Kiralık Arabanızda Bu 8 Şeyi Kontrol Edin!

Türkiye’de araba kiralamaya karar verdiğinizde seçim için hazır olun. Dünya çapında popüler olan çok çeşitli markalardan geniş bir araç yelpazesi vardır. Lüks arabalardan ekonomik olanlara, ihtiyaçlarınıza ve kalış sürenize göre seçim yapabilirsiniz. Araba kiralama acenteleri tarafından sunulan uygun maliyetli planlar, vatandaşların araba kiralamasını, onlara sahip olmaktan daha ucuz hale getiriyor. Ancak, pazarlık ettiğinizden daha fazlasını ödemediğinizden emin olmak için bazı ön kontroller yapmanız gerekir. Bu nedenle, arabanızı seçtikten sonra, almadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta var.

Aracı İnceleyin

Araç hem içeriden hem de dışarıdan incelenmelidir. Herhangi bir çizik bulursanız, arabayı kiralamadan önce var olduklarını not etmek için fotoğraflarını çekin. Sebep olmadığınız hasarlar ve çizikler için gereksiz para cezaları ödemekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, aracın güvenlik açısından en son ne zaman test edildiğini kiralama acentesine danışmak gerekir. Ayrıca motoru, tekerlekleri ve aracın bakımlarının düzenli olarak yapılıp yapılmadığını kontrol edin.

Dokümantasyon ve Destek

Araç, Türkiye taşımacılık yetkilileri tarafından istenecek tüm gerekli belgelere (Kayıt ve sigorta) sahip olmalıdır. Ayrıca kiralama acentesinin hangi satış sonrası servis ve bakım olanaklarını sağladığını da kontrol etmelisiniz. Araçlarını kullanırken yardıma veya desteğe ihtiyaç duymanız durumunda, onlarla iletişim kurmanın farklı yollarının ayrıntılarını sormanız en iyisi olacaktır.

Kapı Kollarını, Pencereleri, Silecekleri ve Işıkları Kontrol Edin 


Aşağıdaki gibi tüm önemli şeyleri kontrol ettiğinizden emin olun; kapı kolları gerektiği gibi çalışıyorsa, araba düzgün bir şekilde kilitleniyorsa, silecekler gerçekten işini yapıyorsa ve ışıklar işini yapıyorsa.

Camları aşağı ve yukarı döndürün, radyoyu veya diğer elektronik cihazları açın ve her şeyin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını görün.

Araçta GPS varsa, onu tanımak isteyebilirsiniz, dili ayarlayın ve acenteden nasıl çalıştığını size göstermesini istemeyi düşünün.

Yakıt Türüne Dikkat Edin

Genellikle, rezervasyon sırasında yakıt türünü seçersiniz, ancak bu, her şey gibi değişebilir. Tipik bir araba kiralama filosunda yüzlerce veya binlerce araba bulunur, bu nedenle her zaman başlangıçta rezerve ettiğiniz araçtan bir miktar sapma ile sonuçlanan komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Sadece yakıt kapağını açın ve dizel, benzin veya başka bir şey olup olmadığını kontrol edin. 

Lastiklerin Mevsime Uygun ve Güvenli Olduğundan Emin Olun

Her lastiğin üzerinden geçin ve sığ diş derinliğini kontrol edin. Derinlik 1,5 mm'den az veya daha kötü ise; kablolara kadar görebilirsiniz, o zaman o lastik güvensizdir ve araç kiralama şirketi lastikleri ya da arabayı değiştirmelidir.

Rahat Olun Rahat Kalın

Bu çok kolay gibi görünse de, arabadaki AC'nin çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Sıcak güneşin altında sürerken klimaya ihtiyacınız olacak, çünkü çalışır durumda değilse tüm deneyiminizi mahvedecektir. Bu nedenle, diğer temel aksesuarların yanı sıra, klimanın sizi serin ve taze tutmak için iyi çalıştığından emin olmalısınız.

Maliyetlerinizin Haritasını Çıkarın

Planlanmış bir seyahatiniz var mı? Çoğu araç kiralama acentesi, kiraya verdikleri araçlar için makul günlük kilometre limitleri belirlemiştir. Bu eşiklerin aşılması ek maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Fazladan ödeme yapmadığınızdan emin olmak için günlük gezilerinizi planlayarak kolayca önleyebilirsiniz. Aynı zamanda kiralık arabaların sadece ulaşım amaçlı olduğunu unutmamalı ve onlarla safari denemekten kaçınmalısınız.

İade Formaliteleri

Kiralık aracınızla yola çıkmadan önce, aracın kendilerine nasıl iade edilmesini beklediklerini kiralama acentesine danışmak akıllıca olacaktır. Bazıları aracın ofislerinden birine bırakılmasını beklerken, diğerleri sizin belirttiğiniz herhangi bir yerden alınmasını sağlar. Ayrıca, güvenlik depozitosunu iade etmeden önce arabada bazı kontroller yapacaklardır. Arabanın durumunu ölçmek için tam olarak neye bakacaklarını bilmek iyi bir fikir olurdu.


WhatsApp Viber call