Erciyes Dağına Gidiş ve Konaklama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Erciyes Dağı Kayseri ilinin en meşhur sembollerinden birisidir. Deniz seviyesinden 4 kilometreye yakın yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek beşinci dağıdır. Sönmüş bir volkanik dağ olan Erciyes’in günümüze kadar yaklaşık 400 metrelik bir yükseklik kaybı yaşadığına inanılmaktadır. Erciyes Dağı tarihte Bizans rahiplerinin mağaralarında inzivaya çekildiği bir mekan olarak bilinmektedir. Bu mağaralardan birçoğu günümüze kadar ulaşmış olup dağı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Bu mağaralar günümüzde dağcılıkla ilgilenen sporcuların sığınak olarak kullandıkları en önemli mekanlar arasındadır.

Erciyes Dağı Efsaneleri


Erciyes Dağı birçok efsaneye de konu olmuştur. Bu efsanelerden birisi Cis Hatun Efsanesidir. Cis hatun efsanesi sonu hüzünlü biten bir aşk hikayesini anlatmaktadır. Cis Hatun Efsanesinin yanı sıra Ak Gelinin sadakatini anlatan efsane de Erciyes Dağını konu almaktadır. Bununla birlikte yaygın olarak bilinen efsanelerden birisi de Kerem ile Aslı efsanesidir. Bu efsanenin anlatıldığı birçok farklı yöre de bulunmaktadır.

Erciyes Dağında Turizm


Erciyes Dağı Türkiye’nin Alpleri olarak bilinen en turistik kayak merkezlerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. 2000 metreyi aşan bir yükseklikte bulunan spor tesislerinde yer alan kayak merkezi dünyanın en iyileri arasında gösterilmektedir. Bununla birlikte dağın doğu tarafında daha yükseklere çıkıldıkça sizi Tekir Yaylasındaki kış sporları merkezi karşılamaktadır. Buradaki konaklama imkanları Erciyes Dağının en iyisi olarak görülmektedir. Tekir Yaylasında 100 yataklı bir dağ evi ile yine 100 yataklı bir otel de bulunmaktadır.

Erciyes Dağı yalnızca para ile konaklanabilecek veya gezilebilecek mekanlara sahip değildir. Bu heybetli dağda tam 2000 kişilik kapasiteye sahip ücretsiz piknik alanları da bulunmaktadır. Bu heybetli dağ aynı zamanda her mevsimde mangal keyfini doyasıya çıkartabileceğiniz mekanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Erciyes Dağının kuzey yamaçları ise 1500 metreye kadar göz kamaştırıcı güzelliğe sahip bağ ve bahçelerle doludur. Bu mekanlar da günübirlik olarak ücretsiz bir şekilde ziyaret edebileceğiniz popüler mekanlar arasında yer almaktadır.

Erciyes Dağında kayak mevsimi 1 Kasım tarihinde başlayarak 1 Mayıs’a kadar tam 6 ay boyunca aralıksız bir şekilde devam etmektedir. Dağda en önemli ulaşım araçları olarak teleferikler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Erciyes Dağı yaz aktiviteleri için de son derece elverişli koşullara sahiptir. Erciyes Dağı trekking sporu tutkunları için oldukça elverişli bir çevreye sahip bir dağ olarak yaz aylarında büyük ilgi görmektedir.

Erciyes Dağına Nasıl Gidilir?


Erciyes Dağı gerek kış gerekse de yaz turizminin vaz geçilmez duraklarından birisidir. Siz de bu doğa harikası eşsiz turizm cennetini sıcak bir yaz gününde veya kayak yapmak istediğiniz bir kış gününde ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için özel bir araca sahip değilseniz o halde sizleri öncelikle Emr Car Rental Kayseri şubesine bekliyoruz. Şubemizden kiralayacağınız araçla Kayseri havaalanından 27 kilometre Kayseri merkezden ise 30 kilometre uzaklıktaki Erciyes Dağına turizm faaliyetlerini desteklemek amacıyla yapılmış olan asfalt yollar üzerinden kısa süreler içerisinde varabilirsiniz. Emr Car Rental araçlarıyla Erciyes Dağına konforlu ve güvenli bir sürüşün keyfini çıkarın.


WhatsApp Viber call