Kars Sarıkamış’ta Kayak Keyfi

Sarıkamış’ın Türklerle tanışması Sultan Alparslan’ın 1064 senesindeki Azerbaycan seferiyle gerçekleşmiştir. Yani Sarıkamış’ın tarihini günümüze kadar değiştirecek en önemli olay günümüzden yaklaşık bin sene öncesinde gerçekleşmiş. Bununla birlikte Sarıkamış tarihindeki bir diğer önemli kırılma da Rusların 1878 senesinde Berlin Anlaşmasıyla bölgeyi ele geçirmesiyle gerçekleşmiştir. Şimdi tarih dersinin sırası mı diyor olabilirsiniz. Ama bu iki olay Sarıkamış’ın günümüzdeki çehresine kavuşmasının altında yatan en önemli iki sebeptir. Öyle ki Rus istilasının Sarıkamış’ın hem kültürel hem de mimari yapısında meydana getirdiği köklü değişiklikler günümüzde hala etkisini hissettirmektedir. Bölgenin en fazla ziyaretçi çeken yerleri arasında işte tam da bu Rus işgalinde inşa edilmiş olan büyük taş evler yer almaktadır. Kars şehrinin pastanecilik anlayışındaki kültürel gelişmenin temellerinin de tam olarak bu yıllarda atılmış olduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır.

Emr Car Rental ile Sarıkamış’a Gidiyoruz


Kars Sarıkamış’a birçok toplu taşıma aracıyla ulaşabileceğiniz gibi kendi özel aracınızla da kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Biz Kars Sarıkamış seyahatimize Emr Car Rental Kars şubesinden kiraladığımız aracımızla çıkmaya karar verdik. Seyahatimize Kars şehir merkezinden başlıyoruz. Burası ile varış noktamız olan Sarıkamış arasındaki mesafe 56 kilometre. Bu yolculuk özel araçlarla ortalama olarak 45 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Yolculuğumuz kış aylarının çetin soğuklarında her ne kadar bir miktar zorlu geçse de Sarıkamış’a varmamızla birlikte rahat bir nefes alıyoruz. Haydi öyleyse şimdi Sarıkamış gezimize tüm hızıyla devam etmeden önce konaklayacak bir yer bularak işe başlayalım.

Sarıkamış Konaklama İmkanları


Kar ve kış denildiğinde akla ilk gelen mekanlardan birisi olan Sarıkamış’ta konaklama seçenekleri de özel olarak bu koşullara uygun bir şekilde çeşitlendirilmiştir. Bölgede kış ve kayak turizmine yönelik konaklama seçenekleri oldukça fazla çeşitliliğe sahiptir. Sarıkamış’ta tercih edebileceğiniz konaklama seçenekleri arasında 5 yıldızlı otellerden apart otel ve pansiyonlara, hatta özel villa türü konaklama seçeneklerine kadar çok çeşitli konaklama imkanları sizleri karşılamaktadır. Bölgedeki otellerin birçoğunda müşterilerine özel olarak hizmet veren kayak merkezleri de bulunmaktadır. Eğer konaklama işini de hallettiysek artık Sarıkamış gezimize kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Sarıkamış’ta Gezilecek Yerler


Sarıkamış denildiği zaman akla ilk olarak bölgenin tarihini en iyi şekilde yansıtan Sarıkamış kaleleri gelmektedir. Bu kaleler Sarıkamış tarihi boyunca pek çok farklı yönetime ve kültüre ev sahipliği yapmış olmalarıyla bilinirler. Sarıkamış’ın bu kaleleri arasında Zivin Kalesi en çok ilgi gören kale olarak bilinmektedir. Bununla birlikte bölgede Rus işgalinden miras olarak günümüze kadar ulaşmış olan Katherina Köşkü de bölgenin en fazla ziyaret edilen mekanlarından birisidir. Sarıkamış’ın adıyla özdeşleşmiş olan kış turizmine yönelik mekanlar da bölgenin en fazla turist akınına uğrayan mekanları arasında yer almaktadır. Sarıkamış, sahip olduğu hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle her sene binlerce turisti cezbederek kendisine çekmeye devam ediyor. Siz de Sarıkamış’ı köşe bucak gezmek için planlar yapıyorsanız önümüzdeki kış sezonunu kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Emr Car Rental, en konforlu araçlarıyla Kars Sarıkamış gezinizi ailenizle geçireceğiniz sıcacık bir seyahate çevirmek için her an yanınızda.

WhatsApp Viber call