Kadir Has ve Kent Mimar Sinan Müzesi

Dijital bir müze olarak hizmet veren Kadir Has ve Kent Mimar Sinan Müzesi aynı zamanda şehrin en büyük bilgi merkezi. Müze bu özelliği ile dünya genelindeki sayılı müzeler arasında yer alıyor. Müze adından da anlaşılacağı üzere Kayseri’nin önde gelen isimlerinden Kadir Has’ın öncülüğünde 2003 senesinde açılmış. Müze hem dışındaki hem de içindeki modern mimarisi ile geleneksel müzelerden bambaşka bir ambiyans sunuyor. 6 katlı büyük bir binadan oluşan müzeye girişte ziyaretçilerin bir kulaklık takması gerekiyor. Ziyaretçiler bu kulaklıkla önlerinden geçtikleri eserler ve monitörlerdeki anlatımları farklı dillerde dinleyebiliyor.

Kadir Has ve Kent Mimar Sinan Müzesi’nde Nelerle Karşılaşacaksınız?


400 metrekarelik bir alan üzerine kurulu 6 katlı müzenin giriş katı kent müzesi olarak hizmet veriyor. Bu katta Kayseri’nin doğası, tarihi, kültürü, yöresel lezzetleri ve kıyafetleri gibi konularda bilgi veren eserler bulunuyor. Bu katın tam merkezinde 5 metrekarelik bir Kayseri şehir maketi yer alıyor. Katta aynı zamanda şehrin tanıtımına dair video prodüksiyonlar ve Kayseri Kent Rehberi programlarının çalıştığı çok sayıda dokunmatik kiosk da bulunmakta. Bu kiosklarda Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kayseri haritası ve şehirde bulunan resmi kurumlar ile kültür, sağlık, eğitim ve konaklama gibi olanaklar ile ilgili bilgiler ve tanıtımlar sunuluyor.

İkinci katta ise Kayseri tarihinin en büyük isimlerinden olan Mimar Sinan’a ait eserlerin maketleri mevcut. Aynı zamanda Mimar Sinan ve eserleri ilgili bilgiler veren 6 farklı sunum odası da yine bu katta yer alıyor. 82 ekran monitörler vasıtasıyla gerçekleştirilen bu sunumlar Mimar Sinan’ın hayatı, Sinan ve Süleymaniye, Sinan ve Selimiye, Sinan’da Sivil Mimari, Sinan’ın Sanatı ve Eserleri ile Sinan’ın Yurt Dışı Eserleri başlıklarında altışar dakikalık video prodüksiyonlardan oluşuyor.

Müzenin diğer katlarında kafeler, restoranlar ve bir de seyir terası hizmet veriyor. Ziyaretçiler müzeye girişte kayıtlarını gerçekleştiriyor ve tercihlerine bağlı olarak Türkçe veya İngilizce anlatımların yapıldığı dinleme cihazlarından bir tanesini alıyor. Ziyaretçiler bu cihazlar vasıtasıyla müzede bulunan maketler, eserler ve monitörlerin önünde ilgili konular hakkında sunumları dinleyebiliyor.

Kadir Has ve Kent Mimar Sinan Müzesi’ne Nasıl Gidilir?


Girişin ücretsiz olduğu Kadir Has ve Kent Mimar Sinan Müzesi’ne ziyaretçiler sabah saat 08.00’dan itibaren giriş yapabiliyor. Müzenin kapanış saati ise 17.00. Havalimanı yolu üzerinde yer alan müze Fuar Kültür Parkı içerisinde bulunuyor. Ziyaretçilerin Merkez Koca Sinan ilçesinde bulunan müzeye toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilmeleri de oldukça kolay. Kayseri geziniz için özel bir araca ihtiyacınız olursa Emr Car Rental olarak Kayseri Havalimanı’nda hizmet verdiğimizi de hatırlatalım. Emr Car Rental keyifli seyahatler diler.

WhatsApp Viber call