oluşum süreci boyunca yeraltı deresinin sebep olduğu kimyasal erezyon neticesinde meydana gelmiştir. Tam 70 metrelik bir derinliğe sahip Cennet Mağarasının ağız kısmı elips şeklinde olup 250 metreye 110 metrelik bir çapa sahiptir. Cennet Cehennem obruklarının tarih boyunca tüm dinler ve inanışlar için oldukça önemli olduğundan bahsetmiştik. İşte tam da bu önemi gösterecek küçük bir kilise dindar bir Hristiyan tarafından Meryem Ana’ya hitaben Cennet Mağarasının ağız kısmına inşa edilmiştir. Cennet Mağarasında tam 452 basamaktan oluşan taştan yapılmış merdivenler de bu çağların havasını birebir yansıtıyor. Meryem Ana’ya adanan bu kiliseyi görebilmek için üç yüzüncü basamağa kadar inmeniz gerekmekte. Buradan sonra ise Cennet Obruğunun oluşumunda rol oynayan yeraltı deresinin sesini duyabilmek de mümkün.

Cehennem Mağarası

Cehennem Mağarası da Cennet Mağarası ile aynı şekilde oluşmuştur. Obruk, Cennet Mağarası’nın 75 metre kadar kuzeyinde yer almaktadır. Cehennem obruğunun derinliği ise Cennet obruğundan çok daha fazladır. Cehennem obruğu tam 128 metrelik bir derinliğe sahip olmakla birlikte içerisine girebilmek pek mümkün değildir. Cehennem obruğu da Yunan mitolojisi için önemli bir yere sahiptir. Mitolojiye göre Yunan tanrısı Zeus, yüz başlı bir ejderhayı burada yenmiş ve onu yine buraya hapsetmiştir. Cehennem obruğu ile ilgili bir diğer rivayet ise içerisine günahkar insanların atıldığını aktarır.

Mersin Cennet Cehennem Mağaralarına Nasıl Gidilir?

Cennet Cehennem obrukları Silifke merkeze 22 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Mersin Kızkalesi de buradan tam 7 kilometre uzaklıktadır. Yani Cennet Cehennem obruklarına gelmişken Mersin Kızkalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Cennet Cehennem obruklarına gelmek için Silifke-Mersin karayolunun yirminci kilometresinde kuzey yönüne ayrılan yola sapmanız gerekmekir. Buradan sonra engebeli bir araziyi aşmanızın ardından Cennet ve Cehennem obruklarına varabilirsiniz. Emr Car Rental araçlarıyla bir sonraki Mersin gezinizde buluşmak dileğiyle.

WhatsApp Viber call