Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesine Nasıl Gidilir - Kars Gezi Rehberi

Kars şehrinin 19. yüzyılda Rus askerlerine karşı savunulmasında rol oynayan en önemli etkenlerin başında tabyalar gelmektedir. Bu tabyalar ilk olarak 1828 senesindeki Rus taarruzlarının püskürtülmesinde oldukça etkili olmuşlardır. Bununla birlikte 1855 tarihinde kazanılan Kars zaferi ile 93 harbinde şehrin savunulmasında da bu tabyalar çok büyük rol oynamışlardır.

Kars’ın askeri tarihinde çok büyük öneme sahip söz konusu bu tabyalardan birisi 1803 senesinde Sultan 3. Selim tarafından inşa ettirilen Yeni Tabyadır. Yeni Tabya, Ruslara karşı mücadelelerdeki önemine istinaden daha sonra Kanlı Tabya adıyla anılmaya başlanacaktır. Bina, temel olarak Kars şehrini güney cephesinden gelebilecek muhtemel saldırılara karşı koruyabilmek amacıyla inşa ettirilmiştir. İnşa ettirildiği günden itibaren günümüze kadar sahip olduğu tüm mimari özellikleri koruyarak gelebilmeyi başaran Yeni Tabya, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra müze olarak hizmet etmeye başlamıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2017 senesinde gerçekleştirdiği kapsamlı restorasyon neticesinde de Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesine çevrildi. Dolayısıyla hala ülkemizde aktif bir müze olarak hizmet vermektedir.

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’nin bulunduğu bina kesme bazalt taştan inşa edilmiş ve oldukça heybetli bir görünüme sahiptir. Bu ihtişamından dolayı müzeyi gördüğünüz ilk anda etkilenmeye başlayabilirsiniz.

Müzede toplamda sekiz adet ana salon bulunmaktadır. Bu salonlarda 1828 senesinden Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına kadar geçen süreçte yaşanmış birçok olay interaktif bir şekilde ziyaretçilere sergilenmektedir. Bu salonlarda başlıca olarak askerlerin kaldıkları koğuşlardan revire, ameliyathaneden savaşın zorlu koşullarını gözler önüne seren diğer detaylara kadar birçok şeye şahit olabilirsiniz. Bununla birlikte müzede savaşlara dair önem arz eden belgelerle askerlerin mektuplarının sergilendiği bölümler de bulunuyor.

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’nde Sarıkamış hatıralarına da yer verilmiş. Doğrusu Sarıkamış Harekatı’nda soğuktan donarak şehit düşmüş 90 bin kadar askerin anısına hazırlanan Şehitler Yolu müzenin en etkileyici bölümü. Müzenin bahçesinde ise Kafkas Cephesinde kazanılmış zaferlerin kahramanı Kazım Karabekir Paşa’nın anısı da yaşatılmakta.

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Öncelikle müzenin giriş ve çıkış saatleri ile ziyaret ücretlerinden bahsedelim. Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi gerek yerli gerekse de yabancı turistler için sadece 10 TL’lik bir giriş ücretine sahip. Bununla birlikte müzeyi bayramlar ve resmi tatiller dışında senenin her gününde sabah saat 8:00 ile akşam saat 17:00’ye kadar ziyaret edebilirsiniz.

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’ne gitmek son derece basittir. Müze tam olarak Kars’ın şehir merkezinde yer alır. Tek yapmanız gereken Kars Merkez’den DSİ 24. Bölge Müdürlüğü’nün hemen arkasında yer alan Tabyaya birkaç dakikalık bir yürüyüş gerçekleştirmek. Bunun yerine dilerseniz şehrin merkezinden bir taksi veya dolmuşa binerek sadece 5 dakika içerisinde müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz.


WhatsApp Viber call