Kiralık Araba Hırsızlığı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Kiraladığınız aracı kaybetmek, özellikle tatildeyken bir kâbustan başka bir şey olamaz. Kiralık bir araba ile uğraşırken bir araç hırsızlığı durumunda ne yapılması gerektiğini bilmek önemlidir. Çok fazla araştırma ve kiralama sözleşmesinin derinlemesine incelenmesi, şirket politikasını ve yüzleşmeniz gereken eylemleri anlamak için çok önemlidir. Hırsızlık durumunda sorumluluğunuzu bilmek için şartları ve kısıtlamaları önceden bilmek önemlidir.

Polisi aramak

Arabanın çalındığını fark eder etmez ihbar edin. Arabanın kiralık olduğunu açıklayın. Elinizde kiralama sözleşmesi varsa veya bir uygulama aracılığıyla araçla ilgili bilgilere erişebiliyorsanız, bunu polise bildirin. Çanta veya elektronik ekipman gibi arabada bıraktığınız kişisel eşyalarınızı tanımlayın.

Tüm kiralık araç şirketleri ilk adım olarak polisi aramayı şart koşuyor. Polise derhal haber verilmemesi, herhangi bir kapsamı geçersiz kılar. İçgüdüleriniz önce araba kiralama şirketini aramak olabilir, ancak araba kiralama şirketi polis rapor numarasını isteyecektir. Bazı eyaletler, bir iz bırakmadan önce aracın çalındığını bildirmenizi ister.

Bir Olay Raporu Formu İsteyin

Araç kiralama şirketinden koruma satın almış olsanız da olmasanız da, bir tane doldurmanız gerekir. Bunu polis rapor numarasıyla birlikte kiralama şirketine ne kadar erken verirseniz, kiralama şirketinin aracı geri alma şansı o kadar yüksek olur.

Araç kiralama şirketinden teminat satın almadıysanız, otomobil sigorta şirketinize ve kredi kartı şirketinize başvurun. Her iki şirketin temsilcilerine de kiralık hırsızlığı kapsayıp kapsamadıklarını sorun. Kişisel otomobil sigortanız varsa, kredi kartı şirketinizin ikincil teminat sunması muhtemeldir.

Yedek Araba Alın

Bir kiralama çalınırsa ve uygun şekilde rapor edilirse, kiralık araç şirketi o araçla ilgili sözleşmeyi kapatacaktır. Bu sizi potansiyel olarak arabasız mahsur bırakır. Araç kiralama şirketi hemen başka bir araç kiralamanıza izin verebilir veya vermeyebilir. Değilse, kişisel algılamayın, farklı bir araba kiralama şirketinden bir araba arayın.

Sigortayı Kontrol Et

İşte bu noktada profesyonel bir araç kiralama şirketi size fayda sağlayabilir. Güvenilir bir hizmet sağlayıcıdan bir araba kiralarsanız, kiralama sözleşmesi genellikle arıza sigortası ve hatta bazen araba hırsızlığı gibi çeşitli durumlar için korumayı kapsayan bir sigorta içerebilir. Sigorta kapsamına nelerin dâhil olduğu hakkında ayrıntılı bilgi için kiralama şirketine danışın. Bazı şirketlerde, ek bir ücret karşılığında daha kapsayıcı bir sigorta kapsamı mevcut olacaktır. Ancak, daha sonra istenmeyen ekstra masraflardan kaçınmak için aracınızı uygun şekilde sigortalatmanız her zaman akıllıca olacaktır.

Güvenli Otoparkı Takip Edin

Kiraladığınız aracı korumak için dikkatli olmak ve gerekli tüm önlemleri almak her zaman daha iyidir. Tesisinize park ederken, arabanın garajınız veya arabanızın olduğu yer gibi veya evinize yakın, sürekli izlenebilecek herhangi bir yer gibi güvenli bir yerde bırakıldığından emin olun. Herhangi bir dış mekâna park ederken, aracınızın izole ve aydınlatılmayan alanlarda bırakılmamasını sağlamak önemlidir. Çantalarınızı veya montlarınızı içeride bırakırsanız, ekstra koruma sağlamak için onları gözden uzak tutun.

Araç Takipçisi Alın

Bu biraz pahalı ve gelişmiş bir adım gibi görünse de, herhangi bir ani sorun durumunda oldukça faydalı olabilir. Kiralama şirketiyle görüşün ve çeşitli teknolojiler aracılığıyla hareketini her zaman tespit edip takip edebileceğinizden emin olmak için aracın içine bir izleme cihazı takmaya çalışın.

Daha Sonra Ne Yapacağınızı Bilin

Maalesef kiralık bir araç hırsızlığı ile karşılaşmanız durumunda panik yapmayın ve aşağıdaki adımları hızlıca takip edin:

Araçtaki değerli eşyalarınızla birlikte olayı hemen polise bildirin.

Polise hırsızlık bildirimi hakkında bilgi verin ve araba kiralama servisi sağlayıcısı ile iletişime geçin.

İşlemlerle ilgilenmek için önemli kanıtlara sahip olmak için tüm kopyaları ve makbuzları ve olay raporunu yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun.

Bu nedenle, durumu dikkatli ve bilinçli bir şekilde ele almak, etkiyi azaltmanıza ve kendinizi bir dereceye kadar korumanıza yardımcı olacaktır.


WhatsApp Viber call