Güvercinlik Vadisi Gezisi

Nevşehir gezimizin bu durağı Kapadokya bölgesinin en popüler gezi noktalarından birisidir. Güvercinlik Vadisi gerek doğası gerekse de vadide bulunan doğal oluşumlar sebebiyle oldukça etkileyici bir yer. Adını ise anlaşılacağı üzere güvercinlerden almış. Güvercinlik Vadisi tam olarak Göreme ve Uçhisar arasında bir konumda yer alıyor. Haydi şimdi bu vadinin nasıl oluştuğuna bir göz atalım.

Güvercinlik Vadisi gerek doğası gerekse de doğal oluşumları sebebiyle oldukça dikkat çekici. Fakat vadinin en belirgin özelliği bunlardan kaynaklanmıyor. Güvercinlik Vadisi ismini güvercinlerden alıyor demiştik. Peki nasıl? 9. yüzyılda burada yaşayan yerel halk vadideki doğal kayaları oymak suretiyle kuş yuvaları yapmış. Bu kuş yuvalarında da güvercinleri gübrelerinden faydalanabilmek için beslemişler. Toprak için son derece verimli olan bu gübreleri de tarımsal faaliyetlerde ve üzüm bağlarında kullanmışlar. Kapadokya’nın sahip olduğu köklü şarapçılık geleneği de tam olarak buradan kaynaklanmakta aslında. Yöre halkı için oldukça verimli bir gübre türünün kaynağı olan güvercinler bu sebeple oldukça uzun bir süredir kritik bir öneme sahip olagelmiş. Peki Güvercinlik Vadisi’nde nereleri gezebilirsiniz? Haydi şimdi de bu konuya bir göz atalım.

Güvercinlik Vadisi’nde Gezilebilecek Yerler

Güvercinlik Vadisi’nde sizi adeta bin bir çeşit güvercin ve bir o kadar da güzel manzaralar karşılayacak. Bu güzelliklere bizzat şahit olabilmeniz adına vadideki tepelere yürüyerek çıkabilirsiniz. Güvercinlik Vadisi’nde karşınıza çıkacak manzarasıyla meşhur tepelerin başında ise nazar boncuklu ağacın bulunduğu tepe geliyor. Siz de Güvercinlik Vadisi’ni buradan doyasıya seyredebilir ve aynı zamanda buradan da güvercinleri besleyebilirsiniz. Güvercinlik Vadisi’nin tamamını yaya olarak gezmek isteyen doğa tutkunları için ise önemli bir uyarımız bulunuyor. Vadinin yolları fiziksel açıdan sizleri oldukça zorlayabilecek koşullara sahip. Bu sebeple kondisyon açısından kendinize güvenmiyorsanız vadinin tamamını tek seferde gezmeye kalkmamanızı tavsiye ederiz. Ancak doğa yürüyüşleri ve trekking gibi aktivitelere tutkun olan gezginler için Güvercinlik Vadisi oldukça ideal bir çevreye sahip.

Tüm bunlarla birlikte vadi yeme-içme, alışveriş ve dinlenme gibi konularda önemli tesislere de sahip. Vadi yolu boyunca yol kenarlarında yer alan kafelerde ve restoranlarda hem yeme ve içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilir hem de buralardan vadinin manzarasını doyasıya seyredebilirsiniz. Aynı zamanda vadide yer alan hediyelik eşya dükkanlarından da el yapımı havlulardan dokuma kilimlere ve halılara kadar birçok hediye satın alabilme imkanına da sahipsiniz. Bu sayede hem sevdiklerinizi sevindirebilir hem de yerel esnafı destekleyebilirsiniz. Haydi şimdi de Güvercinlik Vadisi’ne nasıl gidebileceğinizi de açıklayarak yazımıza devam edelim.

Güvercinlik Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Vadi, Uçhisar ilçesi yakınlarında bulunuyor. Uçhisar ilçe merkezi ile arasında ise bir kilometreden biraz daha fazla bir mesafeye sahip. Güvercinlik Vadisi’nin kendisi ise 4 kilometreden daha uzundur. Vadiye girişler ise sadece Göreme ve Uçhisar’dan gerçekleştirilmektedir. Vadiye gidebilmek için öncelikle Nevşehir Ürgüp yolu güzergahında bulunan Adnan Menderes Caddesi istikametinde aracınızı sürmeye devam etmelisiniz. Bu sayede Uçhisar Kalesi’nin hemen sağında bulunan vadiye varabileceksiniz. Eğer Güvercinlik Vadisi ziyaretiniz için bir özel araca sahip değilseniz gezinize en uygun en son model araçları Emr Car Rental Nevşehir şubesinden kiralayabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Emr Car Rental mutlu ve keyifli seyahatler diler.


WhatsApp Viber call