Kişisel Sağlık Teknolojileri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Günümüzün teknolojik olanakları sağlık durumumuzdaki değişimleri hiçbir sağlık personeline ihtiyaç duymadan takip edebilmemize olanak sağlıyor. Bu teknoloji sayesinde geliştirilen cihazlar nabzımızdan kan değerlerimizdeki değişikliklere, hatta kalp krizi riskine kadar çok önemli sağlıksal durumu doğru bir şekilde hesaplayabiliyor.

Kişisel sağlık teknolojileri olarak adlandırılan bu yeni dijital dünyaya duyulan ilgi Covid-19 pandemisi ile birlikte daha da artmış bulunuyor. Bu ilgi artışının temel nedeni ise pandemi koşullarının sağlık hizmetlerine erişimi büyük ölçüde kısıtlaması. Peki popüler olduğu kadar hayati düzeyde önemli olan kişisel sağlık teknolojileri hakkında ne biliyoruz?

Kişisel Sağlık Teknolojileri Nelerdir?

İnsanlık olarak kişisel sağlık teknolojileri ile birkaç senedir birlikteyiz. Kişisel sağlık teknolojilerinin en basit ve en bilinen hali olan akıllı saatler bunun en güzel örneğidir. Peki akıllı saatler ne yapıyor?

Akıllı saatlerin en temel özelliklerinden birisi kullanan kişinin gün içerisinde kalp atış hızını ve nabzını ölçerek kritik durumlarda bildirimler göndermesidir. Akıllı saatlerin bu özellikleri size çok sıradan gözüküyor olabilir. Ancak bu basit gözüken ölçümlerin bile hepi topu 5 sene öncesinde Holter monitörü adı verilen kocaman cihazlarla gerçekleştirildiğini hatırlamakta fayda var. Her ne kadar sağlığımızla ilgili henüz bir Holter cihazı kadar detaylı ölçümler gerçekleştiremiyor olsalar da akıllı saatlerin bu tip basit yetenekleri sayesinde bizleri en ufak ölçümler için sağlık kuruluşlarına gitme mecburiyetinden kurtardıklarını itiraf etmek gerek. Akıllı saatlerin söz konusu bu ölçümleri teknisyen veya uzmanlara ihtiyaç duymadan yorumlayabilecek kadar yetenekli olduklarını da belirtmekte fayda var.

Sadece birkaç sene öncesinin akıllı saatlerinde bulunan bu basit yetenekler günümüzde yerini EKG ölçümleri yapabilen akıllı saatlere bırakmış durumda. Elektrokardiyografi anlamına gelen EKG testi kalpteki elektriksel aktiviteyi ölçmeye yarıyor. Daha öncesinde EKG testine girmiş olanların da bilecekleri gibi bu test büyük cihazlar tarafından uzman sağlıkçıların denetiminde gerçekleştirilmekteydi. Ancak günümüzün akıllı saatleri birtakım kalp ritim düzensizliklerini teşhis edebilecek yetkinlikle EKG testleri gerçekleştirebilmektedir. Kalp ritimlerinde herhangi bir düzensizlik tespit edilmesi halinde ise kullanıcı anında bilgilendirilir. Yakın bir gelecekte kandaki oksijen seviyesinden kalp krizi tanısına kadar birçok konuda ölçüm yapabilecek akıllı saatlerin geliştirilmesi beklenmektedir.

Akıllı saatlerin haricinde kişisel sağlık teknolojilerinde devrim yaratan bir diğer cihaz ise insan beynindeki elektriksel aktiviteleri ölçerek stres düzeyini tespit edebilmektedir. Bu cihazlar kafa bandı şeklinde başa sarılır ve beynin elektriksel aktiviteleri ile ilgili verileri bağlı bulunduğu akıllı telefonlara anlık olarak aktarır. Bu cihazlar kişilerin stres düzeylerini düşüncelerine göre dahi tespit edebilmelerine olanak tanımaktadır. Mevcut teknoloji ile uyku kalitesini de ölçebilen cihazların yakın gelecekte depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılması beklenmektedir.

Kişisel sağlık teknolojisi denildiğinde akla gelen cihazlardan bir tanesi de “Pulse Oksimetre” adlı cihazdır. Bu cihazlar Covid-19 pandemisi boyunca hastaneye yatma olanağı bulunmayan hastaların oksijen seviyelerini evde ölçümleyebilmelerine olanak tanımıştır. Bu cihazlar günümüzde akıllı saatlere de entegre edilmektedir.


WhatsApp Viber call