En Çok Kullanılan Fitness Ekipmanları Nelerdir?

Bu günlerde fiziksel olarak iyi bir durumda olmak eskisinden çok daha önemli. Bunun sebebi ise uzun bir süre boyunca tüm dünyayı evine hapseden Covid-19 pandemisi. Hepimiz çok uzun süreler boyunca hareketsiz bir yaşam tarzına mahkum olduk. Ancak bu durumu tersine çevirmek de yine bizim elimizde.

Kimimiz kendi imkanlarımızla evimizde kimimiz ise spor salonlarında bu miskinliği kronik bir hale gelmeden önce önleme çabasına girişti bile. Spor salonu ekipmanlarıyla çalışmak genel vücut sağlığını korumanın iyi bir yoludur. Çünkü bu ekipmanlarla yapacağınız egzersizin sağlık ve psikolojik açıdan faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzman eğitmenlerin sürekli desteği ile donatılmış geniş bir alana sahip fitness merkezlerinde egzersiz yapmak kesinlikle umduğunuz vücuda ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Fakat spor yapmaya veya fitness’a yeni başlayan birçok kişi en popüler spor ekipmanları konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Öyleyse yeni başlayanlar için hazırlamış olduğumuz en çok kullanılan fitness ekipmanları hakkında kısa bir listeye ne dersiniz? Haydi başlayalım.

Antrenman Bench’i

Antrenman bench'i her spor salonunun en temel ekipmanlarındandır. Antranman bech'leri çok amaçlıdır ve spora yeni başlayanlar için kesinlikle en uygun ekipmanların başında yer alır. Gerek ileri yaşlı insanlar gerekse de daha genç sporcular için de oldukça uygun bir ekipman parçasıdır. Antrenman bench'i ağırlık egzersizleri ve hatta mekik çekmek için de kullanılır.

Dambıl Seti

Dambıl seti hem spora yeni başlayanlar hem de uzun süredir bu işin içerisinde olanlar için oldukça önemli spor ekipmanlarından birisi. Dambıl setini kullanırken kaslarınızın uyum sağlayabilmesi adına hafiften ağıra doğru ilerlemek gerekir. Dambıllar genellikle plastik kaplamalı veya düz metalden olacak şekilde üretilmektedir. Sporcular bu seçenekler arasından istediklerini tercih edebilirler. Raflı bir set hem zamandan hem de alandan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Koşu Bandı

Koşu bandı da en çok kullanılan spor salonu ekipmanlarından biri. Koşu bandı sayesinde sert ve daha fazla kas-kemik stresi yaratacak bir egzersize başlamadan ısınmanızı gerçekleştirebilirsiniz. Koşu bandı sadece biraz kilo vermek veya fazladan kalori yakmak isteyen insanlar için de oldukça ideal ve kullanımı son derece basit bir spor ekipmanıdır.

Sabit Bisikletler

Spor salonlarında bulunan bisikletler açık havada bisiklet süremeyenler için mükemmel birer alternatif. Hem kalorileri yakmak isteyenler hem de daha ağır egzersizlere geçmeden önce kondisyonlarını iyileştirmeyi amaçlayanlar için en ideal spor salonu ekipmanıdır. Bisikletlerin en önemli avantajı spor salonunda hava koşulları veya diğer tehditlere maruz kalmadan saatlerce kullanabilecek olmanızdır. Bununla birlikte fitness merkezlerindeki sabit bisikletlerin kullanımı da nispeten daha kolaydır.

Rowing Ekipmanları

Rowing ekipmanları esnekliğinizi ve çok yönlülüğünüzü artırmaya yarar. Kaydığınız ve makineyi çektiğiniz zamanlarda üst, kürek çektiğiniz zamanlarda da alt kaslarınızı doğrudan kullanırsınız. Rowing makinesi genel bir vücut egzersizi sağlayan spor ekipmanlarındandır.

Eliptikler

Eliptikler düşük etkili özellikleri dolayısıyla en iyi spor salonu ekipmanlarından biri olarak kabul edilmekte. Bu özelliği eklemlere ve kemiklere daha az stres ve gerginlik dağılması anlamına gelmektedir. Bu yüzden bu ekipmanları kullanırken egzersize bağlı yaralanmaların meydana gelme olasılığı da diğerlerine kıyasla çok daha düşüktür.


WhatsApp Viber call