Emr Car Rental ile Zağnos Vadisi'ne Gidiyoruz

Zağnos Vadisi özellikle kentsel dönüşüm süreci ile birlikte önemli ölçüde restore edilen ve bu nedenle de son dönemlerde gezginler tarafından büyük ilgi gören mekanlardan birisi. Kentsel dönüşüm projeleri neticesinde Zağnos Vadisi’nde büyük bir çevre düzenlemesi gerçekleştirilmiş ve vadinin içerisi eskisinden çok daha düzenli bir görünüme kavuşturulmuştur. Düzenlemelerle birlikte vadinin bir kısmı halka açık bir mesire alanı haline getirilmiş ve ağaçlandırılmış. Bununla birlikte vadiye birçok yapay havuz ve çiçeklerle hoş bir görünüm de kazandırılmış.

Zağnos Vadisi’nin yakın zamana kadar yerel halk dışında çok bilinen veya ziyaret edilen bir gezi noktası olmadığını söylemek yanlış olmaz. Bunun başlıca sebeplerinden birisi olarak vadi içerisindeki çarpık kentleşmenin neden olduğu gecekondulaşmayı gösterebiliriz. Fakat gerek Trabzon’un gerekse de Doğu Karadeniz bölgesinin eşsiz doğal güzelliklerle bezenmiş olması dolayısıyla Zağnos Vadisi’nin bu durumunun uzun süre boyunca insanların ilgisini çekmediği çok açık. Son dönemlerde ise hem nüfusun hem de doğa turizmine karşı ilginin artması nedenleriyle olsa gerek Zağnos Vadisi’nin bu durumu nihayet yetkililerin dikkatini çekmeyi başarmış. Çok da iyi olmuş diyebiliriz. Çünkü eski haline kıyasla vadi içerisindeki çevre düzenlemesinin oldukça başarılı olduğu söylenebilir.

Zağnos Vadisi’nin restorasyon çalışmaları neticesinde bu kadar değerli hale gelmesinin sebeplerinden birisi olarak şehrin tam merkezinde bulunuyor olmasını da gösterebiliriz. Bu sebeple yaz aylarının kavurucu sıcaklarından bunalan Trabzon ahalisi başta olmak üzere birçok insan kendilerini 5 dakika içerisinde Zağnos Vadisi’nin serin çimlerinde piknik yaparken bulabilme olanağına sahip oluyor. Bu sebeplerden dolayı dilerseniz şehrin gürültüsünden uzaklaşıp tek başınıza kafa dinlemek dilerseniz de ailenizle birlikte huzurlu bir hafta sonu geçirmek amacında olun Zağnos Vadisi her zaman eşsiz doğasıyla sizleri kucaklamak için yanı başınızda olacak. Üstelik vadinin restorasyon çalışmalarının etap etap şeklinde devam etmekte olduğunu belirtmekte de fayda var. Yani, doğa gezisi denildiğinde yakın bir zamanda Zağnos Vadisi’nin Doğu Karadeniz’in akla ilk gelen mekanlarından birisi olacağını söyleyebiliriz.

Zağnos Vadisi’nde Ne Gibi Aktiviteler Düzenleniyor

Zağnos Vadisi Trabzon’un merkezinde olmasına karşın oldukça geniş bir alan üzerine yayılı bir haldedir. Bu yüzden gerek sportif gerekse de turistik anlamda birçok aktiviteye de ev sahipliği yapabilecek potansiyele sahip bir alandır. Fakat bölgedeki restorasyon çalışmalarının henüz tam anlamıyla sona ermemiş olması dolayısıyla şimdilik sadece halka açık bir piknik alanı ve dileyenlerin de doğa gezisi yapabilecekleri bir yer olarak kullanılıyor. Aynı zamanda Ramazan ayı boyunca bayramlarda da birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Zağnos Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Zağnos Vadisi Trabzon’un Ortahisar ilçe sınırları dahilindedir. Tam olarak ise Gülbaharhatun Mahallesi’nde yer alır. Trabzon il merkezinden sadece 4 kilometre uzaklıkta bulunan vadiye dilediğiniz dolmuşla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte Zağnos Vadisi’ne ailenizle birlikte gitmeyi planlıyorsanız özel aracınızla Yavuz Sultan Selim bulvarı üzerinden kısa süre içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Geziniz için bir özel araca ihtiyacınız olursa en son model aile araçlarımızla Emr Car Rental Trabzon şubesinde sizleri bekliyor olacağız. Emr Car Rental ailesi olarak keyifli ve güvenli seyahatler dileriz.

WhatsApp Viber call