LPG Nedir? LPG’li Araçlar Nasıl Çalışır?

LPG, Liquedfied Petroleum Gases kelimelerinin baş harflerinden oluşan İngilizce bir kısaltmadır. Bu açılım Türkçeye likit sıkılaştırılmış petrol gazı olarak çevrilebilir. LPG olarak bilinen likit sıkılaştırılmış petrol gazı en yaygın olarak motorlu kara taşıtlarında hareket için gerekli enerjiyi sağlamak amacıyla kullanılır. LPG’nin diğer kullanım alanlarında en çok öne çıkanlar arasında ise ısıtma ve soğutma sistemleri yer almaktadır.

LPG türü yakıtların en önemli özelliklerinden birisi de tamamen kokusuz ve şeffaf olmalarıdır. LPG türü yakıtlar tamamen hammaddeden veya doğal gazlardan üretilmektedir. Bu da olası bir sızıntı durumunda büyük bir tehlike arz edebileceği anlamına gelmektedir. Bu durumun herhangi bir LPG sızması olayında kolayca fark edilmesini sağlamak amacıyla ise LPG’lere özel olarak kokular eklenmektedir. Bu sayede herhangi bir LPG sızıntısı gerçekleşmesi halinde durum hemen fark edilerek kolayca önlem alınabilir.

LPG’nin Tarihçesi


LPG türü yakıtlar yaygın olarak ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde otomotiv sektörü için özel olarak üretilmek suretiyle kullanılmıştır. Buna karşın LPG türü yakıtlarla çalışan ilk araç ise 1975 senesinde Rusya’da üretilmiştir. Bu araçlar Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte tüm Avrupa ülkelerine ve Türkiye’ye de yayılmıştır. LPG ile çalışan araçların bu kadar hızlı bir şekilde yaygınlaşmalarının en önemli sebebi ise bu yakıtın benzine göre çok daha tasarruflu bir yakıt olmasıdır.

LPG Kiti Nedir, Kaça Ayrılır?Günümüzde gerek çevre dostu olması gerekse de maliyet bakımından önemli oranlarda tasarruf sağlaması gibi sebeplerden dolayı LPG, birçok araç modelinde yaygın olarak kullanılmaktadır. LPG’nin bu kadar yaygınlaşması başka bir sorunu da beraberinde getirmiştir. Her farklı modele ait farklı motorlar için farklı bir LPG kiti kullanımına ihtiyaç duyulmuştur. Bu LPG kitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tek Nokta Enjektör Kitler

Bu kitler yalnızca LPG ile çalışan otomobillerde elektronik bir enjektör olması halinde kullanılır. Tek nokta enjektör sistemlerinde hem mikser hem emülatör hem de enjeksiyon bölümlerine özel olarak tasarlanmış bir LPG anahtarı kullanılmaktadır.

  • Karbüratörlü LPG Kitleri

Daha çok karbüratörlü otomobillerde yaygın bir biçimde kullanılan bu LPG kitleri aynı zamanda Venturi olarak da adlandırılmaktadır. Karbüratörlü LPG kitleri içten yanmalı motorlarla çalışan araçlarda kullanılır. Karbüratörlü LPG sistemlerinde bir mikser de yer almaktadır. Bu sebepten dolayı bu kitler mikserli kit olarak da anılmaktadır. Karbüratörlü LPG kitlerinde gaz halinde bulunan LPG’nin homojen bir şekilde dağıtılarak aracın hareket etmesi için ihtiyaç duyduğu enerji üretilir. Gaz halindeki LPG’yi homojen bir şekilde dağıtmaya yarayan mikserin daha kaliteli olması aracın göstereceği performansı da doğrudan etkileyen önemli bir faktördür. Bu durumda kullanılabilecek yanlış bir mikser aracınız performansını önemli ölçüde azaltacaktır.

  • Çok Nokta Enjeksiyonlu LPG Kitleri

Çok nokta enjeksiyonlu LPG kitleri özellikle teknolojinin gelişmesiyle yaygınlaşmış kitlerdir. Bu kitler sıralı sistemler baz alınarak sıralanmaktadır. Bu durum LPG ile çalışan aracınızı neredeyse benzin performansıyla eşdeğer bir biçimde çalıştırmaya yaramaktadır.

LPG Tasarrufu Nasıl Hesaplanır?


LPG ile çalışan araçlarda maliyet bakımından benzine oranla sağlanan tasarrufu net bir biçimde hesaplayabilmek oldukça zordur. LPG ile çalışan araçların benzinli araçlara kıyasla sağladıkları tasarruf bu konuda birçok test gerçekleştiren uzman ekipler tarafından hesaplanmıştır. Bu uzman ekiplere göre LPG ile çalışan araçların benzinle çalışan araçlara kıyasla yakıt tüketimi konusunda sağladıkları tasarruf neredeyse %50 yani yarı yarıya bir seviyededir. Eğer siz de LPG ile çalışan aracınızın sağladığı tasarrufu net bir şekilde hesaplayabilmek istiyorsanız ilk olarak aracınızın deposunu fulleyin. Daha sonra da full depo LPG gazına ödediğiniz ücreti aracınızın sarf ettiği kilometreye bölerek LPG gazının kilometre başına maliyetini tespit edebilirsiniz. Bu maliyeti benzinli bir araç ile aynı uygulamayı yaparak kıyaslamak LPG’nin sizin için ne kadar tasarruf sağladığını ortaya çıkaracaktır. En son model LPG’li araçlarla seyahat etmenin keyfini yaşamak veya tasarruf testinizi gerçekleştirmek için sizleri Emr Car Rental’da ağırlamaktan mutluluk duyarız.


WhatsApp Viber call