LPG Enjektörü Nedir?

Enjektörler, motorlu taşıtların ilk günlerinden bu yana kadar en önemli parçalardan birisi olmuşlardır. Enjektörler motorların en pahalı parçalarından olmakla birlikte günümüzde LPG ile çalışan taşıtlarda da bulunmaktadırlar. Enjektörlerin başlıca görevi ise motor içerisinde hareketi sağlamak adına ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamaktır. Aynı zamanda yakıtın motor içerisindeki aktarımı da enjektörün görevlerinden birisidir. Enjektörlerin görevini daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse motorun hareketi sağlamak için ihtiyaç duyduğu yakıtı alıp miktarını ölçtükten sonra yanma odasına göndermek olduğunu söyleyebiliriz.

LPG Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Sıralı sistem araçlarda tekleme ve rölantide düzensizlik gibi problemlerin en büyük kaynağı motor ateşleme sistemi arızalarıdır. Bunun en önemli sebebi LPG’nin benzine kıyasla %30 daha yüksek bir yanma oranına sahip olmasıdır. Dolayısıyla motor ateşleme sisteminde meydana gelebilecek en ufak bir yıpranma bile rölantide düzensizliğe sebebiyet verebilmektedir. Neticede aracın gazda teklemesi de kaçınılmaz olmaktadır. Bu tür gaz problemleri nihayetinde de LPG enjektöründe arızalar yaşanmasına neden olur.

LPG enjektör arızasını tespit edebilmenin birçok yolu vardır. Bu yollardan birisi taşıt LPG ile rölantideyken kargaburnu veya pense yardımıyla LPG hortumunu tek tek sıkmaktır. Eğer herhangi bir etkileşim gerçekleşmiyorsa veya bazı hortumlar güçlükle etkileşiyorsa LPG enjektörünün arızalı olduğunu anlayabilirsiniz. Fakat LPG hortumlarını her sıkışınızda motorun çalışmasına aynı düzeyde etki ettiğini gözlerseniz bu, LPG enjektöründe herhangi bir arızanın bulunmadığı anlamına gelmektedir.

LPG enjektörünün arızalı olup olmadığını tespit edebilmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntemde ise taşıt yine rölantideyken LPG enjektör soketini çıkartmak gerekir. LPG enjektör soketini çıkartmak motorda herhangi bir titreşim yaratmıyorsa veya çok az titreşim yaratıyorsa LPG enjektörü arızalı demektir. Fakat kimi durumlarda LPG enjektör soketinin çıkarılmasıyla birlikte araç otomatik olarak benzine geçebilmektedir. Dolayısıyla LPG enjektörünün arızalı olup olmadığını daha net bir şekilde anlayabilmek adına pense ile LPG hortumlarını sıkma yöntemini kullanmak daha faydalı olabilir.

LPG Enjektör Arızası Belirtileri Nelerdir?

Araçta tekleme ve performans düşüklüğü gibi durumların yaşanması LPG enjektör arızasının en yaygın belirtilerindendir. Bununla birlikte bazı durumlarda LPG enjektöründeki arızalar motor arıza lambasının yanmasına de neden olabilmektedir. Fakat bu durum çoğu zaman motor sisteminden veya LPG ayarından da kaynaklanabilmektedir. LPG enjektör arızasının en önemli belirtilerinden birisi de aracın gaz kaçağından dolayı geç çalışmasıdır. Aracınızın geç çalışmasının sebebinin gaz kaçağı olup olmadığını anlayabilmenin en iyi yolu ise motorun çalışmasına bir kokunun eşlik edip etmediğini fark etmektir.

Tüm bu belirtilerin yanı sıra yanlış LPG enjektörünün monte edilmesi gibi durumlar da enjektörün arızalanmasına ve uzun vadeli kullanımlarda ise önemli düzeylerde yakıt israfının gerçekleşmesine yol açacaktır. Valtek tipi LPG enjektörlerinde ise enjektörden gelen sesler genellikle uzun süreli kullanım neticesinde bir arızanın gerçekleşmiş olabileceğine işaret etmektedir. Bu seslere enjektör içerisinde bulunan halkaların ve iç yayların kullanıma bağlı olarak önemli ölçüde aşınmış olması neden olmaktadır.

WhatsApp Viber call