Kayseri’de Yamaç Paraşütünün Merkezi Ali Dağı’na Nasıl Gidilir?

Ali Dağı’nın zirvesine çıkmak son derece basit olduğundan yamaç paraşütü severlerin en sık tercih ettiği lokasyonlardan birisidir. Dağın zirvesinden kalkan yamaç paraşütçüleri neredeyse 5 bin metrelik bir yüksekliğe erişebiliyor ve zirveden itibaren yaklaşık olarak 150 kilometrelik bir uçuş gerçekleştirebiliyorlar. Ali Dağı’nın yamaç paraşütüne elverişli olması Kayseri Belediyesi’nin burayı İç Anadolu Bölgesi’nin yamaç paraşütü üssü haline getirmesindeki en büyük etken. Bu yüzden dağın zirvesine birisi kuzeye diğeri ise güneye bakan iki adet kalkış pisti yapılmış.

Ali Dağı bahar aylarının yaklaşmasıyla birlikte yeniden yamaç paraşütüne ilgi duyan sporcuların uğrak yeri olmaya başladı. Özellikle yaz aylarında ise yamaç paraşütçülerinin Ali Dağı’na adeta akın ettiklerini söylemek yanlış olmayacaktır.

Ali Dağı’ndaki yamaç paraşütü macerası günümüzden neredeyse 20 sene önce başladı. 2004 senesinde ise yamaç paraşütü şampiyonasına ev sahipliği yapması ile birlikte ise adını tüm dünyadaki yamaç paraşütçülerine duyurmuş oldu. Bugünden itibaren gerek profesyonel gerekse de acemi yamaç paraşütçüleri tarafından mevsim koşullarının elvermesiyle birlikte her sene ziyaret ediliyor. Ali Dağı’nda yamaç paraşütü heyecanını tek başınıza yaşamak istiyorsanız profesyonel bir yamaç paraşütçüsü olmanız gerekir. Eğer profesyonel bir yamaç paraşütçüsü değilseniz profesyonel bir pilot eşliğinde yamaç paraşütü heyecanını yine tadabilirsiniz. Bunun için Ali Dağı’na gelmeden önce bir yamaç paraşütü firması ile anlaşmanız gerektiğini hatırlatalım.

Anlaştığınız yamaç paraşütü firması öncelikle sizi araçlarla Ali Dağı’nın zirvesine çıkartıyor. Burada da yaklaşık yarım saatlik bir eğitimin ardından hava koşullarının elverişli olmasıyla birlikte uçuş heyecanına başlayabilirsiniz. Uçuşların da yine hava koşullarına bağlı olarak yaklaşık yarım saat ile bir saat arasında sürebileceğini belirtmiş olalım.

Ali Dağı Yeraltı Şehri

Ali Dağı sadece yamaç paraşütçüleri için önemli değil. Bölgede tarihi açıdan da çok büyük değere sahip bir yer altı şehri bulunuyor. Ali Dağı Yeraltı Şehri’nin milattan sonra 3. yüzyılda yapıldığı zannediliyor. Yapılış amacı ise savunmasız insanlara savaş gibi durumlarda saklanabilecekleri bir yer tahsis etmek. Arkeolojik kazılarda elde edilen bulgular neticesinde bu esrarengiz yeraltı şehrinin bölge halkı tarafından ibadethane olarak kullanıldığı da anlaşılmış. 300 metreye yakın bir uzunluğa sahip Ali Dağı Yeraltı Şehri’nin koridorları savunma amaçlı olarak oldukça dar ve alçak şekilde inşa edilmiş. Bu esrarengiz yeraltı şehri gerçekleştirilen çalışmaların tamamlanması ile birlikte 2010 senesinde halkın ziyaretine açılmış.

Ali Dağı Mesire Alanı

Ali Dağı Kayseri için öylesine bir merkez ki hem sporseverler hem doğaseverler hem de tarihe ilgi duyanlar için muhteşem bir uğrak noktası. Bu sebeplerden dolayıdır ki bölge hemen hemen her mevsimde muhakkak birileri tarafından turistik amaçlarla ziyarete uğruyor. Ali Dağı mesire alanı da doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyen insanlar için harika bir ortama sahip. Mesire alanının düzenlenmesi de Kayseri Belediyesi tarafından gerçekleştirilmiş. Alanda herkes için ayrı piknik ve mangal yerleri bulunuyor. Bununla birlikte çocuklar için oyun alanları da unutulmamış. Mesire alanında yiyecek-içecek ve ihtiyacınız olan diğer malzemeleri temin edebileceğiniz büfeler de var. Burada mangalınızı yakıp pikniğinizi yaptıktan sonra ister çayınızı alıp manzaraya karşı yudumlamaya devam edersiniz, isterseniz de yürüyüş alanlarında Ali Dağı’nın içinizi huzurla dolduran doğasını keşfe çıkabilirsiniz.

Ali Dağı’na Nasıl Gidilir?

Ali Dağı, Kayseri için önemli bir turistik merkez olması dolayısıyla hem toplu taşıma hem de özel araçlarla bölgeye ulaşım sağlayabilmek son derece kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken özel araç kullanıyorsanız Kayseri şehir merkezinden yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuk ile Talas ilçesine gitmektir. Talas ilçesi tamamen Ali Dağı eteklerine kurulu olduğundan buradan Ali Dağı’na ulaşım sizin için son derece kolay olacaktır. Emr Car Rental olarak Kayseri gezinizin keyfini çıkarmanızı temenni eder, iyi yolculuklar dileriz.


WhatsApp Viber call