Hafik Gölüne Nasıl Gidilir?

Sivas ilimiz gerek doğal gerekse de kültürel anlamda birçok mirasa ev sahipliği yapıyor. Hafik Gölü de Sivas’ın doğal güzelliklerinden bir tanesi. Göl, adından da anlaşılacağı üzere Hafik ilçesinde bulunuyor. Daha spesifik konuşmak gerekirse Hafik ilçe merkezinden sadece iki kilometre uzaklıkta. Hafik Gölü genel olarak sazlık alanlarla çevrelenmiştir. Bir tatlı su gölü olan Hafik Gölü’nü kar ve yağmur suları ile birlikte tabanında kaynayan dip suları beslemektedir. Göl sadece doğal güzellik bakımından değil ekosistem açısından da son derece önemli ve değerlidir. Çünkü gölün kendisinin yüzlerce balık türünü barındırmasıyla birlikte çevresi de bir o kadar çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu bakımdan Hafik Gölü’nü Sivas’ın kuş cenneti olarak adlandırmak hiç de yanlış olmayacaktır.

Hafik Gölü’nün tam ortasında ise bir adacık bulunuyor. Bu adacıkta da birinci dereceden bir arkeolojik sit alanı olan Pılır Höyüğü bulunmakta. Dolayısıyla bu adacık ziyaretçilere kapalı. Fakat gölün çevresinde halka açık çok geniş mesire alanları elbette var.

Hafik Gölü’nün kendisi de arkeolojik açıdan birçok incelemeye ev sahipliği yapıyor. Göl tabanında gerçekleştirilen incelemeler neticesinde çakılı birçok ahşap direğin varlığı saptanmış. Bu direklerin göl üzerinde ev yapımı için kullanıldığı da belirlenmiş. Bu yerleşim yerlerinin de tarihlemelerinin Neolitik, Kalkolitik ve İlk Tunç Çağlarına ait olduğu ortaya çıkarılmış.

Hafik Gölü’nün fiziksel özelliklerine gelecek olursak, yüz ölçümünün 67 hektar, derinliğinin ise yer yer 7 metreye ulaştığını söyleyebiliriz. Peki Hafik Gölü’nde neler yapabilirsiniz?

Hafik Gölü’nde Neler Yapılır?

Hafik Gölü’nün ekosistem için sarf ettiği öneme istinaden doğal ortama zarar vermemek adına çevresinde pek bir düzenlemenin yapılmadığını ifade edebiliriz. Dolayısıyla gölün çevresinde pek fazla tesis de bulunmamakta. Ziyaretçiler gölde bulunan tek tesiste alabalık yiyebilir, çay ve kahve içebilir. Bununla birlikte gölün çevresinin halk tarafından halihazırda mesire alanı olarak kullanıldığını zaten ifade etmiştik. Hafik Gölü’nde ufak bir gezintiye çıkmak isteyenler ise bir yunus kiralayabilme olanağına sahip. Aynı zamanda doğa yürüyüşü yapmak isteyenler de gölün çevresini yaya olarak turlayabilir.

Peki Hafik Gölü’ne nasıl gidilir? Öncelikle gölü veya çevresindeki mesire alanlarını ziyaret etmenin veya piknik yapmanın tamamen ücretsiz olduğunu belirtelim. Dolayısıyla para ödemenizi gerektirecek tek husus tesislerin kullanımı veya gölde gezintiye çıkmak için bir yunus kiralamak olacaktır.

Hafik Gölü konum itibariyle şehir merkezine 35 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezinden Hafik Gölü’ne gitmek isteyen sürücüler Erzincan yoluna çıkarak birkaç dakika içerisinde göle varabilirler. Tek yapmanız gereken Erzincan yolu üzerindeki yönlendirici tabelaları takip etmek. Toplu taşıma araçlarıyla göle ulaşım sağlamak isteyenler ise Sivas otogarından Zara ilçesine giden dolmuşları kullanabilirler. Eğer Hafik Gölü’ne aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte piknik yapmak için gidecekseniz, en uygun araçlarımızla sizleri Emr Car Rental Sivas şubesinde ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı hatırlatmak isteriz. Emr Car Rental mutlu hafta sonları diler.

WhatsApp Viber call