Karavanlar için Enerji Sorununa Alternatif Bir Çözüm: Solar Paneller

Herkes hayatının bir bölümünde bir karavan satın alarak dünyayı gezme hayalleri kurmuştur. Peki kaçımız bu hayallerini gerçekleştirebildi? Her ne kadar birçoğumuz için bu, henüz bir hayal olmaktan öteye gidemese de karavanını alıp dünyayı dolaşmak için yollara düşen birçok kişi de mevcut. Biz de bu hayallerini gerçekleştirmeye kararlı kişiler için karavanlarının enerji sorununa önemli derecede çözüm sağlayabilecek bir fikri açıklayarak destek olmak istedik. Eğer siz de karavanınızla dünyayı gezmeye karar verdiyseniz veya çoktan karavanınızla yollara düştüyseniz enerji sorununuza büyük bir katkı sağlayabilecek bu alternatif çözümümüzü okumadan geçmeyin. Haydi öyleyse şimdi karavanlar için önemli bir sorun teşkil eden enerji ihtiyacına alternatif çözüm sunan solar paneller hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım.

Solar Paneller Karavanların Enerji İhtiyacına Çözüm Olabilir mi?


Karavanla seyahat eden herkes çok iyi bilir ki, bu seyahatlerde sıkıntısı çekilen en büyük sorunlardan birisi bitmek tükenmek bilmeyen enerji ihtiyacıdır. Üstelik karavanlar için bu ihtiyacı karşılamak her zaman ve her yerde pek de mümkün olan bir şey değildir. Bu sebeple birçok karavan sahibi için enerji ihtiyacını karşılayabilmek çoğu zaman tam bir çile haline dönüşmektedir. Fakat günümüz teknolojisi elbette bu soruna da önemli alternatif çözümler sunulmakta. Bu alternatif çözümlerin en etkilisi de solar panellerdir.

Solar paneller, genel olarak güneş enerjisinden faydalanarak elektrik enerjisi üretebilen cihazlardır. Solar panellerin sağladıkları en büyük avantajların başında ise tamamen portatif olmaları gelmektedir. Bu da karavan gibi enerji ihtiyacı yüksek olan araçlar için son derece büyük bir artı sağlamaktadır. Solar panellerin çalışma prensibi güneşten gelen ışınları yansıtarak panellerin bağlı olduğu aküde enerji depolamaktır. İnsanlar bu enerjileri aküler aracılığıyla elektrik enerjisi biçimde günlük işlerini gerçekleştirmek için kullanabilirler.

Karavanlarda Solar Panel Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Karavanınız için bir solar panel sistemi satın almaya karar verdiyseniz ilk olarak karavanınızın günlük enerji ihtiyacını doğru bir şekilde hesaplamalısınız. Karavanlarda en fazla enerji ihtiyacının ortaya çıktığı zamanlar konaklama zamanlarıdır. Çünkü bu zamanlarda araç motoru çalışmamaktadır. Bu sebeple de enerji ihtiyacı alternatif yollarla karşılanmalıdır. Karavanlar için güneş panelleri kurulurken konaklama sürelerinin uzunluğu da hesaplanmalıdır. Yani gün içerisinde motorunuzun ne kadar süre boyunca çalışmayacağını da tahmin etmelisiniz.

Karavanlar için güneş paneli tasarımı gerçekleştirilirken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususların başında ise solar sistemlerin kurulum aşamasında yılın en az güneş alan gününün de hesaba katılması yer alır. Eğer sadece yaz mevsimlerinde karavanınızla seyahat ediyorsanız bu durum sizin için pek de büyük bir sorun olmayacaktır. Fakat yılın her mevsiminde seyahat eden karavan tutkunları için enerji ihtiyaçlarını yaz kış demeden karşılayabilmek adına bu tasarım modeli önem taşımaktadır. Bu tarz bir tasarım sayesinde yaz kış demeden en güneşsiz günlerde bile enerjisiz kalmayacaksınız.

Karavanlar, dünyayı ve dört bir yanı doğal güzelliklerle çevrili ülkemizi gezebilmek için harika araçlardır. Üstelik yaz kış demeden her an ve her yerde dilediğiniz kadar uzun sürelerde tatil yapabilmeye de imkan sağlar. Fakat siz de karavanla Türkiye gezisi planlarınızı bir süre daha ertelemeye karar verenlerden iseniz şimdilik Emr Car Rental araçları ile Türkiye’nin dört bir yanını dolaşmayı tercih edebilirsiniz.

WhatsApp Viber call