Kilitlenme Önleyici Frenlerle İlgili Problemler | ABS Problemleri

ABS sorunlarını kendiniz teşhis etmek istiyorsanız, bazı noktalara dikkat etmelisiniz. İlk olarak, aracınıza özel bir servis kılavuzuna ve yüksek empedanslı bir multimetre de dahil olmak üzere birkaç temel araca ihtiyacınız olacaktır. Servis kılavuzu son derece önemlidir. Bu nedenle basılı bir kılavuz bulamazsanız, indirebileceğiniz servis verileri için bir web sitesine abone olmalısınız. Elektrik verilerini okumak amacıyla bir multimetreyi ilk kez kullanıyorsanız, bu konuda da internetten gerekli rehberleri edinebilirsiniz.

ABS Arıza Kodlarını Nasıl Teşhis Edebilirsiniz?
Bazı araçlarda, bilgisayarda saklanan arıza teşhis kodlarına, ABS kod okuyucu kullanmadan da erişebilirsiniz. Genellikle bu, bir konektörü çekmek ve iki pimi kısa bir tel veya ataş ile köprülemek zorunda kalacağınız anlamına gelir. Sızdırmaz tel veya kaplamasız ataç kullanıyorsanız daha kalın iş eldivenleri giymek isteyebilirsiniz. Kullandığınız şeyin üzerinde bir kaplama varsa, her iki ucunda da açıkta kalan metal olduğundan emin olun. ABS ışığı, bir sorun koduna veya eksikliğine karşılık gelen bir düzende yanıp sönecektir. Bu yanıp sönmelerin kodunu çözmek için bir mağaza kılavuzuna ihtiyacınız olacak.

Diyelim ki yanıp sönen bir arıza kodunuz yok. Ayrıca, yanan bir ABS ışığı dışında, teşhise devam edecek bir bilgiye de sahip değilsiniz. Bu durumda ABS ünitesinin sigortasını kontrol ettiğinizden emin olun. Bu sigorta, yolcu bölmesi içindeki sigorta panelinde veya kaputun altında olabilir. Bu sigortanın yeri ve aracınız için sağlıklı bir sigortanın nasıl olması gerektiği konusunda kılavuzunuzu da kontrol etmeyi unutmayın.

ABS Işığınız Yanıp Sönmüyorsa Ne Yapmalısınız?


Sigorta kontrolünü tamamladıysanız, ardından ABS ile ilgili pimler ile sensörlerdeki voltaj ve direnç değerleri için servis kılavuzuna bakın. ABS kontrol ünitesine giden ana kablo demetini çıkarın. Fiş takılı değilken, bu tellerin uçlarındaki fişlerde bulunan kontakları bir sprey aerosol kontak temizleyici ile temizleyin. Bu kontakları herhangi bir korozyon belirtisine karşı dikkatlice incelemeyi de unutmayın. Bu tellerin bazılarından geçen sinyallerin yalnızca milivolt olduğunu bilmenizde fayda var. Bu tellerdeki hemen hemen her türlü direncin de tellerin çalışması için büyük bir engel olduğunu aklınızda bulundurun. Bu yüzden, tekerlek hız sensörlerinde multimetrenizi kullanarak direnci kontrol edin. ABS kontrol cihazı A-OK görünüyorsa ve ana kablo demetini çıkarıp yeniden takmak yardımcı olmadıysa, tekerlek hız sensörlerini göz küresi yapmanız gerekecektir. ABS ışığınız, bir kar yığınından geçtikten hemen sonra veya zorlu bir yolculuğun ardından yanıp sönmeye başladıysa bu durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum ABS sensörlerinin kablolarına, hatta ton halkalarına veya sensörlerin kendilerine dahi zarar vermiş olabilir.

Ton halkası nedir? ABS kontrolörünün her bir tekerleğin ne kadar hızlı döndüğünü bilmesi gerekir. Her bir tekerlek yatağı tertibatında veya aks üzerinde bir yerde bir dişli çark bulunur. Bunun hemen yanında da bir manyetik alıcı bulunur. Bu ton halkası düzeneği genellikle açıkta olduğundan, yabancı nesnelerden zarar görmeye meyillidir.

ABS Işığınız Sürekli Yanıyorsa Nasıl Düzeltebilirsiniz?


Bijonları veya cıvataları gevşetin, karşı tekerleği bloke edin ve arabayı krikoyla kaldırın. Tekerlek hız sensörünün kablo demetini ve sensörün kendisini kontrol edin. Bazı sensörler göbeğe oldukça iyi bir şekilde entegre edilmiştir. Bu yüzden de hasar görmeye meyilli değildirler. Diğerleri ise sadece basitçe damgalı parantezlere vidalanmıştır.


Sensör gevşek veya eksikse ya da kablolar hasarlıysa, bu, sorununuzu teşhis ettiğiniz anlamına gelir. Bu durumda sensörün ayarlanabilir olup olmadığını anlamak adına, sensör ve ton halkası arasındaki boşluğu kontrol edin. Mağaza kılavuzu size sensör ve ton halkası arasında bulunması gereken mesafeyi ve bunu nasıl düzgün bir şekilde ayarlayabileceğinize ilişkin talimatları verecektir. Nadir durumlarda, ton halkasının kendisi, eksik dişler veya yol kalıntılarından kaynaklanan diğer hasarlara maruz kalır. Önden çekişli araçlarda, genellikle ton halkası, doğrudan söz konusu dingil üzerine işlendiğinden, saplama dingilinin değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Tüm sensörleri ve kabloları kontrol ettiyseniz ve ABS ışığı hala yanıyorsa, havluyu atmanın ve ABS kontrol cihazına ciddi bir şekilde bakmaya başlamanın zamanı gelmiştir. Ne yazık ki, kontrolör, içinde kullanıcı tarafından bakımı yapılabilecek hiçbir parçası olmayan bir hidrolik ve elektronik aksamıdır. Tahmin edilebileceği gibi pahalıdır da. Son çare olarak bu sensörü değiştirmeniz gerekebilir. Sorunu belirli bir kablo veya sensörle sınırlandırmanıza yardımcı olacak, kontrol edilecek belirli değerleri ve pin çıkışlarını incelemelisiniz. Bunun için, bu değerlere ait bir tablo içeren servis kılavuzunuza bakın. Bu tablolar size ABS’nizde tam olarak neler olduğunu ve neden onu kendi başınıza tamir edemeyeceğinizi açıklamada yardımcı olabilir.


WhatsApp Viber call