ESP-ASR ve ABS Nedir?

ESP, Elektronik Stabilite Programı anlamına gelmektedir. Bu program aracınızın çekiş kontrol sistemi (ASR) ve kilitlenmez fren sistemi (ABS) ile birlikte sürüş güvenliğinin maksimum seviyeye çıkartılmasına yardımcı olur. ASR ve ABS aracın dikine yönde gerçekleştireceği kontrolsüz hareketlerine müdahale eder. ESP ise kontrolsüz yanal hareketlere müdahale etmekten sorumludur. Neticede sürüş hem diklemesine hem de yanlamasına gerçekleşebilecek kontrolsüz hareketlere karşı daha güvenli bir hale getirilir.

ABS Nasıl Çalışır?

ABS, Anti-Lock Breaking System anlamına gelen bir kısaltmadır. Bu sistem aracın dört tekerleğine de farklı oranda frenleme sağlayabilme yeteneğine sahiptir. Sistem, sürücünün gerçekleştirebileceği ani frenlemeler esnasında tekerleklerin çeşitli değişkenlere bağlı olarak kilitlenmelerini önlemeye yarar. Araçların durumu, yol ve hava koşulları gibi değişkenler ani frenlemelerde tekerleklerden birinin veya birkaçının kilitlenmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ABS, tekerleklerde bulunan ivme ölçerler vasıtasıyla durumu analiz ederek gerekli yerlerde devreye girer. Peki bu gibi durumlarda ABS devreye girmezse ne olabilir?

Tekerleklerden herhangi birisi bile diğer tekerleklerin dönme hızına yetişemediği takdirde aracın kayma riski ortaya çıkar. ABS sistemi kilitlenen bu tekerleğin freni bırakarak tekrar dönmeye başlamasını sağlar. Böylece hem kayma riski önlenir hem de gerekli durumlarda fren mesafesi azaltılmış olur.

ASR Nasıl Çalışır?

ASR’nin açılımı Anti Schlupf Regelung’tur. Bu tabiri Türkçe’ye Anti Patinaj Sistemi olarak çevirebiliriz. Bu sistem genellikle son 10 sene içerisinde üretilmiş olan nispeten yeni nesil sayılabilecek otomobillerde bulunmaktadır. Sistem temel olarak otomobilin kalkış sırasında patinaj yapmasını önlemeye yarıyor. Böylece araç daha kısa süre içerisinde kalkarak harekete geçebiliyor. ASR bulunmayan araçlarda sürücünün aniden gaza basmasıyla birlikte araç harekete geçmeden patinaj yapacaktır. Ancak ASR sistemi bu durumu tekerleklerdeki sensörler vasıtasıyla algılayarak ABS hidroliğini devreye sokar. Böylece ABS tekerleklere fren uygularken ASR de motor gücünü aracın patinaj yapmadan kalkabileceği düzeylere düşürerek kalkışın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. ASR sistemi, araçta bulunan bazı sistemlerle birlikte çalışır. Bu sistemler tekerlek hız algılayıcısı, ABS ve ECU’dur. ECU olarak kısaltılan Elektronik Kontrol Sistemine ASR sisteminin beyni diyebiliriz. Çünkü tekerleklerden gelen tüm veriler Elektronik Kontrol Sisteminde toplanmaktadır.

ESP Nasıl Çalışır?

ESP sistemi genellikle iki tür durumda hayati öneme sahiptir. Bu durumlardan ilki aşırı hızlı girilen virajlardır. Bununla birlikte sürücü önüne çıkan herhangi bir cisme çarpmamak için ani bir manevra yaptığında da ESP sistemi devreye girer. İşte bu gibi durumlarda sistem aracın savrularak yoldan çıkmasını önler. ESR sistemi aracın savrulmasını önlemek ve yolda tutabilmek adına tekerlek hız sensörlerinden, yalpalama oranı sensöründen, yanal kayma sensöründen, direksiyon açısı sensöründen ve diğer sensörlerden toplanan verileri analiz eder. Böylece herhangi bir olası savrulma anını hızlı bir şekilde algılayarak ABS hidroliğini devreye sokar ve doğru zamanda doğru tekerleğe fren uygulanmasını sağlar. Böylece aracın savrularak yolsan çıkmasının önüne geçmiş olur.

WhatsApp Viber call