Kayseri Kapuzbaşı Şelaleleri Gezi Rehberi

Kapuzbaşı Şelaleleri ismini Kayseri’nin Yahyalı ilçesindeki Kapuzbaşı Köyü’nden almaktadır. Toplamda 7 şelaleden oluşan Kapuzbaşı Şelaleleri Toros Dağları’nın en yüksek kesimi olan Aladağlar’da yer alır. Bu şelalelerin 5 tanesi büyük diğer 2 tanesi ise nispeten daha ufaktır ve 40 ile 60 metre arasında değişen yüksekliklerden derin bir vadiye dökülmektedir. Kapuzbaşı Şelaleleri’nin kaynağı ise Aksu ve Aladağ Çayları’dır.

Kapuzbaşı Şelaleleri, kendisini tüm dünya genelinde oldukça özel bir konuma getiren bir özelliğe de sahip. Şelaleler, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Uganda Victoria Şelalelesi’nin ardından dünyanın en yüksek şelalesi unvanına sahip bulunuyor. Kapuzbaşı Şelaleleri bu özelliği ile toplamda 55 metrelik bir yükseklikten dökülen ABD’deki Niagara Şelaleleri’ni de geride bırakmış durumda. Kapuzbaşı Şelaleleri’nin döküldükleri vadi ise deniz seviyesinden tam 700 metre yükseklikte yer alıyor.

Kayseri Kapuzbaşı Şelaleleri toplamda iki kısma ayrılmakta. Bu kısımlar Takım Şelaleleri ve Güney Şelaleleri olarak adlandırılmış. Debinin yüksek olması şelalelerden dökülen su parçacıklarının çok daha geniş bir alana yayılmasına sebep oluyor. Bu yüzden de Kapuzbaşı Milli Parkı özellikle yaz aylarında hem doğa gezisi düzenlemek hem de serinlemek isteyen ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Kapuzbaşı Milli Parkı

Kapuzbaşı Milli Parkı’nın en önemli sorununun araç park etme olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü parkta sadece bir düzine aracın sığabileceği bir otopark alanı bulunmakta. Bu durum da haliyle parkın ziyaretçi akınına uğradığı yaz aylarında çok büyük bir sorun teşkil ediyor. Milli parkta aracınızı park etmek için yer bulamama ihtimaline karşı dışarıda park edip kalan yolu yürüyerek gitmeniz en mantıklı çözüm olacaktır.

Piknik severler için Kapuzbaşı Şelaleleri’nin yakınlarında piknik yapmaya uygun bir alanın bulunmadığını belirtelim. Buna karşın şelalelerin yakınlarında pansiyonlar ve restoranlar gibi tesislerin de bulunduğunu belirtmekte fayda var. İllaki piknik yapmak istiyorsanız şelalelere gelmeden yaklaşık 5 kilometre kadar geride piknik yapmaya uygun mesire alanlarına ve çardaklara sahip Derebaşı Şelalesi’ne uğrayabilirsiniz. Kapuzbaşı Şelaleleri’ni görmeye gitmeden önce veya gördükten sonra ailenizle birlikte burada piknik yapabilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelaleleri’nin civarı, sahip olduğu doğası sebebiyle bölgenin en popüler trekking parkurlarını da barındırmakta. Dolayısıyla uygun mevsim koşullarında burada çok sayıda doğa tutkunu ile karşılaşmanız da mümkün. Birçoğu bu alanlarda kamp yapmayı bile tercih ediyor. Haydi şimdi hem Kayseri’nin hem de ülkemizin en değerli doğal güzelliklerinden olan Kapuzbaşı Şelaleleri’ne nasıl gidebileceğinizi de açıklayarak devam edelim.

Kapuzbaşı Şelalelerine Nasıl Gidilir?

Kapuzbaşı Şelaleleri’nin Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı Kapuzbaşı köyünde yer aldığını zaten belirtmiştik. Şelaleler Kayseri şehir merkezine tam 145 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Şelalelerin Yahyalı ilçe merkezine olan uzaklığı ise 55 kilometre civarında. Kapuzbaşı Şelaleleri’ne Kayseri şehir merkezinden gitmek için özel araca ihtiyaç duyan okuyucularımız Emr Car Rental Kayseri şubesinden bir araç kiralayabilirler.

Şubemizden gezinize uygun aracınızı da kiraladıysanız Kapuzbaşı Şelaleleri’ne gitmek için Kayseri şehir merkezinden yaklaşık iki buçuk saat sürecek bir seyahat sizleri bekliyor. Bu seyahatinizde Kayseri-Develi-Yahyalı güzergahını takip etmelisiniz. Yahyalı’ya varmanızla birlikte yaklaşık 70 kilometre sürecek zorlu bir yolculuk daha sizleri bekliyor olacak. Aynı zamanda Yahyalı ve Kapuzbaşı Şelaleleri arasında hiçbir benzin istasyonunun da bulunmadığını belirtelim. Bu sebeple Yahyalı’dan ayrılırken deponuzun dolu olduğundan emin olmanız faydalı olacaktır. Her ne kadar Yahyalı’dan sonrası yolculuk anlamında bir hayli zorlu olsa da karşılaşacağınız manzaraların sizi tam anlamıyla büyüleyeceğinden de emin olabilirsiniz. Emr Car Rental ailesi olarak Kapuzbaşı şelalelerine gerçekleştireceğiniz bu yolculuğunuzun keyfini çıkartmanızı dileriz.


WhatsApp Viber call