Her Otomobilde Bulunması Gereken En Önemli Güvenlik Ekipmanları

Teknolojik gelişmeler sayesinde otomotiv sektörü de oldukça hızlı bir şekilde gelişiyor. Sektördeki bu gelişmeler de şüphesiz ki rekabeti bir hayli körüklüyor. Hal böyle olunca otomotiv üretici firmaları da araçlarını daha da ilgi çekici ve bir o kadar da güvenli bir hale getirebilmek için birbirinden yaratıcı yeni fikirlerle müşterilerin karşısına çıkıyor. Bizler de Emr Car Rental ailesi olarak sizler için bu en son teknolojik imkanlarla geliştirilmiş özel güvenlik ekipmanlarının neler olduklarını incelediğimiz bir rehber hazırladık.

Günümüzde üretilen araçlarda üretici firmaların konuya verdikleri öneme istinaden birçok güvenlik ekipmanı bulunabilmektedir. Fakat bunlardan birkaçı araç, sürücü ve yolcu güvenliği bakımından olmazsa olmaz ekipmanlardandır. Haydi şimdi bu ekipmanları incelemeye başlayalım.

Araçlarda Bulunan En Önemli Güvenlik Ekipmanları


Adaptif Hız Sabitleyici


Bu sistemlerle çeşitli algılama ekipmanları yoluyla aracın hızının diğer araçlarla güvenli mesafeyi koruyabilecek şekilde sabitlenmesi ve gerekli durumlarda hızın artırılması veya düşürülmesi sağlanır. Adaptif hız sabitleyici sistemleri konfor konusunda olduğu kadar güvenlik konusunda da son derece önemlidir.

Darbe Önleme Sistemi


Aracınıza yaklaşmakta olan diğer araçlarla çarpışma veya temas gerçekleşmesi gibi durumlarda meydana gelebilecek olası kazayı önleyebilmeye yarayan sistemlere darbe önleme sistemi adı verilmektedir. Bu güvenlik sistemlerinde genellikle bir radar sayesinde aracınıza yaklaşmakta olan diğer araçlar tespit edilir. Bununla birlikte kimi otomobillerde kameralar veya lazer sistemleri de bulunabilmektedir.

Kör Nokta Uyarı Sistemi


Sürücüler şerit değiştirirken oldukça dikkatli davranmalı ve mesafeyi iyi tahmin edebilmelidir. Aksi halde ciddi sonuçlar doğurabilecek kazaların meydana gelebilmesi pek olasıdır. Bunun için her şeyden önce aynaların doğru açılarda konumlandırılması oldukça önemli. Buna rağmen bazı açıları görebilmek sürücüler için hala olanaksız kalabilir. İşte bu noktalara kör nokta adı verilmektedir. Kör nokta uyarı sisteminde araçların tamponuna iki adet sensör yerleştirilir. Bu sensörler aracın arkasını 50 metrelik bir mesafeye kadar tarayarak sürücülerin görüş açıları dahilinde yer almayan kör noktalar hakkında LED ekran üzerinden uyarı sağlamakta.

Yaya ve Bisikletli Çarpma Uyarıcı


Bu sistemlere yaya algılaması veya yaya koruma sistemleri adı verilmektedir. Sistem temel olarak bir yapay zekanın bir kamera aracılığıyla yaya ve bisikletli sürücüleri algılaması neticesinde olası kazaların önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Sistem yaya veya bisikletli bir sürücüyü algıladığında sürücüyü uyarmaktadır.

Şerit Takip Asistanı


Şerit takip asistanı, sürücülerin seyahat sırasındaki şerit hatalarından kaynaklı olarak meydana gelebilecek kazaları engellemeyi amaçlayan bir güvenlik ekipmanıdır. Şerit takip asistanı kızılötesi veya lazer sensörlerle birlikte bir de kameradan oluşan bir sistemdir. Şerit takip asistanı olarak geliştirilen ilk sistem ise 2000 senesinde Iteris isimli bir firma tarafından Mercedes’in Actros kamyon modellerinde uygulanmıştır.

Tüm bu güvenlik ekipmanları gibi araçların marka ve modellerine bağlı olarak çok farklı işlevlere sahip farklı ekipmanlar da bulunmaktadır. Yazımızda bahsetmiş olduğumuz bu ekipmanlar ise hemen hemen her otomobilde bulunması gereken en önemli teknolojik güvenlik ekipmanlarındandır. Emr Car Rental tüm sürücülere güvenli yolculuklar diler.


WhatsApp Viber call