Emr Car Rental ile Yerköprü Şelalesi’ne Gidiyoruz

Yerköprü Şelalesi Mersin’in Mut ilçesinde yer alan Yerköprü Milli Parkı içerisinde bulunmaktadır. Yerköprü Milli Parkı’nın güzelliği sebebiyle turistik faaliyetler açısından ilgi görmesi 2001 senesinde parkın doğa anıtı olarak koruma altına alınmasına sebep olmuş.

Yeşil bir vadi içerisinde yer alan Yerköprü Şelalesi tam 30 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelalenin döküldüğü göl ise 15 metre derinliğindedir. Yerköprü Şelalesi ve şelalenin döküldüğü gölün etrafında oldukça zengin bir bitki örtüsü ve doğallığına hiçbir şekilde zarar verilmemiş sarkıtlar da bulunmaktadır. Yerköprü Şelalesi’ni özel kılan ve bir tabiat anıtı olarak koruma altına alınmasına sebep olan şey de tam olarak bu aslında. Tabiatıyla ziyaretçilerini adeta bambaşka bir dünyaya taşıyor. Bu sebeple hem Mersin’in yerel halkı hem de diğer turistler tarafından bunaltıcı sıcaklardan kaçmak için bir sığınak olarak kullanılıyor.

Yerköprü Milli Parkında Sizleri Neler Bekliyor?

Öncelikle Yerköprü Şelalesi’ne giderken Ermenek Çayı üzerinde bulunan bir köprüden geçmeniz gerekecek. Bu köprü üzerinde parkın doğasını seyredebilmeniz ve fotoğraf çekebilmeniz adına bir platform inşa edilmiş. Bu platformda bir mola vererek etrafı kameraya almak isteyebilir veya kendiniz de Yerköprü Milli Parkı’nın bu eşsiz doğası ile birkaç hatıra fotoğrafı çekilebilirsiniz. Ermenek Çayı üzerinde bulunan bu platformda herhangi bir tesisin bulunmadığını da yeri gelmişken belirtelim. Bununla birlikte hafta sonunu Yerköprü Milli Parkı’nda aileleriyle birlikte piknik yaparak geçirmek isteyenler için de kötü bir haberimiz var. Park, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından doğa anıtı olarak ilan edilmiş olmasından dolayı piknik ve mangal gibi etkinliklere kapalı durumda. Yalnızca beraberinizde getirmiş olduğunuz yiyecekleri parkta bulunan banklarda yiyebilirsiniz.

Yerköprü Milli Parkı’nda bulunan seyir terası da sahip olduğu manzarası sebebiyle oldukça ilgi çeken yerlerin başında gelmektedir. Eğer Yerköprü Milli Parkı’nı köşe bucak dolaştıysanız ve Yerköprü Şelalesi’ni de gördüyseniz son olarak mutlaka bu seyir terasına da çıkmanızı tavsiye ederiz. Buradan tüm parkı görebilir ve dilediğiniz gibi fotoğraflar çekebilirsiniz.

Yerköprü Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Yerköprü Milli Parkı Mersin il merkezine yaklaşık iki buçuk saatlik bir uzaklığa sahiptir. Bununla birlikte Mut ilçe merkezine ise yaklaşık olarak 35 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Yerköprü Şelalesi’ne gitmek için öncelikle Mut ilçe merkezinden 22 kilometre boyunca Ermenek istikametinde seyahat etmeniz gerekecektir. Evren Köyü’ne varmadan hemen önce sola sapmanız halinde ise Yerköprü Şelalesi’ne ait tabelalarla karşılaşabilirsiniz. Yerköprü Şelalesi tabelasını görmenizin ardından 9 kilometre kadar sonra sağa saparak toprak yola girmeniz gerekecek. Bu toprak yol da yaklaşık bir kilometre sonra sona erecektir ve siz de aracınızı burada bırakarak yola yürüyerek devam etmelisiniz. Yerköprü Şelalesi’ni görmek için yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüş neticesinde 100 metrelik bir yüksekliğe çıkmanız gerekecek.

Yerköprü Şelalesi’ne giriş için cüzi bir miktarda ödeme gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bununla birlikte hem şehir hem de Mut ilçe merkezine olan uzaklığı sebebiyle şelaleyi ziyarete özel aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz. Eğer bir özel araca sahip değilseniz sizleri Emr Car Rental Mersin şubesinde ağırlamaktan mutluluk duyarız. Emr Car Rental sağlıklı, mutlu ve huzurlu seyahatler diler.


WhatsApp Viber call