Emr Car Rental ile Turgut Özal Tabiat Parkı’na Gidiyoruz

Turgut Özal Tabiat Parkı, Malatya’ya bağlı Battalgazi ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Park tam olarak Pınarbaşı mevkiinde bulunuyor. Malatya il merkezine sadece 3 kilometre uzaklıkta yer alan Turgut Özal Tabiat Parkı 400 dekardan daha büyük bir alan üzerine kurulmuştur. Park, Kültür Bakanlığı tarafından 2009 senesinde tabiat parkı olarak tescillenmiştir. Bu sebeple bu tarihten itibaren devlet koruması altındadır. Turgut Özal Tabiat Parkı gerek şehir merkezine yakınlığı gerekse de eşsiz kaynaklara ev sahipliği yapan doğası sebebiyle her yaz Malatya halkı tarafından akın akın ziyaret edilmektedir. Parkta yaygın olarak gerçekleştirilen aktivitelerin başında ise doğal olarak piknik ve mangal yer alıyor. Bunun yanı sıra Turgut Özal tabiat parkı doğa tutkunları için harika karelere sahne olabilecek doğal güzellikleri ile de dikkat çekiyor.

Turgut Özal Tabiat Parkı’nda Sizleri Neler Bekliyor?

Şehrin göbeğinde adeta bir yaşam merkezi haline gelmiş olan Turgut Özal Tabiat Parkı’nda seyir terasları, hayvanat bahçesi ve bir botanik parkı ile yürüyüş ve bisiklet sürücüleri için özel olarak düzenlenmiş yollar da bulunuyor. Botanik parkının en dikkat çeken özelliği ise ender görünen bitkilerin yetiştiriliyor olması.

Bunların yanı sıra park içerisinde yer alan gölette deniz bisikletleri ile gezintiye çıkabilir veya burada düzenlenen diğer su aktivitelerine de katılabilirsiniz. Turgut Özal Tabiat Parkı’nın en çok öne çıkan özelliklerinden birisi de parkta sıklıkla düzenlenen aktiviteler. At arabası ile gezi turlarından bisiklet turlarına, gölet gezisinden çocuklara özel oyun alanlarında düzenlenen aktivitelere kadar birçok etkinliğe katılabilme olanağınız bulunuyor.

Malatya şehrinin en büyük parkı olma özelliğine de sahip Turgut Özal Tabiat Parkı’na girişler ise tamamen ücretsizdir. Lakin bahsetmiş olduğumuz aktivitelerin kimi zaman ücrete tabi olabileceğini de hatırlatmakta fayda var. Bununla birlikte parka araçla girişlerin de ücretli olduğunu yeri gelmişken belirtelim. Park adeta açık hava fotoğrafçılığı için eşsiz bir doğaya sahip olduğundan dolayı köprü üzerinde evlenecek çiftlere özel bir dış çekim alanı da ayırılmış bulunuyor. Haydi şimdi Malatya’da güzel bir hafta sonu geçirmek isteyenler için Turgut Özal Tabiat Parkı’na nasıl gidileceğini de açıklayalım.

Turgut Özal Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Parkın Battalgazi ilçe sınırları içerinde bulunan Pınarbaşı mevkiinde yer aldığını daha önceden belirtmiştik. Bu sebeple parka Malatya şehir merkezinden ulaşım sağlamak son derece kolay. Hatta 5 dakikalık bir yürüyüş neticesinde parka yaya olarak varabilmeniz de mümkün. Bununla birlikte civar semtlerden daima toplu ulaşım araçlarını kullanarak da parka ulaşım sağlayabileceğinizi belirtelim. Gelelim şimdi Turgut Özal Tabiat Parkı’na daha uzak mesafelerden gelecek olanlar için detaylı yol tarifine.

Park konum olarak Malatya-Elazığ yolu üzerinde bulunuyor. Bu sebeple Malatya şehir merkezinden özel aracınızla parka ulaşım sağlamak istiyorsanız Ankara-Gaziantep çevre yoluna çıkmanız yeterli olacaktır. Bunun yerine Malatya Valiliği’nin hemen yanı başında bulunan Fevzi Çakmak Caddesini takip etmek suretiyle de Turgut Özal Tabiat Parkı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Emr Car Rental Malatya gezinizin her anında sizinle birlikte olmaktan mutluluk duyar. İyi seyahatler.

WhatsApp Viber call