Kışlık Araç Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Araç Kışlık Bakımı Nasıl Yapılır?

Yoğun yağışlar ve soğuklar sürücüler için dikkat edilmesi gereken hava koşullarıdır. Bu tür hava koşullarımda sürücülerin dikkatli olmaları tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Sürücülerin kış mevsimine hazır olabilmeleri kadar araçların da kış mevsimine hazır olmaları gerekmektedir. Kış mevsiminin ağır şartları aracınızı performans bakımından oldukça zorlayacaktır. Bunun yanı sıra aracınızı kış mevsimine hazırlamadan trafiğe çıkarmak hem kendi can güvenliğinizi hem de trafikte bulunan diğer sürücülerin can güvenliklerini tehlikeye atacaktır. Bu tedbirlere araç sahiplerinin yanı sıra kiralık araç kullanacak sürücüler de dikkat etmelidir. Yoğun yağış ve karlı hava durumlarında trafikte dikkatli olmak her sürücünün önemli bir sorumluğudur. Kiralık araç kullanan sürücüler ise araçlarını kiraladıkları firmanın kışlık araç bakımlarını eksizsiz olarak gerçekleştirdiklerinden emin olmalıdırlar. Peki çok sevdiğimiz araçlarımızın kışlık bakımları nasıl yapılır? Araç kışlık bakımı esnasında hangi işlemler gerçekleştirebilir? Haydi şimdi bu soruları cevaplayalım.

Araç Kışlık Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakımlarını gerçekleştirmediğiniz araçlar özellikle kış mevsiminin ağır şartlarında önemli sorunlar yaşar. Bu sorunlar yağışlı ve karlı havalarda tehlike arz edebilecek boyutlara ulaşabilir. Aracınızı kış mevsimine hazırlamazsanız bu sorun sadece aracınızı ve sizi etkilemez. Bu sorunun doğuracağı sorunlar çevrenizdeki insanları da olumsuz etkileyebilecek boyutlara ulaşabilir. Peki bu tür sonuçlardan kaçınmak için neler yapmalısınız? Aracınızın kış mevsiminin ağır şartlarından etkilenmemesi için sizin için hazırlamış olduğumuz 10 maddelik listemizi kontrol edebilirsiniz.

1)Aracınızın periyodik bakımlarını aksatmamalısınız.

Aracınızın periyodik bakımları sadece kış mevsimi için değil, yılın her mevsiminde önem arz eden bir durumdur. Hem aracın performansını hem de sürücülerin güvenliğini sağlamak adına periyodik araç bakımlarını aksatmadan yaptırmak büyük önem arz etmektedir. Birçok araştırmaya göre periyodik araç bakımları araçlarda meydana gelebilecek her türlü arızanın en az yarısını önleyebiliyor.

2)Aracınızın lastik bakımlarını muhakkak gerçekleştirin.


Kış mevsiminde aracınızın hem performansını hem de güvenliğini etkileyebilecek en önemli aksamları aracınızın lastikleridir. Özellikle kar yağışının yoğun olduğu dönemlerde buz tutan yollarda güvenli bir sürüş için araç lastiklerinizi kış mevsimine uygun lastiklerle değiştirmelisiniz. Araç lastikleri aracınızın fren dengesini sağlama konusunda da oldukça önemlidir. Kış lastikleri havası ve diş durumu gibi bakımlardan kış mevsiminde frenlerinizin güvenli bir performans sergilemesini sağlar. Uzmanların görüşlerine göre kış mevsimi için en uygun araç lastikleri en az 3 mm diş derinliğine sahip olmalıdır.

3)Her ihtimale karşı aracınızda kış arıza kiti bulundurmalısınız.

Aracınızda bir kış arıza kiti bulundurmak hayati öneme sahiptir. Özellikle yoğun yağışların yaşandığı günlerde ağır kış şartlarında arızalanan aracınızda bir kış arıza kiti bulunması kritik bir öneme sahiptir. Bu kitin içermesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yansıtıcı yelek.
  • Uzun süre bozulmadan yiyebileceğiniz türde yiyecek ve içecekler. (Konserve yiyecekler olabilir.)
  • Termal özelliğe sahip battaniye.
  • Dikkat çekebilmenizi sağlayabilecek meşale ve fişek gibi malzemeler.
  • El feneri soğuk hava koşullarından etkilenmeyecek bir telefon.
  • Aracınızın fren kontrollerini aksatmayın.

Aracınızın fren kontrolleri periyodik bakımlar esnasında gerçekleştirilmektedir. Fakat siz yine de aracınızın fren balata, hidrolik ve disk kontrollerinin eksiksiz olarak gerçekleştirildiğinden emin olun.

 4)Akü bakımı, kışlık araç bakımının temel noktalarındandır.


Kış mevsiminin hava koşulları aküleri olumsuz etkiler. Aracınızı ilk aldığınızda içerisinde bulunan akünün kullanım ömrü 5 senedir. Bu yüzden aracınızın akü bakımını hem kış mevsiminden önce hem de kış mevsiminden sonra gerçekleştirmelisiniz. Akünüzün kullanım ömrü dolduysa akünüzü değiştirmeyi unutmayın.


WhatsApp Viber call