EO Smart Nedir?

Dünya nüfusunun her geçen yıl biraz daha artması neticesinde şehirler de gitgide kalabalıklaşmakta. Sanayinin gelişmesi sebebiyle insanlar özellikle iş bulma amacıyla şehirlere akın ediyor. Şehirler insanlara sadece iyi bir çalışma hayatından çok daha fazlasını sunuyor. Bu sebeple günümüzde dünyanın birçok köşesinde insanlar şehirleşmenin tamamlanmadığı kesimlerden şehirlere akın akın göç ediyorlar. Peki bu kalabalıklaşma nereye kadar devam edecek? Şehirlerdeki bu insan bolluğu göç edenlerin de uzun yıllardır kentlerde yaşayanların da şehir imkanlarından faydalanabilmesini güçleştiriyor. Durum öyle bir hal almaya başladı ki insanların iş bulabilme amacıyla geldikleri şehirlerde işsiz kalma ihtimalleri artık daha yüksek. Ancak bu başka bir yazının konusu. Bugün sizlere şehir kalabalığının sebep olduğu bir başka sorundan ve bu soruna çare olacağı umulan fütüristik bir çözümden bahsedeceğim.

Sözünü etmiş olduğumuz sorun elbette trafik. Normalde 15 dakikada varabileceğimiz menzile özellikle işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde bir-bir buçuk saatte anca varabilmemizin temel sebebi. Bu soruna çözüm geliştirmek amacıyla başta belediyeler olmak üzere devletlerin ilgili kurumları birçok çalışma yürütüyor. Ancak şehirlerin artan nüfusu bu çözümlerin çaresiz kalmasına ve sorunların artık kördüğüm haline gelmesine sebep oluyor. Ben sizlere bu sorunu büyük ölçüde minimize edebilecek bir başka çözümden bahsedeceğim. Bu çözümün adı EO Smart.

EO Smart şirin mi şirin, elektrikle çalışan bir araç. Gerek boyutları gerek tasarımı gerekse de hareket kabiliyeti sayesinde şehir trafiğinin kilit problemi olan araç sorununa mükemmel bir çözüm gibi gözüküyor. Öncelikle EO Smart’ın hareket kabiliyetinden bahsedelim. Bu minik mucize hem kendi etrafında dönebiliyor hem de yana doğru doğrusal bir yönde hareket edebiliyor. EO Smart’ın hareket kabiliyeti ile ilgili en önemli avantajlarından birisi konvoylar halinde de seyahat edebilmesi. Peki bu nasıl oluyor? Daha önce markette alışveriş arabasıyla alışveriş yapmayan yoktur herhalde. Eğer cevabınız evetse bu alışveriş arabalarının birbirleri ile iç içe geçerek topluca hareket edebildiklerine de şahit olmuşsunuzdur. İşte EO Smart’ın konvoy şeklinde seyahat edebilme kabiliyeti de tam olarak bu sistemle işlemekte. İlk bakışta size tam bir çılgınlık gibi gözükebilir. Ancak ister inanın ister inanmayın aynı istikamete gidecek olan EO Smartlar birbirlerine entegre olarak konvoy halinde seyahat edebiliyorlar. Bu EO Smart konvoyunu ise sadece bir sürücünün kullanması yeterli. Tek kelimeyle mükemmel, değil mi? Böylece konvoydaki diğer sürücüler kitap okuyabilir veya telefonları ile ilgilenebilir.

Gelelim EO Smart’la ilgili teknik konulara. EO Smart’ın boyutları 2,5 metreye 1,5 metre. Hatta aracın boyunu iterek 1,5 metreye kadar düşürmek de mümkün. Bunun için aracın arkasında bulunan aksın üzerindeki bölümü kaldırmak gerekiyor. Her ne kadar küçük olsa da araç sürücü dahil toplamda iki yolcu kapasitesine sahip. EO Smartlar adından da anlaşılacağı üzere yapay zeka teknolojisi ile donatılmış. Araçlarda kullanılan yapay zeka teknolojisi ise Alman Araştırma Merkezi tarafından geliştirilmiş.

Aracın motoru toplamda 16 kw güce sahip. EO Smart’a hareket kabiliyetini veren şey ise dört tekerleğinin de 90 derece dönebilmesi. Aracın sahip olduğu yetenekler hem park etme hem de park yeri bulabilme sorunlarına da çok büyük ölçüde çözüm getiriyor. Eğer küçük boyutlarına rağmen bir park yeri bulmakta sıkıntı yaşarsanız onu bir diğer EO Smart ile konvoy halinde de park edebilirsiniz. EO Smartlar sürüş deneyimini kolaylaştırabilmek adına birçok sensör ve toplamda 4 kamera ile donatılmış. EO Smartların en büyük dezavantajı ise hızları. Bu araçlar şimdilik saatte en fazla 65 kilometre hıza ulaşabiliyor. Bu durum da haliyle onları şehirler arası seyahatler için biraz kullanışsız kılıyor. Fakat bu noktada EO Smartlar’ın tamamen şehirlere yönelik geliştirdiğini de akıldan çıkarmamak gerek.


WhatsApp Viber call